Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Halving Bitcoinu: Proč bude tentokrát jiný?

Dubnový halving bude již čtvrtý v pořadí. Unikátní bude díky Ordinals. Přinese růst ceny jako předchozí halvingy? A proč se ihned po něm strhne bitva těžařů o jedno z "epických" satoshis?

Halving Bitcoinu: Proč bude tentokrát jiný?
Zdroj: depositphotos.com

Halving neboli půlení Bitcoinu (BTC), které má nastat v dubnu 2024, je ve světě digitálních financí velmi očekávanou událostí. Jedná se o vestavěnou funkci protokolu Bitcoinu, která přibližně každé čtyři roky snižuje odměnu za vytěžení bloku na polovinu.

Tento mechanismus zajišťuje řízené uvolňování nových bitcoinů do oběhu a odráží zásady stanovené v Bitcoin whitepaperu již v roce 2008. S nadcházejícím halvingem se odměna za nově vytěžený blok sníží na 3,125 BTC, což je změna, která bude mít nepochybně významný dopad na celý ekosystém Bitcoinu.

Vliv halvingu na cenu Bitcoinu

Halving má tradičně hluboký dopad na dynamiku nabídky a poptávky po Bitcoinu. Vzhledem k tomu, že se zpomalí tempo emitování nových mincí na trh, zvýší se vzácnost aktiva, což může zvýšit jeho tržní hodnotu.

Tento potenciál zvýšení hodnoty navíc často vede k nárůstu spekulativního zájmu a investic v období předcházejícím halvingu. V minulosti vedl halving vždycky ke značnému růstu ceny.

Zdroj: coinledger.io
Bitcoin-Halving-Dates-price-chart
Vliv předchozích halvingů na cenu Bitcoinu

Ten ale s každým dalším půlením zpomaluje a pokud se příští tržní cyklus odehraje podobně jako ten předchozí, tedy s mnohem nižším pohybem směrem vzhůru, mohlo by mít snížení odměn výrazně negativní dopad na stávající těžaře.

Naštěstí motivace těžařů nestojí jen na odměnách za vytěžený blok, ale také na celkové výši poplatků za všechny transakce do bloku zařazené. Ta se po objevení BRC-20 tokenů navýšila z 0,1 až 0,2 BTC na současný průměr mezi 1 až 2 BTC.

Inskripce, tedy proces, kterým se tokeny do jednotlivých satoshis (nejmenších jednotek Bitcoinu) zapisují, dala vzniknout ještě jednomu fenoménu.

Bitcoin Ordinals

V lednu 2023 vznikly Bitcoin Ordinals, bitcoinové NFTs. Ty jsou zapsány přímo do každého satoshi, takže se na rozdíl od NFTs např. na Ethereu nebo Solaně nenachází na externím nosiči informací a data nese přímo blockchain Bitcoinu.

Satoshis, pojmenované po tvůrci Bitcoinu Satoshi Nakamotovi, představuje stamiliontinu bitcoinu. Díky inskripci mají některé satoshis sběratelskou hodnotu.

Podle teorie Ordinals existuje 6 skupin satoshis podle jejich množství v celkovém množství 21 milionů BTC, kterých bude dosaženo zhruba v roce 2140:

  • common: všechny saty mimo první vytěžený z každého nového bloku,
  • uncommon: první sat každého bloku (necelých 7 milionů),
  • rare: první sat každého období úpravy obtížnosti (přes 3 tisíce),
  • epic: první sat po každém halvingu (jen 32 kusů),
  • legendary: první sat každého cyklu (celkové množství bude 5),
  • mythic: první sat prvního vytěženého bloku, tzv. Genesis bloku (ten je jen jeden).

Co to znamená pro nadcházející halving

Vzhledem k tomu, že Ordinals vznikly v roce 2023 a poslední halving proběhl o 3 roky dříve, je zřejmé, že první epické satoshi bude možné vytěžit právě letos v dubnu.

Velká část komunity sběratelskou hodnotu epických satoshi uznává a je tedy možné, že jejich cena značně převýší nominální hodnotu. Je tu tedy určitá pravděpodobnost, že těžaři budou bojovat o získání první odměny obsahující jedno z 32 epických satoshis reorganizací blockchainu hned po halvingu.

Pravděpodobnost, že tato situace nastane, bude determinována hodnotou, kterou těmto epickým satoshis kryptoměnoví nadšenci a obchodníci přisoudí.

Líbil se vám tento článek?
9
5

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.