Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Inflace dle ČNB raketově vyletí až na 4 %!

Inflace dle ČNB raketově vyletí až na 4 %!

Inflace dle ČNB raketově vyletí až na 4 %!
Zdroj: bsmedia.business-standard.com

Proč se dnes tolik zdražuje? Česká národní banka zveřejnila novou prognózu inflace. Pokud vás zajímá téma zdražování a vlivy, které způsobují toto zdražování, pak čtěte dále.

Nárůst cen až o 4 %

Česká národní banka vydala novou prognózu, podle které se bude inflace blížit k hodnotě 4 % na konci roku 2021. 

Změny v prognóze ČNB
Změny v prognóze ČNB
Zdroj: cnb.cz

Můžeme tedy říci, že nárůst cen bude vyšší o 0,7 až 0,9 p.b., než centrální banka předpokládala v květnu tohoto roku. Ekonomové a analytici se ovšem shodují, že se nejedná o velké překvapení.

Vláda zachránila zaměstnanost na úkor rostoucího dluhu a inflace

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda
Zdroj: dvojka.rozhlas.cz

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda říká, že nová prognóza není žádným překvapením. Jedná se o důsledek pandemie nemoci covid-19. Doplácíme na to, že vláda zachraňovala zaměstnanost na úkor rostoucího dluhu.

Dle údajů, které v pondělí 9. srpna zveřejnil Úřad práce ČR, byla v červenci v ČR nezaměstnanost 3,7 %.

V březnu, dubnu, květnu a červnu 2021 nezaměstnanost souvisle 4 měsíce klesala, i přes celosvětové ekonomické problémy související s pandemií koronaviru.

Oproti červnu se počet uchazečů o práci snížil o 1 124 na hodnotu 272 178. Pokud bychom srovnali červenec 2020 a červenec 2021, tak nyní je nezaměstnaných téměř o 7 500 méně a zároveň vzrostl počet nabízených pracovních míst. 

Dle analytiků vývoj nezaměstnanosti ovlivňuje zejména rozjezd ekonomiky po uvolňování opatření proti šíření nemoci covid-19. Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon uvedl, že nyní je aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených utlumená. Oživení pracovního trhu se dá očekávat opět v září.

Analytik Raiffeisenbank Bank Vít Hradil uvádí důležitou informaci, že dle posledních mezinárodně srovnatelných dat, která pocházejí z června, je Česká republika na 1. místě v počtu nejméně nezaměstnaných ze zemí Evropské unie, kde vede žebříček s hodnotou 2,8 %. Pokud bychom ČR srovnávali se všemi státy OECD, tak nově Česko se stalo vítěznou zemí v počtu nezaměstnaných. Můžeme tak říci, že ČR je na 1. místě v počtu nezaměstnaných v rámci zemí EU a také v rámci zemí OECD.

Ekonom Kovanda souhlasí s tím, že nezaměstnanost nestoupla a dodává, že poměrně vysoké zůstaly i mzdy. Neproběhla krizová očista ekonomiky a Češi se musí nyní připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili.

Celý svět nyní dohání ztracený loňský rok 2020

Lukáš Kovanda dále uvádí, že většina důvodů vyšší očekávané inflace souvisí s pandemií covid-19. Celý svět nyní dohání ztracený loňský rok 2020. Zejména se to týká výrobních procesů, které byly až donedávna kvůli striktním opatřením proti šíření viru zpomaleny. Všichni chtějí rychleji vyrábět a stavět. Stále chybí čipy do automobilů. Dále vázne logistika v podobě kontejnerové přepravy. Inflaci také způsobuje zelená revoluce od představitelů Evropské unie. 

Hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler doplňuje, že inflaci dále táhne rostoucí cena ropy, která se projeví ve vyšší ceně pohonných hmot. Pokračovat bude růst cen potravin, energií a ceny související s bydlením. Do inflace se podle Seidlera bude promítat zejména zdražení a nedostatek mnoha materiálů pro výrobu, což je celosvětový problém. 

Jiří Rusnok guvernér České národní banky v návaznosti na nově zveřejněnou prognózu inflace uvádí, že se bude zvyšovat úroková sazba na každém dalším zasedání členů bankovní rady. O zvýšení a dalším pravidelném zvyšování úrokových sazeb centrální bankou si můžete přečíst aktuální informace v našem článku: ČNB znovu zvýšila úrokové sazby. 

Závěr

Za rostoucí inflací je v pozadí jako hlavní faktor pandemie covid-19 a související kvantitativní uvolňování. Zjednodušeně můžeme říci, že vlády na celém světe včetně České republiky zachránily zaměstnanost na úkor zvýšené inflace. Dále na inflaci měly a mají vliv relativně vysoké mzdy, které zůstaly vysoké navzdory krizi. Dále chybí čipy do automobilů, které zpomalují výrobu nových automobilů a zvyšují poptávku po ojetých automobilech, čímž dochází k růstu ceny ojetin. 

Problémy s logistikou v podobě kontejnerové dopravy také způsobují růst cen zejména u dovozů. Zelená revoluce od EU způsobuje dlouhodobě tlak na růst cen. Rostoucí ceny ropy aktuálně způsobují růst cen u pohonných hmot, což se promítne do růstu cen u firem využívající přepravu, které toto pravděpodobně promítnou do konečných cen výrobků. 

Nedostatek mnoha materiálů pro výrobu, zejména dřeva se projevuje v růstu cen, zejména u staveb v USA. O tom si můžete přečíst v našem článku: Téměř 20% růst cen domů v USA.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo