Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

HDP Ukrajiny se propadne o více než 45 %, HDP Ruska klesne o více než 11 %, předpovídá Světová banka

HDP Ukrajiny se propadne o více než 45 %, HDP Ruska klesne o více než 11 %, předpovídá Světová banka
Zdroj: depositphotos.com

Jak se bude pravděpodobně vyvíjet Ukrajinská a Ruská ekonomika v letošním roce 2022. Světová banka zveřejnila na svém portálu zprávu, ve které predikuje vývoj ukrajinského a ruského HDP pro rok 2022. Pojďme se podívat na nejdůležitější data a informace z této aktuální zprávy Světové banky.

Ukrajinské HDP se propadne o 45,1 %

Ze zprávy, kterou nyní zveřejnila Světová banka, vyplývá, že Ukrajinská ekonomika letos klesne o 45,1 %, protože ruská invaze uzavřela podniky, snížila vývoz a znemožnila hospodářskou činnost v rozsáhlých částech země. Zpráva také předpokládá, že invaze ve východní Evropě a části Asie způsobí větší ekonomické škody než pandemie nemoci covid-19.

Světová banka doplňuje informaci o HDP Ukrajiny, Běloruska a Moldavska jako celku. Ekonomika tohoto celku klesne letos o 30,7 %. Důvodem je šok způsobený válkou a narušením obchodu.

Celkový růst HDP Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska a Rumunska se sníží na 3,5 %.

Další informace od Světové banky přichází pro region ve střední Evropě, který zahrnuje Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Banka snížila odhad růstu HDP na 3,5 % z původních 4,7 %. Odůvodnila to přílivem uprchlíků, vyšší cenou komodit a zhoršením důvěry, které poškozuje poptávku.

Na Ukrajině je zavřeno více než 50 % podniků

Světová banka dále informuje, že na Ukrajině je zavřeno více než 50 % podniků. Zbývající, které zůstaly otevřené, pak pracují s výrazně nižší kapacitou, než je běžné. Odstřižení dopravy z Černého moře snížilo zhruba 90 % vývozu obilí a polovinu celkového vývozu ze země.

Konflikt na Ukrajině znemožnil ekonomickou aktivitu v rozsáhlé části země a narušuje pěstování zemědělských plodin a sklizeň. Odhady škod na infrastruktuře na počátku března činily 100 miliard USD (2,2 bilionu Kč), což bylo zhruba 66 % ukrajinského HDP v roce 2019. Od té doby se však navýšily, protože válka pokračuje a způsobila další škody.

Banka doplňuje informaci, že rozsah poklesu “podléhá vysoké míře nejistoty”, protože není jasné, jak dlouho bude válka trvat a jaká bude její intenzita.

Agentura Reuters uvádí, že Světová banka už vyčlenila pro Ukrajinu zhruba 923 milionů USD v půjčkách a grantech a připravuje další balíček pomoci v objemu více než dvě miliardy USD. Pomoc pomohla Ukrajině vyplatit mzdy a penze a uhradit splátky státního dluhu, a to navzdory drastickému snížení daňových příjmů.

HDP Ruska klesne o 11,2 %

Světová banka také uvádí, že hrubý domácí produkt Ruska má v letošním roce 2022 klesnout o 11,2 % kvůli finančním sankcím, které USA a jejich západní spojenci kvůli invazi uvalili na ruské banky, státní podniky a další instituce.

Ukrajina s některými západními státy ale vyzývá k dalšímu přitvrzení a k zákazu dovozu veškerého zboží z Ruska včetně fosilních paliv. Na těch jsou státy Evropské unie přitom ze čtvrtiny závislé a v otázce se proto nedokáží shodnout.

Poznámka

Dovoz ruské ropy v reakci na invazi už zakázaly Spojené státy, Kanada, Británie a Austrálie. Jejich cílem je donutit ruský režim utrácet peníze za podporu své ekonomiky spíš než za financování invaze. A to se podle USA zatím daří.

Wally Adeyemo náměstek americké ministryně financí uvádí, že Mezinárodní měnový fond a nezávislí prognostici očekávají, že ruská ekonomika klesne o víc než 10 % a časem bude pokles pokračovat v důsledku sankcí a kontrol vývozu.

Rusko se nyní a do následujících let soustředí zejména na Čínu

Z důvodu hrozby tvrdších sankcí se chce Rusko teď soustředit hlavně na Čínu, se kterou posiluje spolupráci v oblasti energetiky od finanční krize v roce 2008. Už teď do lidové republiky vyváží nejvíc ze své ropné produkce.

Dle odhadů odborníků Rusko zažije největší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Čelí prudkému růstu spotřebitelských cen, odlivu kapitálu a možné platební neschopnosti. Předválečné prognózy ruské vlády přitom letos počítaly s růstem HDP o 3 %.

Petr Zajíc analytik říká, že za propadem HDP Ruska stojí opatření Západu a kroky západních firem. Myslí si, že Západ drží v rukou trochu delší sirku, má nějaké alternativy, jak nahradit ruský výpadek. Rusko nemá infrastrukturu na to, aby více vyváželo například do jihovýchodní Asie. Rusko sice postavilo plynovod do Číny, ale ten má malou kapacitu. 

Závěr – Celosvětový obchod v roce 2023 stále poroste

Světová obchodní organizace je optimistická, co se týče budoucího vývoje globálního obchodu v roce 2023 a uvádí, že negativní dopad na trh očekávala mnohem větší s ohledem na to, že už před válkou se vypořádával s následky americko-čínské obchodní války a čelil pandemii covidu-19.

Robert Koopman hlavní ekonom Světové obchodní organizace uvádí, že světový obchod v příštím roce poroste navzdory skutečnosti, že bude mnohem slabší, než jsme si mysleli. Zůstává tedy odolný. To je důležité si uvědomit.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat