Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční tipy: Jak využít potenciál stříbra a akcií společností ho těžících?

Publikováno
Investiční tipy: Jak využít potenciál stříbra a akcií společností ho těžících?

Nejenom akcie GameStopu byly na konci ledna v kurzu a zažily velký růst. Svou chvíli na výsluní zažilo i stříbro. To však není hlavní důvod, proč se o ně zajímat. V přehledu vývoje cen komodit za rok 2020 se stříbro umístilo na první pozici se ziskem 44 % za rok. Stříbro v sobě spojuje dvě vlastnosti. Spolu se zlatem jsou to vyhledávané komodity na ukládání bohatství. Vedle zlatých mincí si můžete koupit nepřeberné množství stříbrných, které jsou cenově dostupnější. Stříbra se totiž v zemské kůře nachází přibližně dvacetkrát více než zlata.

Avšak stříbro nemá pouze tento charakter. Na rozdíl od zlata se využívá v mnoha jiných oblastech: od zdravotnictví po automobilový průmysl a hlavně v jemné elektrotechnice. Stříbro tak může posilovat z růstu průmyslové poptávky, až se vrátí život po koroně k normálnímu stavu.

Jelikož si v našem seriálu Investiční tipy představujeme výhradně akciové tituly, zaměříme se na investice do akcií těžařů stříbra. Obecně má investování do těžařských titulů svá specifika a není tak jednoduché jako koupit si ETF, které jednoduše kopírují vývoj ceny jedné stříbrné unce na světových trzích. Naproti tomu výhodou těžařů jsou dividendy a možný potenciál růstu ceny akcií.

Cenu akcie těžařské firmy ovlivňuje více faktorů jako například odhadované množství suroviny v již funkčních dolech, náklady na těžbu, které jsou v každé zemi jiné, prospekce a investice do budoucí těžby.

Největší neznámou jsou právě dostupné zásoby stříbra, protože firmy používají různé odhady, které se časem mohou zcela lišit od skutečnosti.

Investor by si měl vždy zjistit, v jakých dolech a jakých důlních oblastech jsou těžařské společnosti aktivní.

Poznámka

Dnes si představíme dvě těžařské firmy: Pan American Silver (sázka na jistotu) a First Majestic Silver Corp. (spekulativní investice).

Pan American Silver

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PAAS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost se specializuje hlavně na těžení stříbra a zlata. Stříbro představuje 58 % z jejího celkového obratu a zlato pak 42 %. Za loňský rok firma dosáhla obratu přes 1,34 miliardy amerických dolarů a čistého zisku 95 milionů dolarů. Odhaduje se, že v roce 2020 vytěžila přes 17 milionů uncí stříbra. Společnost si vytváří solidní zásobu hotovosti pro budoucí investice. Na účtech společnosti najdeme rezervu 167 milionů dolarů. Vytváření rezervy se odráží na malé čtvrtletní dividendě. Ta se prozatím pohybuje v rozmezí 5 až 7 centů na akcii.

Hlavní oblastí těžby jsou Peru, Mexiko, Argentina a Bolívie. V Mexiku najdeme doly jako La Colorada, Dolores a Alamo Dorado, v Peru zase Huaron a Morococha. V Argentině pak společnost vlastní důl Manantial Espejo. Náklady na těžbu byly v roce 2018 následující: na jednu unci stříbra 8,80 dolarů a na unci zlata 920 dolarů.

V roce 2019 bylo geografické rozložení obratu následující: Peru 43 %, Mexiko 32 %, Kanada 15 % Bolívie 6 % a Argentina 4 %. Společnost zaměstnává přes 12 250 osob po celém světě a je v hledáčku i jiných analytiků.

Dalton Baretto ze společnosti Canaccord Genuity vydal v únoru 2021 investiční doporučení koupit akcie Pan American Silver s cílovou cenou 42 dolarů za akcii.

First Majestic Silver Corp

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tato společnost je mnohem menší než Pan American Silver. Specializuje se pouze na jednu zemi, a to Mexiko. Firma vlastní jak doly na stříbro, tak i na zlato, případně doly smíšené: San Dimas (zlato a stříbro), Santa Elena (stříbro), La Encantanda (stříbro), La Parrilla (stříbro), San Martin (stříbro), Del Toro (stříbro) a La Guitarra (stříbro). Společnost měla celkový obrat 351 milionů dolarů a čistý zisk 5,3 milionů dolarů. First Majestic Silver Corp. zaměstnává přes 5000 lidí, v loňském roce vyprodukovala 11,6 milionů trojských uncí stříbra.

Hlavní rozdíl oproti Pan American Silver není pouze ve velikosti, ale v reakci na kurz stříbra.
Pokud se cena stříbra drží výše, kurz First Majestic Silver Corp. stoupá mnohem rychleji než u ostatních těžařů.

Bohužel tento jev platí i naopak. Při poklesu cen stříbra kurz akcie klesá mnohem rychleji. Tuto společnost byste si měli vybrat, pokud chcete na cenu stříbra spekulovat.
Další zajímavé akciové tituly ze série investiční tipy:

Co si myslíte o cenách stříbra vy? Je reálné, že by se v ročním horizontu mohla cena stříbra dostat přes 50 dolarů? A jak se případně stavíte k investici do akcií těžařů stříbra?

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Ačkoli sbírám stříbrné mince (spíš sběratelská hodnota, než samotný kov), je investice do stříbra trochu pro blázny. Stříbro je dle mého názoru vzhledem k využití a množství razantně podhodnocené. U investičních mincí je nějaká cena plus ražební prémium plus marže obchodníka a v ČR 21 procent dph (Německo 7procent). Viz nedávný příklad: cena invest. mince burza 570kč / unce, u obchodníků v ČR +-900kč/unce. Rozdíl je cca 60 procent.

Dr. Matěj Široký

Dobrý den, no to je právě důvod proč je dobré investovat do akcií těžařů stříbra. Akcie se dají koupit relativně za malé poplatky. Kupovat stříbrné mince v Čr je složité. Zajímavá země na nákup mincí je Belgie.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎