Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak proměnit milion korun v 10 milionů? Efektivní investiční strategie, kterou může v roce 2024 uplatnit úplně každý

Chcete-li dosáhnout bohatství, neexistují žádné zkratky. Můžete však využít jednu osvědčenou strategii, díky níž značně zvýšíte svou šanci na úspěch.

Jak proměnit milion korun v 10 milionů? Efektivní investiční strategie, kterou může v roce 2024 uplatnit úplně každý
Zdroj: Depositphotos.com

Pro mnoho lidí je 10 milion korun obrovským spořicím cílem, který jim může zajistit velmi pohodlný důchod – když si budete v průběhu důchodových let z této částky brát každý rok kolem čtyř procent, zajistíte si měsíční rentu přesahující 30 tisíc korun.

Našetřit 10 milionů korun z příjmu, který vyděláváte, však není snadné. Naštěstí existuje ověřený způsob, jak z menší částky vydělané během pracovních let vytvořit 10 milionů korun.

Nejlepší strategií pro většinu lidí je vložit své peníze na akciový trh. Co to však znamená? Pokud máte s nákupem akcií jen málo zkušeností, může se to zdát jako náročný úkol, který jen těžko zvládnete.

Investování však není zdaleka tak těžké, jak se na první pohled zdá. Stačí, když se budete držet následujícího postupu.

1. Nakupujte kvalitní podniky (nebo indexový fond)

Než se pustíte do podrobností o tom, jak optimalizovat své portfolio, musíte najít aktiva, do kterých lze skutečně investovat. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je zachovat jednoduchost a nakupovat akcie kvalitních podniků se silnou finanční historií.

Existuje mnoho způsobů, jak identifikovat kvalitní podnik, ale klíčové věci, které by měl splňovat, jsou následující tři:

  • Lídr v oboru s významnou konkurenční výhodou
  • Spolehlivý léty prověřený obchodní model
  • Dlouhodobé růstové vyhlídky

Diverzifikujte svůj milion korun do deseti až dvaceti takových akcií a bude těžké dlouhodobě přijít o peníze. “Investujte do deseti až dvaceti takových akcií”, to se možná snáze řekne, než udělá, říkáte si.

Pokud se nechcete zabývat jednotlivými akciemi, nejlepším alternativním postupem je nákup amerického (index S&P 500) nebo celosvětového (index MSCI World) indexového fondu, který bude sledovat výkonnost celého akciového trhu.

Tímto způsobem investujete do vysoce kvalitních podnikům, které se mohou proměnit v další Amazon, Apple nebo Teslu, ale bez nutnosti provádět podrobný výzkum.

2. Dejte si dostatek času na úspěch

Tato část může být odrazující, pokud jste začali investovat velmi pozdě, na druhou stranu bude povzbudivá, pokud je vám teprve kolem dvaceti nebo třiceti. Díky trpělivosti a dlouhodobému investičnímu horizontu je vybudování bohatství mnohem snazší.

Například k tomu, abyste během 30 let proměnili milion korun na 10 milionů vám, postačí složená roční míra růstu 8 %, což je méně než průměr amerického akciového trhu, který činí 10 %.

Pokud byste však chtěli dokázat totéž za 10 let, už byste museli dosáhnout průměrné roční návratnosti investice 26 %, což se podařilo jen několika legendárním investorům. A upřímně řečeno, vy mezi ně pravděpodobně nepatříte.

Neměli byste také očekávat, že se hodnota vašeho bohatství bude každý rok pohybovat vzhůru po přímce. Medvědí trhy jsou normální součástí investičního procesu, jak nám bolestně ukázal rok 2020 nebo 2022. Proto je třeba mít při investování na akciových trzích stanovený investiční horizont několik desetiletí.

TIP

Nemyslete si, že se vám podaří zdesetinásobit vaši investici během dekády, pokud nebudete hodně riskovat a nebudete mít několikrát štěstí, což není opakovatelný proces vedoucí k úspěchu.

3. Každý rok do svého portfolia přispívejte

Pokud již máte stranou milion korun, pravděpodobně máte dostatečný příjem na to, abyste mohli soustavně doplňovat své investiční portfolio. To vám může pomoci přidat ještě větší zisky do vašeho důchodového portfolia, což vám poskytne větší flexibilitu v pozdních letech.

Jednoduchý příklad? Podle našeho původního scénáře (8 % průměrné roční zhodnocení, 30letý časový rámec, počáteční částka milion korun) by měl investor na konci 30. roku něco přes 10 milionů korun.

Pokud by však tatáž osoba navíc pravidelně investovala měsíčně po dobu 30 let dva tisíce korun, mělo by její investiční portfolio na konci tohoto scénáře hodnotu přes 13 milionů korun. Není to nijak monumentální rozdíl, ale je to pěkný nárůst o 3 miliony korun ve srovnání s tím, kdybyste si jen odložili milion a nic dalšího nedělali.

Info

Mimochodem, kdybyste pouze pravidelně investovali, tedy vaše počáteční investice by byla nulová. “Stačilo” by vám s ročním zhodnocením 8 % ročně investovat pravidelně měsíčně 6 700 korun, abyste po třiceti letech disponovali 10 miliony. S ročním zhodnocením 10 % (dlouhodobý průměr amerického akciového trhu) by vám pak stačila pravidelná měsíční investice 4 400 Kč.

Zdroj: autor
Vývoj hodnoty dvou pravidelných investic v průběhu třiceti let
Vývoj hodnoty dvou pravidelných investic v průběhu třiceti let

Slovo závěrem

Investování je cestou k budování bohatství, a jak ukazuje závěr tohoto článku, nemusíte nutně začínat s milionem korun, i když pak je to samozřejmě jednoduší. Klíčem je začít co nejdříve, nechat svým investicím dostatek času a pravidelně přispívat do svého portfolia.

Díky síle složeného úroku a dlouhodobému investičnímu horizontu můžete dosáhnout impozantních výsledků, i když začnete s malým nebo nulovým kapitálem. Nečekejte na “ideální” okamžik nebo na shromáždění velké sumy peněz. Začněte nyní, investujte pravidelně a využijte času ve svůj prospěch.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
49
8

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.