Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ty nejlepší AI akcie pro investici v roce 2023

Publikováno
Ty nejlepší AI akcie pro investici v roce 2023
Zdroj: Pixabay.com

V současnosti se stává AI hlavním trendem hlavně díky Chat GPT, díky čemuž se celé toto odvětví dostává do všeobecného podvědomí. A s tím logicky rostou i investiční příležitosti. Rozvoj AI není totiž možný bez výpočetního výkonu a vyvíjí se nové nástroje a produkty.

Zároveň je vhodné si uvědomit, že AI už tu v různých podobách jistou dobu je. Chat GPT je akorát taková špička ledovce, kterou vidíme. A to díky tomu celému hypu okolo. My se proto zaměříme na AI akcie, které s tímto odvětvím souvisí. Napřed si ale uvedeme, jak firmy umělou inteligenci využívají.

K čemu slouží umělá inteligence?

Umělá inteligence se vytváří pomocí strojového učení, které zahrnuje trénink daného systému s obrovským množstvím dat. Poté AI sama vyvozuje závěry o nových datech. Která nikdy předtím neviděla. Nejjednodušším příkladem je systém určený k detekci objektů v obrázcích. Obrázky s objekty jsou poskytovány systému, který se učí, jak tyto objekty detekovat v jiných obrázcích. Čím více objektů se AI naučí detekovat, tím přesnější se detekční systém stává.

Technologické firmy využívají umělou inteligenci hlavně dvěma způsoby. Za prvé ke zefektivnění svých stávajících operací. Například prostřednictvím vysoce profilovaných aplikací. Dále včetně robotiky, samořídících aut a virtuálních asistentů. Google používá AI k filtrování spamu pro uživatele Gmailu. To je právě něco, co si spousta lidí možná ani neuvědomuje. Amazon zase používá AI k doporučení produktů zákazníkům. Kdežto Netflix používá AI k vedení tvorby obsahu a jejího doporučení.

Vyloženě velkých společností zabývajících se pouze vývojem AI moc není. Třeba tvůrce Chat GPT, společnost OpenAI, není veřejně obchodovatelná společnost. Lze ale investovat do akcií, bez kterých umělá inteligence nemůže existovat. Proto je třeba hledat producenty hardwaru, softwaru a služeb, které tyto technologie potřebují.

Akcie Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost vyrábějící grafické čipy Nvidia využila boomu AI a její grafické karty se staly de facto standardem v datových centrech po celém světě. Fáze strojového učení vyžaduje hodně výpočetního výkonu. Druhá fáze, ve které AI už dedukují závěry z nabytých znalostí, o něco méně. Ale stále je výpočetní výkon přirozeně nutný k jejich funkci.

Podnikání v oblasti datových center představuje pro Nvidia stabilně rostoucí podíl na celkových tržbách. A ve fiskálním roce 2022 společnost dosáhla vrcholu v tržbách svého herního segmentu. Grafické karty Nvidia se používají v široké škále aplikací datových center. Společnost Nvidia čerstvě uvedla na trh novou sadu inferenčních (dedukčních) platforem speciálně navržených pro generativní AI.

Samořídící auta jsou další oblastí byznysu. Nvidia vyvíjí platformy, včetně hardwaru a softwaru, které mohou pohánět funkce podpory řidiče a také plně autonomní řízení. Samořídící auto musí zpracovávat obrovské množství dat z více senzorů a kamer v reálném čase. Detekovat objekty, jako jsou chodci a další vozidla, a přijímat složitá rozhodnutí. A to vyžaduje velké množství výpočetního výkonu. Které Nvidia právě nabízí.

Akcie IBM

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IBM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie IBM patří mezi jedny z nejstarších titulů spadající do IT. Zmíněná technologická společnost je výrobcem hardwaru, softwaru a služeb pro velké podnikové zákazníky. Její sálové počítačové systémy jsou v určitých odvětvích stále přítomny. A pravidelně podepisuje víceleté technologické dohody v hodnotě stovek milionů dolarů.

Strategií společnosti IBM je používat technologie způsoby, které rozšiřují lidskou inteligenci. Zvyšují efektivitu nebo snižují náklady. Ve zdravotnickém průmyslu se technologie AI společnosti IBM používá k vytváření individualizovaných plánů péče, urychlení procesu uvádění nových léků na trh a zlepšení kvality péče. IBM používá AI i díky akvizici s Promontory Financial Group. Umělá inteligence pomáhá klientům s dodržováním finančních předpisů.

Zatímco je trh s produkty a službami umělé inteligence roztříštěný, IBM v tomto ohledu vede. Společnost pro průzkum trhu IDC zařadila IBM jako lídra v oblasti softwarových platforem AI s 13,7% podílem na trhu v roce 2020. Společnost IBM je momentálně považovaná za jakýsi relikt minulosti. Ale firma pořád existuje a určitě u ní existuje slušný potenciál. Mimoto se hodí zmínit, že jejich akcie nabízí dosti vysokou dividendu.

Akcie Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Microsoft začal investovat do technologického start-upu OpenAI už v roce 2019. A díky velkému úspěchu po uvedení ChatGPT se Microsoft rozhodl do OpenAI investovat dalších 10 miliard dolarů.

Microsoft totiž ChatGPT již začal implementovat do svých služeb a produktů. A proto představil novou verzi svého vyhledávače Bing, který využívá právě ChatGPT. A tím to nekončí. Microsoft plánuje implementace do cloudové infrastruktury Azure, svého webového prohlížeče Edge a softwarové sady Office. A já bych řekl, že časem se budeme s umělou inteligencí setkávat i přímo v operačních systémech. Dávám tomu pár let.

Generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella řekl, že vidí AI jako další velkou počítačovou platformu. A jejich investice ve výši 10 miliard dolarů do OpenAI představuje velkou důvěru v tuto technologii.

Závěrem

S příchodem ChatGPT se to vše zdá hrozně rychlé. Ale faktem je, že AI už tu jistou dobu s námi je. Produkt OpenAI jej akorát vlastně zpřístupnil pro široké masy lidí. To tu doposud nebylo. V každém případě je v tomto odvětví obrovský potenciál a mělo by to zajímat každého investora.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎