Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Je tomu pravděpodobně přesně týden, co jste si naposledy otevřeli nové vydání rubriky Finex Coin Week. A jelikož jde, jak už název napovídá, o týdeník, jsem tu opět s novou porcí aktualit, které světu digitálních aktiv přinesl minulý týden.
Přestože titulky většiny světových ekonomických médií již před týdnem slibovaly rozuzlení sporu v řádu dnů, finální verdikt soudního stání mezi společností Ripple a Americkou komisí pro cenné papíry (dále SEC) nebyl stále u soudu jižního okresu státu New York vynesen. Množí se jen a pouze spekulace, více či méně vyznívající ve prospěch Ripple.
Ta čelí žalobě kvůli dlouhodobé strategii SEC a současné americké administrativy, která spočívá v označení většiny kryptoměn za cenné papíry. Proto čelí Ripple, stejně jako mnoho dalších hráčů kryptoprůmyslu (Coinbase, Binance, Ethereum atd.) nařčení z nedovoleného emitování nebo obchodování s cennými papíry. Pravidla pro zisk takové licence jsou přitom v USA poměrně přísná a existuje názor, zda přímo nestojí v rozporu s decentralizovanou povahou kryptoměn. Předmětnou kryptoměnou v daném sporu je XRP, nativní coin ekosystému Ripple.
Právník specializující se na digitální aktiva a zakladatel CryptoLaw.US John Deaton se navíc domnívá, že současný spor funguje i jako reklama na Ripple. Podle něj se do mnoha peněženek měna XRP dostala jen díky probíhajícímu sporu. Především mezi nadšenci do kryptoměn, ale i mezi odpůrci tržních regulací jako takových tak získává XRP punc měny, která v současnosti reprezentuje decentralizované finance v boji se státním regulátorem. Nemá vůbec žádné pochyby o tom, že ne všichni ze současných čtyř milionů držitelů XRP nevědí o čem Ripple je a jak jeho ekosystém funguje.
I have zero doubt that many more #XRPHolders first became aware and learned about @Ripple and @bgarlinghouse because of the SEC and the lawsuit than any before. There are more than 4M XRP addresses. There are people in this 🌎 who own XRP today and still don’t know about… https://t.co/q2ZqitUaMt
— John E Deaton (@JohnEDeaton1) June 23, 2023
Navíc ve svém YouTube videu zmínil, že má podle něj XRP výhodu oproti BTC v tom, že ekosystém Ripple umožňuje rychlejší transakce než Bitcoin a je tedy využitelnější v běžném platebním styku. Zastánce Bitcoinu Max Keiser to však zpochybnil s odůvodněním, že jediným důvodem rychlejších transkakcí Ripple je příliš nízká míra decentralizace, která podle něj může vést i k tomu, že se SEC podaří XRP zcela vypnout.
Možná i takový černý scénář má na paměti ředitel Ripple Brad Garlinghouse, když se snaží přesunout alespoň část pole působnosti společnosti mimo USA. Ve čtvrtek totiž oznámil, že firma získala platební licenci od Singapurské měnové autority (dále MAS) a nyní tak bude moci provádět právě zmíněné platební transakce na území Singapuru. Brad Garlinghouse si mimo jiné velmi pochvaluje přístup této asijské republiky ke kryptoměnám.
V tiskové správě Garlinghouse uvedl: “Singapur jako jedno z hlavních globálních finančních center zvolil pragmatický přístup ke kryptoměnám, ve kterém je na prvním místě inovace. Jsme neskutečně hrdí, že Ripple je jednou z prvních firem, které získaly souhlas MAS pro služby digitálních platebních pokynů. MAS považujeme za světového lídra ve stanovování jasných a čitelných pravidel k udělení licence a ve hledání cest ke skutečné užitečnosti digitálních aktiv jak pro Singapur, tak pro globální finanční systém. Těšíme se na posílení tohoto partnerství, abychom společně podpořili růst a rozvoj ekosystémů a digitálních aktiv v Singapuru.”
XRP za poslední měsíc posílil o 8,6 %, za 6 měsíců, tedy přibližnou dobu trvání sporu, pak o více než 42 %, v meziročním srovnání vykazuje XRP 45% zhodnocení.
V případě, že by Ripple v soudním řízení skutečně uspěl, nešetří někteří analytici ani výrazy jako ”moontime” narážející na slavnou hlášku to the moon, kterou lze do češtiny převést jako ke hvězdám a obvykle se tak komentuje rapidní růst nějakého aktiva. I zdrženlivější analytici vidí v potenciálním vítězství příležitost pro určité posílení XRP. Již zmíněný Keiser, který je, nutno podotknout, velmi anti-altcoinově založen, se však domnívá, že SEC zvítězí a XRP časem zcela zanikne.
Digitální měny centrálních bank (dále CBDC) budí jak mezi odborníky, tak i nadšenci do DeFi vášnivé debaty a kontroverze už nějaký ten pátek. Jde v zásadě o možnost, že by centrální bankéři mohli emitovat vlastní digitální aktiva. Zejména libertariáni a zastánci co největší tržní svobody ale upozorňují, že by tak mohlo dojít de facto k ovládnutí všech aktiv na daném území. Zastánci však vidí v CBDC především možnost pro centrální banky provádět rychlejší operace, než při digitálním převádění fiat měn.
Nikdo však pravděpodobně nepopírá efektivitu CBDC pro převod peněz mezi státy. Pokud by neexistovala jednotná platforma, provedená jednou z mezinárodních institucí, byla by zde velká příležitost pro Bitcoin nebo jiné kryptoměny sloužit jako prostředek interoperability. To však, zdá se, nechce dopustit generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (dále MMF) Kristalina Georgieva. Právě s odkazem na možný nástup kryptoměn, který dle kontextu vnímá jako negativní variantu ohlásila minulé pondělí na konferenci v Rabatu, že MMF chystá koncept globální platformy CBDC.
V Marocké metropoli Georgieva řekla: “CBDC by neměly být roztříštěné národní iniciativy. Abychom měli efektivní a spravedlivé transakce, potřebujeme systémy, které spojují země: potřebujeme interoperabilitu. Neschopnost dohodnout se na společné platformě by vytvořila vakuum, které by pravděpodobně zaplnily kryptoměny.”
Toto rozhodnutí patrně nebude libertariány přijato přiliž kladně. Je to právě MMF, kdo je dlouhodobě kritizován za tvrdý přístup k zadluženým státům, kterým obvykle pomáhá nezbankrotovat.
Zatímco v předminulém týdnu nešlo o žádném zajímavém posunu u BTC hovořit, v tom minulém nabral kurz nejsilnější kryptoměny jednoznačně býčí směr. Ve čtvrtek překonal hranici 30 000 dolarů a jak se zdá, býkům se daří jej nad touto hodnotou udržet.
Podle páteční zprávy ze serveru CoinTelegraph jsou dva ukazatele jednoznačně pozitivní v otázce udržení BTC nad 30K. Jde především o navyšování úrokových sazeb, ke kterému v minulém týdnu sáhly centrální banky ve Velké Británii, Norsku a Švýcarsku a pomalé brždění inflace. “Snaha dostat inflaci v USA pod 2 % má před sebou ještě dlouhou cestu,” prohlásil ve středu Jerome Powell. Oba tyto faktory ženou investory do kryptoměn, jakožto prvku stability, a v tom stále vládne především Bitcoin. Především ve strategii buy and hold dlouhodobě překonává výnosnost všech altcoinů.
CoinTelegraph však upozorňuje investory na riziko spočívající v opčních trzích. Zejména jeden ze soudních sporů, který vede SEC u soudu v District of Columbia (část USA, ve které se nachází Washington D.C.) proti burze Binance.US, by mohl mít na kurz BTC i altcoinů vliv. Binance je totiž držitelem největšího tržního podílu na spotových a derivátových trzích. Právě deriváty Bitcoinu zaznamenávají přitom, patrně právě kvůli nejistotě spojené s regulátory, daleko menší nárůst oproti BTC. Právě absence přehnaných očekávání investorů se však jeví jako pozitivní signál pro udržení BTC nad 30 tisíci USD.
Naopak analytik skupiny Bloomberg Mike McGlone vidí jako velmi reálnou hrozbu i propad Bitcoinu na 20 tisíc USD. Cenu BTC prý pouze dočasně zvýšila žádost BlackRock o vytvoření bitcoinového ETF (burzovně obchodovatelného fondu). Americká ekonomika prý navíc může mířit do recese, a tak hrozí významné omezení koupěschopnosti investorů, což by se mohlo podepsat právě i na digitálních aktivech. Na druhé straně pokud by se tak nestalo, pokud by se výrazně nedařilo USD či pokud by opravdu převážila chuť investovat do BTC jakožto prostředku stability, byla by otevřena i cesta ke 40 tisícům USD.
Bitcoin $20,000 or $40,000? Facing the #Fed, Recession, Nasdaq – Potential launch of US ETFs won't shield #Bitcoin from facing its first US #recession, a potential equity bear market and vigilant central banks. Lessons of risk-assets vs. negative liquidity & economic contraction pic.twitter.com/plM5c5ihsg
— Mike McGlone (@mikemcglone11) June 23, 2023
Podle analytika Aliho Martineze je Bitcoin nastaven na jasnou cestu a momentálně nestojí žádné překážky mezi ním a 35 tisíci dolarů, support v rozmezí 29 260-30 200 USD již podle něj stabilně drží.
Přestože španělská banka Santander, jejíž hodnota představuje více než 57 miliard USD, v loňském roce výrazně omezila transakce prostřednictvím kryptoměn, v minulém týdnu pomyslným kormidlem dramaticky otočila v důsledku růstu žádostí o vznik bitcoinového ETF.
Banka tak zřejmě naznala, že již není možné, aby se světová veřejnost a především pak investoři na dobro od digitálních aktiv odvrátili a vsadila tak místo odporu na edukaci. Již začátkem června spustila svou vzdělávací sérii o Bitcoinu, na který v minulém týdnu navázala série Digital Assets 101, která se věnuje i dalším digitálním aktivům.
Poznámka: Vzdělávací videa banka zveřejňuje každý týden na svém webu a YouTube kanále.
Očekávaný závěr právní kauzy Ripple vs SEC stále nemáme. Rozsudek nepadl, což nasvědčuje tomu, že rozhodnutí je pro soudce v New Yorku obzvláště složité. SEC i Ripple uváděly argumenty i testové modely, podle kterých XRP může i nemusí být cenným papírem. Podle většiny nezávislých analytiků tahá za delší konec momentálně Ripple. To si sice nemyslí Max Keiser, u něj je však nutno uvážit jistý anti-altcoinový bias.
Bitcoin po dlouhé době bez výraznějšího pohybu zamířil vzhůru zejména mezi čtvrtkem a sobotou. Celkově se pohybuje někde na úrovni +25 % oproti lokálnímu minimu. Fear and Greed index se v této souvislosti dramaticky vyhoupl směrem k nenasytnosti, nedělní hodnota činila 64.
Bitcoin Fear and Greed Index is 64 — Greed
Current price: $30,634 pic.twitter.com/2iZJ2nijWu— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) June 25, 2023
I přes aktuální optimismus vás prosím, abyste investovali s rozvahou. Zvažte, kolik si můžete dovolit ztratit a nejprve si o svých aktivech něco zjistěte. Ať už na webu Finex nebo třeba v sérii banky Santander. Finex Coin Week tu pro vás bude zase za týden. Snad už s výsledkem první z právních bitev komise SEC.
Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.