Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak si stojí zemědělské komodity na trzích? Výhled na rok 2024

Jaký je výhled zemědělských komodit do roku 2024? Náhled za trh se zemědělskými komoditami nám dává odborník na agrobyznys Doug Christie.

Publikováno
Jak si stojí zemědělské komodity na trzích? Výhled na rok 2024
Zdroj: depositphotos.com

Zemědělské komodity zažily v roce 2023 několik dynamických změn. Jejich cena je přímo závislá nejen na geopolitické situaci, ale doslova i na počasí. Například ruská invaze na Ukrajinu a trvalé porušování Obilné dohody ze strany agresora znemožnila obilnici Evropy masivní vývoz.

V důsledku toho Ukrajina přišla o významné příspěvky do svého HDP a ceny obilí vylétly nahoru. Jaké jsou výhledy jednotlivých agrokomodit na letošní rok? Vyplatí se do nich investovat, nebo bude lepší počkat na jiné načasování?

Pšenice: Můžeme očekávat růst její ceny?

Trh s pšenicí čeká globální pokles zásob ve výši 10 milionů metrických tun. Toto snížení nabídky ve spojení s obnoveným zájmem o nákup ze strany tradičních dovozců znamená pro trh pozitivní trend.

“Obchodní projekce zahrnují přiměřeně optimistický výhled pro toky pšenice z Černého moře. Jakékoli narušení by však mohlo negativně ovlivnit celkový globální stav,” poznamenává Doug Christie. “Ceny se zotavily z listopadových minim 3 a to by mělo vydržet, explozivní výhled ale nevidím.”

Aktuální vývoj ceny pšenice

Kukuřice: Rostoucí zásoby, cenová stabilita

Kukuřice se ocitá v potenciálním nárůstu zásob ve výši 15 milionů metrických tun pro sezonu sklizně 2023 až 2024, což tlačí konečné zásoby na nejvyšší úroveň od roku 2019.

Christie však zdůrazňuje nuance tohoto čísla: “Ačkoli se předpokládá, že zásoby porostou, nevidím nevelké riziko poklesu ze současných cen. Produkce v Jižní Americe pravděpodobně nepřekvapí strmým růstem, a pokud by ceny dále klesaly, zřejmě by to přimělo ekonomiky, jako je Čína, ke zvýšení nákupů. To by následně ceny podpořilo.”

Aktuální vývoj ceny kukuřice

Sojové boby: Nejistý vývoj

Očekává se, že trh se sójovými boby bude mít celosvětově vybudované zásoby 14 milionů metrických tun díky oživení argentinské produkce. “Odhady však zahrnují i současnou úrodu rostoucí v Brazílii a Argentině, takže tato čísla mají velký potenciál k výkyvu,” poznamenává Christie.

Současné ceny sóji jsou zhruba v polovině mezi minimy a maximy z roku 2023. Existuje však potenciál pro pohyb nahoru i dolů. Jak zdůraznil Christie: “Kdyby nárůst zásob byl někde jinde než v Argentině, odhad by byl více medvědí, ale dvě věci to pomáhají zmírnit – jedna je, že Argentina své přebytky exportuje. Druhou věcí je celková nejistota ohledně argentinské politiky.”

Cukr: Potřeba regulace

Pokud jde o cukr, příští rok slibuje jízdu na politické horské dráze. Ceny vzrostly na základě názoru, že Indie přemění cukr na palivový etanol. Od té doby dramaticky klesly, když byla tato politická myšlenka negována,” zdůrazňuje Christie.

Navzdory předpokládanému nárůstu produkce o 8 milionů tun se domnívá, že přijde omezený pokles. Překvapení přijde až s pravděpodobným zvýšením poptávky (potraviny nebo paliva) v reakci na nízké cenové hladiny.

Christie vidí 20 centů jako možnou spodní cenovou hranici pro trh s cukrem. Návrat k maximům z roku 2023 by si vyžádal další změnu regulační politiky nebo výrazné výkyvy počasí.

Aktuální vývoj ceny cukru

Kakao: Vydrží býčí vzestup?

Kakao má za sebou silný vzestup, ale Christie je opatrný ohledně jeho pokračování. “Kakao bylo po celý rok 2023 na velmi silném býčím vzestupu. Jeho pokračování v roce 2024 asi neuvidíme,” říká.

Uznává však možnosti západoafrické produkce, která by mohla udržet základy trhu pevné. “Se zlepšeným globálním ekonomickým výhledem bych očekával, že do komoditního prostoru přijde více peněz.” I tento potenciální příliv investičního kapitálu může zapůsobit jako vítr do zad. 

Aktuální vývoj ceny kakaa

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎