Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak na důchod bez starostí? Klíčem je kombinace soukromého a státního důchodu

Jakou roli mají státní a soukromé důchody ve finančním zabezpečení důchodců? A jaký je klíč k tomu vytvořit si dostatečnou finanční rezervu?

Publikováno
Jak na důchod bez starostí? Klíčem je kombinace soukromého a státního důchodu
Zdroj: freepik.com

Se zhoršující se demografickou situací je stále důležitější zajistit se na důchod. Nahrazovat státní důchody soukromým spořením však není ideální. Jak povinný státní první pilíř, tak dobrovolný soukromý třetí pilíř hrají zásadní roli v zajištění finančního zabezpečení ve stáří.

Soukromé spoření nebo investování jako další doplněk pro zhodnocení financí však také není vhodné opomíjet. Nejvhodnější je zkombinovat všechny tyto spořicí produkty.

Změny v obou pilířích zamíchaly s kartami

U obou důchodových pilířů došlo k významným změnám. První pilíř, označovaný jako důchodová reforma, zahrnuje opatření, jako je zpomalení růstu důchodů a omezení předčasného odchodu do důchodu.

V oblasti soukromého důchodového zabezpečení (III. pilíř) je cílem motivovat jednotlivce v produktivním věku k vyššímu spoření a investování na důchod.

Součástí tohoto pilíře je zvýšení příspěvků na doplňkové penzijní spoření, zvýšení daňových výhod a zavedení nového státem podporovaného produktu důchodového spoření známého jako dlouhodobý investiční produkt (DIP).

Státní a soukromé důchody: důležité jsou oba!

Finanční zprostředkovatelé často bagatelizují význam státních důchodů (I. pilíř) a přehnaně zdůrazňují význam tzv. dobrovolného spoření na důchod (III. pilíř).

Spoléhat se však pouze na státní důchod není vhodné a měl by být doplněn soukromým spořením nebo investicemi. Nicméně význam této rady se liší v závislosti na věku.

Pro ušetření zajímavé částky pomocí soukromého spoření je obvykle potřeba delší časový horizont, proto bude taková varianta vhodnější pro 25letého člověka. Naopak pro lidi ve věku okolo 40-50 let nabývá většího významu důchodové pojištění.

Je však důležité ujasnit si, že hlavním zdrojem příjmů v důchodu je stále první pilíř a třetí pilíř zůstává doplňkovým finančním zdrojem.

Porovnání prvního a třetího pilíře

Pro lepší pochopení rozdílů mezi prvním a třetím pilířem důchodového systému si uvedeme příklad, který je zmíněný v článku na webu Peníze.cz.

Průměrný důchod v České republice v roce 2024 činí 20 693 korun. Celková částka vyplacená z prvního pilíře po průměrnou dobu důchodu 21 let by v současné hodnotě činila přibližně 5,2 milionu korun (ve výpočtu není zahrnuta valorizace).

Naproti tomu průměrný zůstatek na účtu penzijního připojištění činí pouze 176 tisíc korun a průměrný zůstatek na účtu doplňkového penzijního spoření by byl průměrně 84 tisíc korun. Spoléhat se pouze na třetí pilíř by znamenalo, že tyto prostředky by při výplatě důchodu nevydržely ani tři čtvrtě roku.

První pilíř tedy stále zůstává hlavním zdrojem příjmů v důchodu, zatímco třetí pilíř je doplňkovým finančním zdrojem.

Lze dosáhnout rezervy, která by se rovnala státnímu důchodu?

Aby byly soukromé důchody vyváženy státními důchody, měla by ideálně polovina důchodového příjmu pocházet z prvního pilíře a druhá polovina ze třetího pilíře. Jak toho ale dosáhnout?

Například pro pětadvacetiletého člověka existuje reálná šance vytvořit si během 40 let velmi zajímavou důchodovou rezervu, která se vyrovná státnímu starobnímu důchodu. Avšak začínáte-li později, každý rok zpoždění při spoření na důchod stojí hodně peněz.

Čím kratší dobu má člověk k dispozici na vytvoření rezervy, tím více musí měsíčně spořit.

Důležité je být aktivní v důchodovém pojištění, dosáhnout co nejdelší doby pojištění a platit optimální měsíční částku na důchodové spoření. Vyplatí se o pojištění zajímat od začátku produktivního věku a také si nechat provést jeho kontrolu, abyste odstranili stávající chyby a vyvarovali se jich v budoucnu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎