Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak na CoinJoin? Zvyšte svoji anonymitu pomocí mixování bitcoinů s Wasabi Wallet a Samourai Wallet

Jak na CoinJoin? Zvyšte svoji anonymitu pomocí mixování bitcoinů s Wasabi Wallet a Samourai Wallet
Zdroj: vauld.com

Absolutní nezávislost a suverenita není jedinou charakteristickou vlastností, kterou mnohé kryptoměny oplývají. Mezi další, často opomíjené, avšak neméně podstatné právo, kterým disponuje každý z nás, je právo na soukromí. Ideologie stojící za spoustou kryptoměn právo na anonymitu staví na podobnou úroveň jako decentralizaci a nezávislost. Pro značnou část kryptoměnové komunity je také finanční anonymita podobně důležitá.

Díky této silné motivaci vznikly kryptoměny jako Monero či Secret, které se na anonymitu transakcí zaměřují již od základu. Většina kryptoměn však schopností anonymizace transakcí nedisponuje, příkladem je např. samotný Bitcoin. I když se za každou transakcí skrývá dlouhá kryptoměnová adresa ve formě kombinace zdánlivě nepravidelných čísel a písmen, všechny záznamy o proběhlých transakcích jsou plně transparentní. Bitcoin proto není anonymní, nýbrž pseudonymní.

Pseudonymita má výhody i nevýhody. Umožňuje kompletní transparentnost blockchainu, ale zároveň nabízí cestu k tomu, aby uživatel zůstal anonymní – tedy pokud nějakým způsobem nenapojí svou identitu na adresy, na které kryptoměny nakupuje či ze kterých následně platí.

Pro ty, kteří si svého soukromí cení, se dnes nabízí několik cest, jak úroveň anonymity zvýšit. Jedním z nich je právě mixing coinů, o kterém budeme dnes mluvit a prakticky si ukážeme, jak na to.

Obsah článku o CoinJoinu

Trocha teorie – Jak funguje CoinJoin?

I když je mixování coinů oproti jejich běžnému posílání lehce složitější, svým způsobem se jedná o vcelku jednoduchou službu. Uživatel se domluví se skupinou lidí a bitcoiny s nimi promíchá tak, aby nebylo poznat, které jsou jeho. To samé platí samozřejmě i pro ostatní uživatele. Promíchání mincí je docíleno tak, že všichni tito uživatelé vloží své bitcoiny do jedné CoinJoin transakce, která se vykoná ihned, jakmile ji všichni podepíší.

Tato transakce má mnoho vstupů (jeden od každého uživatele) a také mnoho výstupů (cílová adresa, na níž každý uživatel plánuje své mince odeslat). Z pohledu blockchainu se však jedná pouze o jednu transakci, z níž není patrné, který výstup koresponduje s jakým vstupem. Jinými slovy, pro pozorovatele je téměř nemožné dohledat, na jakou adresu daný uživatel své bitcoiny skutečně poslal.

Aby se uživatelé nemuseli domlouvat osobně a zvlášť kódovat způsoby pro provedení CoinJoin transakcí, vznikly speciální platformy, které mixování coinů uživatelům usnadňují.

Tyto open-source platformy fungují jen jako zprostředkovatelé, kteří koordinují uživatele, platby a adresy. Protože nejde o služby zaštítěné nějakou firmou, není zde možnost zcizení prostředků. A protože vstup do každé transakce jsou bitcoiny ovládané jednotlivými uživateli, transakce neproběhne, dokud ji všichni účastníci nepodepíší.

Z výše popsaného principu je vám asi jasné, že úroveň anonymity závisí na tom, kolik účastníků se v CoinJoin transakci nachází. Čím více účastníků zde bude, tím více se jednotlivé bitcoiny promíchají a tím vyšší anonymity jednotliví uživatelé docílí. Postup lze pro další navýšení anonymity samozřejmě zopakovat v libovolném množství.

K “proprání” bitcoinů skrze CoinJoin se samozřejmě nestaví všichni pozitivně. Mince, jejichž původ nelze dohledat, mohou vadit některým burzám či směnárnám. Transparentnost blockchainu Bitcoinu umožňuje dohledat, které bitcoiny přes CoinJoin prošly a které nikoliv. Některé prohlížeče tuto detekci umožňují dokonce automaticky, příkladem je transakce na obrázku níže. Směnárny a burzy tedy snadno mohou zjistit, které mince mixérem prošly, a jejich vklad mohou zamítnout.

Zdroj: blockstream.com
CoinJoin transakce
CoinJoin transakce

CoinJoin rychle a snadno umožňuje např. Wasabi Wallet nebo Samourai Wallet, v dnešním článku se podíváme na obě dvě varianty více zblízka.

Jak na CoinJoin s Wasabi Wallet

Jako první z variant si představíme Wasabi Wallet. Jedná se o kryptoměnovou peněženku, která je zaměřená především na soukromí uživatele. Jde o open-source peněženku s non-custodial pozadím. Kryptoměny jsou tedy čistě ve vašem vlastnictví a nemusíte se bát, že by vás nějaká společnost podvedla. CoinJoin je relativně pokročilá praktika. Počítáme tedy s tím, že peněženku už ovládat umíte a chápete, jak fungují transakce.

Peněženka Wasabi Wallet pracuje s něčím, čemu říká “anonymity score” – skóre anonymity. Veličina v podstatě říká, s kolika uživateli bylo konkrétní UTXO zmixované. Pokud byl CoinJoin provedený za účasti 47 lidí, skóre anonymity u použitých coinů bude 47.

Poznámka

Poznámka: UTXO je zkratka pro neutracený výstup transakce. Lidsky – jde o každou jednotlivou transakci, kterou vaše peněženka přijala. Bitcoin tyto transakce rozlišuje a při odesílání s nimi pracuje zvlášť. Za každé odesílané UTXO je třeba zaplatit poplatek. Je proto mnohem lepší posílat transakce o velkém objemu.

Do CoinJoinu je možné přihlásit maximálně deset UTXO, takto je však nastavený pouze softwarový klient peněženky Wasabi Wallet, koordinátorský server toto pravidlo už z principu nijak vynutit nemůže. Čistě teoreticky je tedy možné zadat do transakce i více vstupů, pokud by k odeslání požadavků byl použit software v jiné konfiguraci. Většina uživatelů tímto požadavkem však disponovat nebude.

Verze peněženky 2.0 se od té původní vzhledově velmi liší. Příjemnou novinkou rozhraní a aplikace CoinJoinu je automatizace. Už při zakládání peněženky se vás aplikace zeptá, jak (a jestli vůbec) chcete automatický CoinJoin provádět. CoinJoin se dá provádět různými způsoby úpravou více parametrů. Abyste se tímto nemuseli zatěžovat, Wasabi Wallet vám nabídne 3 přednastavené varianty – defaultně nastavenou nejvyšší rychlost mixování, minimalizaci nákladů a co nejvyšší úroveň soukromí výměnou za delší dobu mixování a možné vyšší poplatky. Preference si můžete manuálně upravit kliknutím na tlačítko Customize v dolní části obrazovky.

Zdroj: Wasabi Wallet
Úrovně zabezpečení s pomocí CoinJoinu ve Wasabi Wallet
Přednastavené parametry CoinJoinu ve Wasabi Wallet

Využití přednastavených možností vám může ušetřit hodiny hledání informací. Pro spoustu uživatelů bude defaultně nastavená varianta největší rychlosti bohatě postačující. V rámci manuálního nastavení si můžete zvolit požadované skóre anonymity a tím její míru zvýšit.

Zdroj: Wasabi Wallet
Úprava nastavení CoinJoinu
Úprava nastavení CoinJoinu

První možnost určuje izolaci coinů se skórem anonymity na úrovni 1. Jestliže je políčko zaškrtnuté, do skupiny UTXO bude vložen vždy maximálně jeden vstup s úrovní 1, toto políčko je automaticky zaškrtnuté při volbě maximální anonymizace.

Další nastavení je cílové skóre anonymity. Čím vyšší číslo, tím anonymnější coiny po procesu budou.

Poslední nastavení je časová preference CoinJoinu. Z překladu můžete vidět, že jde o otázku poplatků. Nastavení říká, že CoinJoin bude prováděný jen tehdy, kdy bude poplatek za CoinJoin nižší než medián v daném časovém horizontu.

Zdroj: Wasabi Wallet
Nastavení CoinJoinu po založení peněženky
Nastavení CoinJoinu po založení peněženky

Po založení peněženky si můžete nastavit ještě jednu možnost – minimální množství bitcoinů nutné pro automatickou účast v CoinJoinu. Součástí nastavení je i volba preferované strategie. Prakticky tak není nutné dělat vůbec nic a systém bude sám provádět CoinJoin po dosažení nastavené hranice pro vstup.

Jedinou podmínkou, kterou aplikace má, je minimální množství prostředků nutných pro CoinJoin, které je stanovené na 0,00005 BTC (5 000 satoshi). Maximum je 1 343,75 BTC.

Poplatky při využití služby CoinJoin ve Wasabi Wallet

Aplikace má poplatkovou strukturu nastavenou velice přímočaře. Základní poplatek je platba těžařům za transakci. Těmto poplatkům se nelze vyhnout, neboť je potřeba provést přesun bitcoinů do CoinJoinu.

Zdroj: Wasabi Wallet
Poplatky za CoinJoin ve Wasabi Wallet
Poplatky za CoinJoin ve Wasabi Wallet

Proměnou je tzv. koordinační poplatek. Ten je nastavený na 0,3 %. Ten se platí vždy, když je množství bitcoinů větší než 0,01 BTC.

Další otázky ohledně CoinJoinu ve Wasabi Wallet

Jak vysoké skóre anonymity potřebuji k tomu, abych byl v bezpečí?

Jak jsme si již řekli, prakticky je skóre anonymity shodné s množstvím účastníků v CoinJoinu. Kolik je ale dost?

Wasabi Wallet tvrdí, že úroveň 50 je dostatečně vysoká na to, aby zabránila ztrátě anonymity při relativně nenáročném pokusu a rozšifrování identity při forenzní analýze. Nemuselo by to ale stačit proti rozsáhlým studiím. Ideálním řešením je udělat ještě alespoň jedno kolo CoinJoinu.

Jak dlouho může trvat anonymizace celé peněženky?

Zde to záleží na zvolené strategii CoinJoinu a množství vstupů. Rozmezí se může pohybovat od pár hodin až po několik dní.

Musím mít zapnutou peněženku během celého CoinJoinu? Musím být online?

Ano, je potřeba být celou dobu online se zapnutou peněženkou. CoinJoin není typická transakce na blockchainu. V případě CoinJoinu musí transakci podepsat všichni účastníci, kteří musí být dostatečně synchronizovaní. Je tedy nutné nechat peněžence přístup k internetu.

Samourai Wallet – Whirlpool

Samourai Wallet je další skvělá peněženka nabízející velice jednoduchou službu CoinJoinu. Najde se ale pár rozdílů činících ze Samourai Wallet lehce jinou službu, než jakou poskytuje Wasabi Wallet.

Tím prvním je především fakt, že Samourai Wallet funguje pouze jako mobilní aplikace. Bohužel je prozatím dostupná pouze na zařízení s operačním systémem Android. Poskytuje však doplňkový software, přes nějž se CoinJoin provádí – ten je dostupný jak na telefonu, tak i na desktopu pro macOS, Windows a Linux.

Tím druhým je rozdílné fungování CoinJoinu. Ve Wasabi Wallet je CoinJoin zpracován ve formě jedné ohromné transakce s mnoha účastníky. Samourai Wallet k problému přistupuje trochu jinak. Peněženka rozdělí transakci na několik menších částek, které následně všechny probíhají svým vlastním procesem CoinJoinu.

Z pohledu anonymity se ale ve výsledku žádná změna neděje. Jde spíše o jinou cestu k tomu, jak dosáhnout stejného cíle. Samourai Wallet si od Whirlpoolu slibuje zejména nižší poplatky a rychlejší mixování coinů oproti konkurenci.

Jak na CoinJoin pomocí Whirlpoolu?

Nejprve je nutné založit si peněženku v aplikaci Samourai Wallet. Jakmile si do peněženky přepošlete nějaké bitcoiny, je možné začít s Whirlpoolem. Stejně jako u Wasabi Wallet, i zde se řeší každé jednotlivé UTXO.

Zdroj: Samourai Wallet
První nastavování Whirlpoolu v aplikaci Samourai Wallet
První nastavování Whirlpoolu v aplikaci Samourai Wallet

Jak můžete vidět, coiny se dělí na jednotlivé neutracené výstupy. Můžete si zvolit, které všechny chcete do Whirlpoolu odeslat. Jakmile tak učiníte, stačí kliknout na políčko “NEXT” a přesunout se na další krok.

Zdroj: Samourai Wallet
Volba poolu v CoinJoinu na Samourai Wallet
Volba poolu

Pooly v Samourai Wallet se dělí na čtyři kategorie podle minimální velikosti vkladu, který je možné učinit:

  • minimum 0,001 BTC Pool – maximum 0,025 BTC,
  • minimum 0,01 BTC Pool – maximum 0,70 BTC,
  • minimum 0,05 BTC Pool – maximum 3,50 BTC,
  • minimum 0,5 BTC Pool – maximum 35,00 BTC.

Obecně se dá říct, že čím větší částku člověk mixuje, tím větší pool by měl zvolit. Každý z nich funguje tak, že transakci rozdělí na malé díly podle velikosti poolu a zbytek coinů, které už se nevejdou do samostatného Whirlpoolu. V praxi by to vypadalo tak, že při mixingu 1,1 BTC bychom zvolili 0,5 BTC Pool. Systém by částku vzal a rozdělil by ji na tři díly – dvakrát 0,5 a zbytek obnosu 0,1. Výstupem z 0,5 BTC Poolu by pak byly 2 UTXO o velikosti 0,5 BTC.

Poplatky na Samourai Wallet

Výhodou Samourai Wallet může být i poplatková struktura, která je nastavená velice střídmě a v absolutních číslech. Na větších částkách se dá rozhodně ušetřit. Už množství ve výši 0,2 BTC se vyplatí více než skrze Wasabi Wallet, tedy alespoň při využití druhého poolu. Pro menší částky je ale rozhodně lepší Wasabi Wallet, neboť za malé obnosy uživatel platí pouze poplatek za transakci, který by ale zaplatil i u Samourai Wallet.

Poplatková struktura je následující:

  • 0,001 BTC Pool – poplatek 0,0005 BTC,
  • 0,01 BTC Pool – poplatek 0,0005 BTC,
  • 0,05 BTC Pool – poplatek 0,00175 BTC,
  • 0,5 BTC Pool – poplatek 0,0175 BTC.

Ačkoliv platforma poplatky specifikuje ve fixní výši, může je časem samozřejmě upravit. Pokud si budete chtít poplatky orientačně předem spočítat, platforma provozuje i stránku whirlpoolfees.com, na níž vám výši poplatků spočítá.

Jakmile si vyberete pool, čeká vás už jen rekapitulace celé “objednávky” a můžete se pustit do mixování.

Provoz Samurai Wallet a anonymita

Pro dosažení vysoké úrovně anonymity je ideální, abyste své coiny mixovali co nejdéle. Toho v rámci Samourai Wallet dosáhnete velmi snadno.

Poplatek se v aplikaci platí pouze jednou za vstup do Whirlpoolu s každým novým obnosem coinů. Jakmile zaplatíte požadovanou částku, můžete Whirlpool spustit a vydržet v něm jak jen dlouho chcete. Z toho samozřejmě plyne výhoda – čím déle necháte Whirlpool vaše coiny mixovat, tím vyšší úrovně anonymity dosáhnete. Je možné, že tyto další cykly (v terminologii CoinJoinu “remixy”), které jsou zdarma, budou také trvat déle.

Podmínkou je neustálé připojení online, ať už své coiny ve Whirlpoolu mixujete na svém telefonu, či v rozšiřujícím software na desktopu. Je vhodné zmínit, že Samourai Wallet doporučuje pro mixování coinů a využívání dalších cyklů (remixů) využívat dekstopový program, jenž najdete na oficiálních stránkách.

Další otázky ohledně Whirlpoolu v Samourai Wallet

Jak ve Whirlpoolu zajistit co nejvyšší úroveň anonymity?

Protože Samourai Wallet pracuje s jednorázovou platbou za vstup, je dobré nechat coiny mixovat co nejdéle. Kdybyste se náhodou od internetu odpojili, z cyklů mixování se odpojíte, nemusíte se však ničeho bát – o žádné bitcoiny nepřijdete. Transakce CoinJoinu jsou atomické, stejně jako běžné transakce na blockchainu. Buď tedy proběhnou, nebo nikoliv. Když se aplikace na telefonu vypne nebo se odpojí od internetu, transakce se nepodepíše a neproběhne, bitcoiny tedy zůstanou nedotčené.

Jak velký pool ve Whirlpoolu zvolit?

Ten největší, do kterého se se svou transakcí vejdete. Jelikož Samourai Wallet dělí váš vklad na menší části podle velikosti poolu, tvoří se tak větší množství UTXO. Čím více UTXO budete mít, tím vyšší poplatky zaplatíte. To je zbytečné, neboť ve výsledku není žádný rozdíl v míře dosažené anonymity.

Musím mít zapnutou peněženku během celého Whirlpoolu? Musím být online?

Ano, je potřeba být celou dobu online se zapnutou peněženkou. Whirlpool pracuje s uživateli, kteří se musí stále synchronizovat a podepisovat transakce. Je nutné nechat telefonu nebo počítači stálý přístup k internetovému připojení kvůli nutnosti sdílení dat.

Shrnutí – Jakou aplikaci zvolit? Samurai nebo Wasabi?

Co je tedy lepší? Wasabi Wallet nebo Whirlpool v Samourai Wallet? Z pohledu mixingu a anonymity na tom nezáleží. Obě aplikace jsou kvalitní, nabízí ve výsledku stejné úrovně anonymity, akorát k tomu každá přistupuje trochu jinak.

Významným rozdílem je poplatková struktura. Zatímco Wasabi Wallet má poplatek od určité částky v procentech za každý mixing, Samourai Wallet vybírá peníze pouze za vstup do poolu. Platí se ale i za menší částky – u Wasabi Wallet platíte koordinační poplatek až od 0,01 BTC výše. V případě Whirlpoolu platíte i v nejmenším 0,001 BTC poolu poplatek ve výši 0,0005 BTC. Dá se tedy říci, že pokud mixujete velké částky, vyplatí se Whirlpool v Samourai Wallet, pokud velice nízké, volte spíše Wasabi Wallet.

Je však vhodné zmínit, že se zde bavíme pouze o koordinačních poplatcích, ne o poplatcích těžařům, kterými samozřejmě nezávisle disponují obě služby. Při mixingu malých částek mohou poplatky těžařům dosáhnout relativně vysokých hodnot. Za nás bychom tedy doporučili mixování pouze vyšších částek, pro což je výhodnější Whirlpool.

Wasabi Wallet má výhodu v tom, že CoinJoin probíhá automaticky a uživateli v podstatě stačí vše přednastavit a čekat. Jedná se však o desktopovou peněženku a ne o aplikaci do telefonu. Je však sporné, jestli je tato skutečnost nevýhodou – pro CoinJoin je nutné neustálé připojení k internetu, což může být ze stolního počítače spolehlivější.

Whirlpool v Samourai Wallet by měl být oproti Wasabi Wallet rychlejší vzhledem k jiné koncepci CoinJoinu – oproti Wasabi Wallet coiny mixuje po menších částech a nečeká na vykonání jedné velké transakce.

Z bodů výše je patrné, že rozdíly mezi oběma aplikacemi jsou skutečně jen v detailech. Obě aplikace tedy pro mixování coinů doporučujeme, ani s jednou rozhodně nešlápnete vedle.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

D0TTORE X

Dobrý den,
mám problém s coinjoinem a nevím si rady. Mohl bych Vás požádat o radu nebo alespoň o kontakt na někoho ? Stručně, jedná se o červenou hlášku v Trezor suite:
“Chyba: Coinjoin client not enabled: status is missing”.
Vznikla po míchání, které skončilo, ale nebyly zamíchány všechny satoshi, v tu dobu jsem poslal na coinjoin účet 2 transakce. Ty už proběhly, myslel jsem, že dokud neproběhnou, nebudu se moci ke coinjoin účtu opět připojit. Myslím, že jsem měl nastaveno: zapamatovat si účet – coinjoin, ale jistý si nejsem. Dodám, že během míchání se opakovaně navazovalo a synchronizovalo, asi vypadával tor ? Satoshi na coinjoin účtu jsou, vidím povrzeno to na trezor Bitcoin Exploreru. Děkuji za odpověď, David Z.