Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(28) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Půlka léta za námi a situace se zlepšuje

(28) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Půlka léta za námi a situace se zlepšuje
Zdroj: Depositphotos.com

Před měsícem jsme říkali, že pravděpodobně přijde okurková sezóna a léto bude, co se týče cen kryptoměn, trochu nudné. Zatím to tak skutečně vypadá, protože Bitcoin se stále pohybuje (až na menší výkyvy) okolo ceny 38 000 dolarů a sentiment v komunitách se s každým párprocentním pohybem otočí o 180 stupňů.

Jak je na tom naše portfolio? A co čekáme dále?

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 27 měsících – 801 000 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 27 měsících – 801 000 Kč

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 137 700 Kč (↑ 589 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo 80 000 Kč, nyní v hodnotě: 663 000 Kč (↑ 729 %).
  • Fyzické zlato (20g slitek) – Vloženo 20 170 Kč, nyní zhruba v hodnotě: 25 000 Kč (↑ 23 %). Nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

Jak se aktuálně věci mají?

Ačkoli u BTC na konci července došlo k strmému propadu až k cenové úrovni 28 000 dolarů, který následoval ještě prudší odraz a směřování ke 42 000 dolarům, jsme aktuálně na velmi podobných cenách jako před měsícem.

Krátkodobě předpokládáme, že nás pohyb okolo této úrovně ještě chvíli čeká. Nepřikláníme se ani k jednomu z táborů, které křičí po extrémech.

Dlouhodobě ale znovu, stejně jako minulé měsíce, musíme zmínit, že z on-chain hlediska je situace velmi optimistická. Nejen movití investoři stále akumulují a zvětšují své bitcoinové zásoby, ale stejné provádí i ti nejmenší. Nakoupené bitcoiny opouští burzy do bezpečné úschovy na vlastních peněženkách rychlostí, kterou Bitcoin snad nepamatuje.

I když je ale situace nakloněna k dlouhodobému růstu, růst na ATH na úrovni 64 000 dolarů a pokračování směrem ke 100 000 dolarům je z našeho pohledu ještě na týdny či měsíce daleko. K tomu budeme potřebovat zvýšené nákupní objemy z řad veřejnosti a zlepšenou náladu mezi spekulanty. K tomu se ale s postupně rostoucí cenou a koncem letních dovolených pomalu dostaneme.

Proč je on-chain situace optimistická?

Mluvíme o tom poměrně často, ale ne vždy detailně popíšeme, co tím máme namysli. Pojďme se na to tedy podívat.

Jako první zajímavý graf níže naleznete vývoj metriky Realized Profit and Loss. Ta v jednoduchosti označuje celkový zisk (vyjádřený v USD) všech bitcoinů, které se na blockchainu pohnuly, a jejichž cena při tomto pohybu byla vyšší než cena při pohybu předchozím.

Zdroj: Glassnode.com Insights
Vývoj metriky Realized Profit and Loss
Vývoj metriky Realized Profit and Loss

Co nám tento graf říká? Nemalá část trhu pravděpodobně poslední týden prodávala své mince se ziskem. Důležité však je, že cena ani po těchto prodejích nijak výrazně neklesla. Trh tyto prodeje dobře absorboval a to ukazuje na sílu býků, které ani čtvrté největší realizované zisky na bitcoinu za poslední rok nestresuje a stále akumulují.

To nám potvrzují i následující dva grafy:

Na tom prvním vidíte vývoj poměru bitcoinů, které jsou drženy na burzách vůči bitcoinům, které jejich držitelé mají ve svých vlastních peněženkách. Obecně se dá říci, že čím více bitcoinů lidé drží mimo burzy, tím nižší prodejní tlak může vzniknout. Aby totiž lidé své bitcoiny mohli prodat, což by způsobilo tlak na cenu směrem dolů, museli by je na burzu nejdříve poslat. To se zatím neděje.

Situace se však může změnit doslova z hodiny na hodinu, čehož jsme mohli být svědkem v květnu, kdy příliv bitcoinů na burzy v několika málo transakcích byl tak značný, že se odrazil ve vývoji ceny a ta za jeden den poklesla o desítky procent.

Nyní však vidíme opak – investoři své bitcoiny, které nakoupili “se slevou”, přesouvají z burz ven do bezpečných peněženek, a to pravděpodobně na delší období.

Druhý graf ukazuje, ke komu bitcoiny mizící z burz jdou, co se týče celkového počtu bitcoinů držených na daných adresách. Vidíme zde velmi silné nákupy od malých i velkých investorů.

Od 19. května, kdy došlo k zmiňovanému propadu ceny, majitelé peněženek s celkově drženým obnosem 0,1 – 1 BTC nasbírali přes 37 tisíc bitcoinů. Držitelé 10-100 BTC jich nasbírali 29 280 a držitelé 1 000 až 10 000 BTC si na své peněženky připsali dokonce 110 384 BTC. Jediný, kdo prodával, byli držitelé 100-1 000 BTC. Proč? To nevíme. Ale co víme, je, že jejich prodeje byly v celkové výši nepřesahující 18 000 BTC a jsou tak v porovnání s ostatními skupinami velmi slabé.

Další graf již možná znáte, protože to není poprvé, co ho ukazujeme. Naleznete na něm distribuci objemu bitcoinových transakcí dle ceny. To značí, za jaké ceny byla vytvořena aktuální sada transakcí. Jinými slovy, jednotlivé sloupce ukazují, kolik bitcoinů se na jednotlivých cenových úrovních pohnulo.

Zdroj: Glassnode.com Insights
Realized price distribution
Realized price distribution

Vidíme, že úroveň, na které se cena Bitcoinu nachází nyní, je druhá nejvyšší od úrovní mezi 3-4 tisíci dolary.

Cena 39 000 dolarů tak tvoří zónu, na které si obchodníci mezi sebou bitcoiny vyměňují ve velkém a lze odhadovat, že právě proto trh tuto cenu považuje za férovou, nikoliv “přepálenou”. To z ceny 39 000 dolarů dělá hranici silné podpory, od které bychom se mohli pomalu dostat výše k cenám okolo 45-47 tisíc dolarů.

Co se tedy bude dít dál?

Z řádků výše jste asi pochopili, že k dalšímu vývoji ceny jsme nakloněni příznivě. Během následujících týdnů až měsíců bychom mohli z této akumulační zóny mezi 30-40 tisíci vystřelit směrem vzhůru. Když bůh dá, mohl by se do jisté míry opakovat “dvojitý bull-run” jako v roce 2013.

Nechceme to přehánět, ale pro zajímavost přikládáme graf toho, co by to pro cenu BTC znamenalo, kdyby to byla pravda. Na grafu níže jsme vzali cenový vývoj z roku 2013 a namodelovali ho na aktuální situaci.

Zdroj: TradingView.com
Modelace vývoje ceny z roku 2013 na aktuální situaci
Modelace vývoje ceny z roku 2013 na aktuální situaci

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Informace výše jsou samozřejmě ale jen částí z celé skládanky, kterou na denní bázi sledujeme. Kromě toho samozřejmě monitorujeme i celkový sentiment, chování riskantnějších spekulantů i konzervativnějších institucí, technickou analýzu, atp. Proto, nechcete-li sledováním trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše měsíční shrnutí. My tuto práci uděláme za vás.

Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na doporučené kryptoměnové směnárny v tabulce níže. Všechny z nich pravidelně používáme a za kvalitou jejich služeb stojíme.

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou ale rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se rozhodnete do kryptoměn peníze vložit, sami se rozhodněte na velikosti vašeho vkladu, protože je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, o všechny peníze přijít.

Líbil se vám tento článek?
18
2

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.