Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do startupu z vás může udělat milionáře! Jak do nich investovat?

Investování do startupů má nezměrný potenciál, nicméně je spojeno s riziky. Tento volatilní trh by měli zvažovat zejména zkušení investoři.

Investice do startupu z vás může udělat milionáře! Jak do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Na poli investic se v posledních letech vynořil nový fenomén – startupy.

Tyto dynamicky se rozvíjející společnosti s inovativními nápady a velkým růstovým potenciálem si získávají stále větší pozornost investorů.

Specifika startupů

Na rozdíl od tradičních, veřejně obchodovaných firem, se startupy nachází v rané fázi svého vývoje a jejich akcie se neobchodují na burze.

Hlavní rozdíl mezi startupy a veřejně obchodovanými společnostmi pro investora tedy tkví v dostupnosti akcií, která je u soukromých společnosti pochopitelně nižší.

Přesto trh soukromých investice roste v posledních letech nebývale prudce. Podle výzkumné agentury Sacra, dosahoval před deseti lety objemu zhruba 16 miliard dolarů. Loni už to bylo 45 miliard a letos by měl trh překročit hranici 64 miliard dolarů.

Zatímco akcie veřejně obchodovaných společností si může koupit kdokoli s přístupem na burzu nebo prostřednictvím brokera, akcie startupů jsou obvykle dostupné pouze omezenému okruhu investorů, jako jsou venture kapitálové nebo private equity fondy a zkušení profesionálové, kteří je nakupují na online tržištích.

Jde například o Hiive, což je platforma zaměřená na mladé a slibné startupy v rané fázi vývoje. Nabízí investování do akcií společností jako Anthropic, která se zabývá umělou inteligencí. Týdně se na webu uskuteční v průměru transakce v hodnotě přibližně 20 milionů dolarů.

Dalším příkladem je Augment, tržiště pro zkušené investory, kteří chtějí investovat do zavedených startupů s historií růstu. Nabízí akcie společností jako Stripe, která se zabývá online platbami.

Akcie sturtupů pro drobné investory

Na tržiště mají většinou přístup jen akreditovaní investoři s vysokými příjmy nebo značným čistým jměním. Proto v roce 2021 vznikl fond Destiny Tech100 ETF, který se pod tickerem DXYZ obchoduje na Newyorské burze cenných papírů.

Destiny investuje do portfolia 23 startupů, do kterého patří třeba Stripe, online platforma pro platby s více než 100 miliony aktivních uživatelů a hodnotou přes 95 miliard dolarů.

Dále drží podíly například v Plaid – platformě pro propojení bankovních účtů s aplikacemi s hodnotou přes 5,3 miliardy dolarů, nebo OpenAI, která proslula v odvětví umělé inteligence díky tomu, že stvořila ChatGPT.

Fond Destiny Tech100 se však také stal symbolem rostoucího napětí na trhu s akciemi startupů. Některé startupy kritizovaly fond za to, že investuje do jejich akcií bez jejich souhlasu nebo s využitím nelegálních smluv. Jiní investoři zpochybňovali transparentnost fondu a jeho investiční strategii.

Přestože Destiny Tech100 čelí kritice, je důležitým představitelem trendu na trhu s akciemi startupů. Ukazuje rostoucí zájem investorů o investování do těchto soukromých společností a zdůrazňuje potřebu jasnějších pravidel a regulací na tomto rozvíjejícím se trhu.

Fond Destiny Tech100 ETF lze nakupovat například na platformě Fio e-Broker

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
  • Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
  • Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
  • Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje

Výhody a rizika investování do startupů

Investování do startupů s sebou nese řadu výhod i rizik. Mezi hlavní výhody patří:

  • Vysoký růstový potenciál: Startupy s inovativními nápady a silným managementem nabízí investorům šanci na dosažení značného zisku.
  • Příležitost stát se součástí technologické revoluce: Investování do startupů umožňuje investorům podílet se na vývoji inovativních technologií a služeb, které mění svět.
  • Diverzifikace portfolia: Investování do startupů může investorům sloužit jako diverzifikace jejich portfolia a snížení celkového investičního rizika.

Na druhou stranu, investování do startupů s sebou nese i značná rizika:

  • Vysoká míra volatility: Hodnota akcií startupů se může rychle měnit a investoři mohou ztratit peníze.
  • Nedostatek likvidity: Prodej akcií startupů může být problematický a investoři se mohou ocitnout v situaci, kdy nemohou snadno vystoupit.
  • Nedostatek informací: Informace o finančním zdraví a budoucích vyhlídkách startupů nemusí být snadno dostupné, což ztěžuje informované investiční rozhodnutí.
  • Konkurenční prostředí: Trh s akciemi startupů je vysoce konkurenční a slibné investiční příležitosti mohou být rychle obsazeny.

Investování do startupů není pro každého. Vhodné je pouze pro zkušené investory, kteří jsou ochotni podstoupit riziko a věnovat čas a úsilí důkladné analýze trhu a výběru slibných investic.

Investoři, kteří zvažují investici do startupů, by měli zvážit své investiční cíle, averzi k riziku a znalosti trhu. Je důležité investovat pouze do startupů, které důkladně prozkoumali a kterým věří.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.