Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Z analýzy Bank of America vyplývá, že se v mnoha ohledech trhy chovají nestandardně. Růst volatility zatím ale bublině neodpovídá.
Bubliny na finančních trzích mají společné rysy, a to nejen ten zjevný, že ceny aktiv rostou mnohem výše, než by to ekonomické základy ospravedlnily.
Podle analytiků Bank of America je jedním z těchto společných znaků zvýšená volatilita během rozvoje bubliny.
V rámci svého výzkumu analyzovali devět významných bublin za posledních sto let — od indexu Dow Jones Industrial Average těsně před Velkou hospodářskou krizí v říjnu 1929 až po růst fondu ARK Innovation v roce 2021.
Pokud se historické vzory opakují, investoři by se zatím nemuseli obávat blížící se bubliny. CBOE index volatility (VIX), často považovaný za indikátor strachu na trhu, je momentálně na nízké úrovni 12,95.
Analytici Bank of America pod vedením Benjamina Bowlera uvádějí:
Podle volatility, ocenění a výnosů se současná situace více podobá roku 1995 než 1999.
Současný akciový trh však vykazuje některé neobvyklé rysy. Akcie z indexu Nasdaq 100 vykazují větší “panické” pohyby během růstu než při poklesu, což je historicky neobvyklé. Momentum akcií na začátku tohoto roku dosáhlo téměř stoletého rekordu.
Analytici také identifikovali zvýšenou frekvenci takzvaných “fragility events”, které určují pomocí poměru jednodenního výnosu akcie k její 21denní volatilitě. Frekvence je nejvyšší za posledních 30 let.
Tento jev je nejvíce patrný u technologických akcií, především u gigantů jako Nvidia, Alphabet a Meta Platforms. Tento fakt podle nich zdůrazňuje nejistotu při odhadování hodnoty technologických inovací.
“Bubliny mohou být nevyhnutelné vzhledem k pravděpodobnému, ale nejasnému dopadu umělé inteligence na globální ekonomiku, což připomíná vliv internetu v 90. letech minulého století nebo železnic v Británii 40. let 19. století,” uvádějí analytici.
Dominance cenové hybnosti, víra investorů v nákup při poklesech a popularita tzv. meme akcií zvyšují potenciál pro iracionální chování na trhu.
Příkladem tohoto chování je nedávný prudký růst akcií GameStop, ke kterému tento týden došlo poté, co investor Keith Gill, známý svým podílem na rally GameStopu, zveřejnil screenshot svých aktuálních investic.
Historie ukazuje, že bubliny mají tendenci vznikat v prostředí rostoucí volatility. Přestože současné ukazatele nenaznačují bezprostřední hrozbu bubliny, neobvyklé chování některých akcií a tržních segmentů by mělo být signálem k opatrnosti.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.