Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Většina kryptoinvestorů a traderů vyhlíží halving s očekáváním růstu ceny. Pro těžaře ale představuje především výzvu.
S tím, jak se blíží 20. duben a čtvrtý halving Bitcoinu (BTC), je komunita kryptoměn plná očekávání a do jisté míry i obav.
Tato událost, která je neodmyslitelnou součástí největší světové kryptoměny, sníží odměny těžařů z 6,25 na 3,125 BTC za blok, čímž výrazně změní ekonomické prostředí pro ty, kdo zajišťují chod blockchainu.
Mechanismus půlení slouží jako algoritmická měnová politika Bitcoinu, která kontrastuje s diskreční politikou centrálních bank. Každý halving systematicky snižuje příliv nových bitcoinů, čímž ovlivňuje míru inflace aktiva.
S tím, jak se snižuje míra vstupu nových BTC na trh, se každý existující Bitcoin potenciálně stává cennějším a snižuje míru inflace BTC. Ta je nyní na 1,7 %.
Historicky mělo půlení vliv na cenu Bitcoinu kvůli jeho dopadu právě na vzácnost mincí. Není sice jediným určujícím faktorem ceny BTC, ale významně ovlivňuje souhru nabídky a poptávky.
Snížení odměn za těžbu na polovinu však představuje pro těžaře složitou výzvu. Snížení odměn tlačí na jejich ziskovost a vyžaduje inovace, které by kompenzovaly snížené odměny a udržely provozní náklady na uzdě.
Pro jednotlivce používající běžné počítače a notebooky přestala být těžba bitcoinů výhodná už dávno. Museli by investovat do specializovaných strojů ASIC, aby mohli jít proti rostoucí obtížnosti těžby bitcoinů a zvyšování nákladů na energii.
Odvětví reaguje tím, že se stále více obrací k udržitelným zdrojům energie, přičemž 54,5 % těžební energie nyní pochází z obnovitelných zdrojů.
Například společnost TeraWulf zahájila výstavbu zařízení Nautilus Cryptomine jako prvního těžebního zařízení využívajícího jadernou energii. S cenou 2 centy za KW/h se chce TeraWulf stát nákladově nejefektivnějším těžařem na světě.
Zajímavá je otázka použití přebytečného tepla vznikajícího při běhu těžebních strojů. Například společnost Kryptovault tento horký vzduch využívá k sušení nařezaných kmenů pro dřevařský průmysl. Dalším příkladem přizpůsobivosti je využití přebytečného tepla pro vytápění domů.
Heating an entire home with #bitcoin mining pic.twitter.com/470jJ7PSGW
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) December 28, 2022
Projekce naznačují, že pokud se ceny BTC budou pohybovat v okolí 66 tisíc USD, mohlo by síť opustit přibližně 3 % těžařů.
Těžaři se navíc mohou zajistit proti volatilitě cen využitím derivátů a prodávat produkci své těžby dopředu prostřednictvím kontraktů obchodovaných na burze.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.