Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historie se opakuje: Splaskne brzy další velká finanční bublina?

Z analýzy Bank of America vyplývá, že se v mnoha ohledech trhy chovají nestandardně. Růst volatility zatím ale bublině neodpovídá.

Publikováno
Historie se opakuje: Splaskne brzy další velká finanční bublina?
Zdroj: depositphotos.com

Bubliny na finančních trzích mají společné rysy, a to nejen ten zjevný, že ceny aktiv rostou mnohem výše, než by to ekonomické základy ospravedlnily.

Podle analytiků Bank of America je jedním z těchto společných znaků zvýšená volatilita během rozvoje bubliny.

V rámci svého výzkumu analyzovali devět významných bublin za posledních sto let — od indexu Dow Jones Industrial Average těsně před Velkou hospodářskou krizí v říjnu 1929 až po růst fondu ARK Innovation v roce 2021.

Volatilita není tak vysoká

Pokud se historické vzory opakují, investoři by se zatím nemuseli obávat blížící se bubliny. CBOE index volatility (VIX), často považovaný za indikátor strachu na trhu, je momentálně na nízké úrovni 12,95.

Analytici Bank of America pod vedením Benjamina Bowlera uvádějí:

Podle volatility, ocenění a výnosů se současná situace více podobá roku 1995 než 1999.

Současný akciový trh však vykazuje některé neobvyklé rysy. Akcie z indexu Nasdaq 100 vykazují větší “panické” pohyby během růstu než při poklesu, což je historicky neobvyklé. Momentum akcií na začátku tohoto roku dosáhlo téměř stoletého rekordu.

Analytici také identifikovali zvýšenou frekvenci takzvaných “fragility events”, které určují pomocí poměru jednodenního výnosu akcie k její 21denní volatilitě. Frekvence je nejvyšší za posledních 30 let.

Tento jev je nejvíce patrný u technologických akcií, především u gigantů jako Nvidia, Alphabet a Meta Platforms. Tento fakt podle nich zdůrazňuje nejistotu při odhadování hodnoty technologických inovací.

Splasknutí bubliny přijít může

“Bubliny mohou být nevyhnutelné vzhledem k pravděpodobnému, ale nejasnému dopadu umělé inteligence na globální ekonomiku, což připomíná vliv internetu v 90. letech minulého století nebo železnic v Británii 40. let 19. století,” uvádějí analytici.

Dominance cenové hybnosti, víra investorů v nákup při poklesech a popularita tzv. meme akcií zvyšují potenciál pro iracionální chování na trhu.

Příkladem tohoto chování je nedávný prudký růst akcií GameStop, ke kterému tento týden došlo poté, co investor Keith Gill, známý svým podílem na rally GameStopu, zveřejnil screenshot svých aktuálních investic.

Aktuální vývoj ceny akcií GameStop

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Historie ukazuje, že bubliny mají tendenci vznikat v prostředí rostoucí volatility. Přestože současné ukazatele nenaznačují bezprostřední hrozbu bubliny, neobvyklé chování některých akcií a tržních segmentů by mělo být signálem k opatrnosti.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
13
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.