Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak najít nejlepší růstové akcie, které mohou násobně zhodnotit vaši investici?

Historie ukazuje, že největší růstové akcie často začínaly s vysokým P/E poměrem. Zjistěte, proč byste neměli přehlížet akcie s vysokým násobkem ceny vůči zisku.

Jak najít nejlepší růstové akcie, které mohou násobně zhodnotit vaši investici?

Ukazatel P/E se obvykle vypočítá tak, že se aktuální cena akcie vydělí 12měsíčním ziskem na akcii.

Obecně panuje přesvědčení, že akcie s nízkým poměrem P/E jsou podhodnocené a měly by se kupovat a akcie s vysokým poměrem P/E jsou nadhodnocené a je třeba se jim vyhnout.

Historie ukazuje, že vyšší poměry P/E se běžně vyskytují na býčích trzích, zatímco nižší poměry na trzích medvědích. Jednou z výjimek jsou cyklické akcie: Ty mohou mít nižší P/E i na býčích trzích.

Dostanete to, za co zaplatíte

Kvalitní zboží má vyšší cenu a totéž lze říci o akciích. Cena akcie odráží hodnotu, kterou investoři vnímají jako hodnotu akcie, což souvisí s nabídkou a poptávkou. Pokud investoři cítí, že akcie má silný potenciál růstu zisků, vyženou cenu akcie výš.

Vyšší cena má za následek vyšší P/E poměr, protože cena je čitatelem poměru. Společnosti se stagnujícím růstem zisků a bez katalyzátoru, který by akcie posunul výše, nejsou výhodné, pokud jejich cena neroste.

Velké růstové akcie mají velké poměry P/E

William O’Neil ve své knize “Jak vydělávat na akciích” uvedl, že ukazatel P/E vám neřekne, zda cena akcie poroste nebo klesne, a tento ukazatel by neměl být faktorem při nákupu akcií.

Lepším měřítkem je zrychlující se nebo prudce rostoucí růst zisku na akcii.

Pojďme se podívat na historické vítěze v průběhu desetiletí. Pokud byste vyřadili akcie s P/E vyšším než průměrné hodnoty na trhu, přišli byste o mnoho velkých příležitostí.

O’Neilovy studie zjistily, že od roku 1953 do roku 1985 vykazovaly nejvýkonnější akcie průměrné P/E 20 bodů, když začaly dosahovat zisků. Průmyslový index Dow Jones měl ve stejné době průměrné P/E 15 bodů.

Když tyto akcie začaly stoupat, jejich poměr P/E se zvýšil na přibližně 45 bodů.

Aktuální P/E poměry vybraných akcií
Akcie P/E poměr
Apple 33,8
Microsoft 36,3
Nvidia 65,7
Alphabet 24,3
Amazon 50,5
Meta 26,1
Berkshire Hathaway 12,8
TSMC 28,7
Lilly Eli 122,9
Tesla 61,9
Data k: 26. 7. 2024
Zdroj dat: finviz.com

Ještě výraznější to bylo v letech 1990 až 1995, kdy nejlepší růstové akcie měly průměrný P/E 36 bodů.

Nejúspěšnější akcie začínaly s poměrem 25 až 50 bodů a rostly až na vysokou úroveň 60 až 115 bodů. Jak si dokážete představit, ještě dramatičtější to bylo koncem 90. let, kdy valuace prudce vzrostly.

Příklad z nedávné minulosti

Pokud byste v roce 2021 přehlédli společnost Microsoft kvůli nadprůměrně vysokým poměrům P/E, propásli byste dvě příležitosti.

Akcie se v týdnu od 25. června začaly výrazně růst, když její poměr P/E činil 37 bodů. V tomto týdnu se akcie dostaly na vyšší úroveň. Akcie získaly 15 %, dokud v srpnu nedosáhly vrcholu a nezačaly konsolidovat.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Microsoft! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud jste tento nákupní bod promeškali, došlo k dalšímu růstu v týdnu od 22. října, kdy poměr P/E akcií Microsoft činil 39 bodů. V listopadu se akcie vyšplhaly o dalších 11 % na své historické maximum.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Microsoft! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.