Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Je opět pondělí a tak je mou milou povinností přivítat vás u čtení dalšího vydání Finex Coin Week. Naší rubriky zaměřené na to, co světu digitálních aktiv přinesl poslední týden. Nedělo se toho málo. Právní spor mezi SEC, americkou komisí pro cenné papíry a společností Ripple, která je ze žalob SEC nejdále, stále nezná rozhodnutí soudu, a tak na tomto poli zůstáváme my i trhy v napjatém očekávání.
V průběhu prvních měsíců roku 2023 a zejména pak v březnu byl veřejný prostor plný příznivců blockchainu Cardano a jeho coinu ADA, kteří se po výrazném posilování této kryptoměny předháněli v odhadech na jakou cenu se mu podaří letos vyšplhat. Přesto, že nechyběly odhady kolem tří a v nejdivočejších scénářích i pěti dolarů za minci, přišlo zamítnutí již na letošním maximu v podobě 0,4622 USD. Pak převážil spíše medvědí sentiment.
A ten nabírá, jak se zdá, právě nyní na obrátkách. Týdenní pokles se pohybuje kolem 19 %, srovnání mezi čtvrtky minulého a předcházejícího týdne pak dokonce ukazuje 22% ztráty hodnoty. Snaha býků udržet ADA nad supportem 0,376 USD za kus, která zejména v květnu udržovala ADA právě kolem této hranice, se v červnu zcela minula účinkem a nedělní kurz k americkému dolaru se pohyboval o necelých 10 centů níže, na hodnotě 0,27 USD za 1 ADA.
Prodejní tlaky, které v červnu provázejí celé odvětví kryptoměn, jsou částečně způsobeny regulačním úsilím USA, jejichž vláda a její instituce se stále snaží podřídit kryptoměny přísným pravidlům pro obchodování s cennými papíry. Částečně ceny altcoinů včetně ADA kopírují Bitcoin, neboť ten je pro mnoho obchodníků prostředníkem a jakýmsi lakmusovým papírkem do světa kryptoměn. Jeho pokles má tak tendenci vyvolávat dominový efekt.
Vzhledem k celkové medvědí náladě na trhu, neutuchajících obav z regulací v USA a vývoji ceny BTC se nezdá, že by se na tomto vývoji ADA mělo něco v dohledné době měnit. Existují však rovněž názory, že dno již bylo nalezeno.
Že brutální regulační úsilí demokratické administrativy a komise SEC není v USA po chuti republikánské opozici není žádným překvapením. Nyní však v jimi ovládané Sněmovně reprezentantů zašli ještě o pomyslný krok dál. Navrhli SEC zcela restrukturalizovat a sesadit Garyho Genslera z pozice jeho předsedy.
Ten v poslední době v médiích vystupuje čím dál více proti kryptoměnám. Od jeho snahy stát se poradcem Binance v roce 2019 prošly jeho názory diametrální otočkou. Hlavním bodem obratu měl být krach FTX. Od snahy o co nejpřísnější regulaci se dostal až k poněkud kontroverzním vyjádřením, která právě podle republikánů opovrhují svobodou trhu.
V předminulém týdnu se například vyjádřil, že je celé odvětví DeFi k ničemu a že digitální měny existují v podobě dolaru, eura a japonského jenu a nikdo tedy žádnou další nepotřebuje.
Zřejmě i tato slova dohnala navrhovatele, Warrena Davidsona, reprezentanta státu Ohio, k navržení zákona o restrukturalizaci a stabilizaci SEC. Jeho přijetím by zcela zanikla funkce předsedy, jeho pravomoce by si z velké části rozdělili ostatní členové. Pozice prezidentem jmenovaného předsedy by byla nahrazena rovnoprávným šestým komisařem (v současnosti je 5 komisařů + předseda), což by znamenalo paritu moci mezi republikány a demokraty. V čele by sice stál výkonný ředitel, ten by však sám nebyl členem komise s hlasovacím právem a jeho pravomoce by byly oproti současnému předsedovi značně umenšeny.
Následky by rozhodnutí mělo i personální, Gary Gensler by tím zkrátka a jednoduše přišel o práci. Jeho pozice by zanikla bez náhrady a neměl by nárok ani na pozici výkonného ředitele a ani na novou pozici komisaře.
Je třeba poznamenat, že přijetí novely není jednoznačné ani v republikány kontrolované Sněmovně reprezentantů a schválit by ji musel i Senát. V tom jsou od posledních voleb síly zcela vyrovnány, a tak v případě plné stranické disciplíny (všichni senátoři hlasují v souladu se svou stranou) rozhoduje hlas viceprezidentky Kamaly Harris. Viceprezident je totiž v americkém systému rovněž předsedou Senátu. Navíc i mezi republikány existují odpůrci kryptoměn, zejména z řad přívrženců exprezidenta Trumpa.
Existují rovněž názory, že by zákon znamenal posílení moci sněmovny na úkor nezávislé agentury, což by mohlo být v konfliktu s ústavou. Pak by byl Nejvyšší soud USA oprávněn celý zákon zrušit.
Že se Binance US dostává do hledáčku SEC asi není žádným překvapením. Americká dceřinka největší kryptoburzy světa se jistě nemůže současným regulačním tlakům vyhnout. Nyní se ale do problémů se zákony dostává Binance i na půdě Evropské unie. A to podezřením z údajného praní špinavých peněz.
Situace se začala vyhrocovat začátkem minulého týdne v Nizozemsku. V západoevropském království totiž vstoupila v platnost novela tamních národních pravidel proti praní špinavých peněz. Ta všechny obchodníky s aktivy, včetně digitálních, zavázala k získání licence ověřující, že daná společnost tato pravidla dodržuje. Binance po provedení vnitřního auditu sama naznala, že nesplňuje požadované podmínky a z Nizozemska zcela odešla.
V pátek pak francouzská prokuratura zahájila vyšetřování Binance přímo z praní špinavých peněz a poskytování neautorizovaných služeb. Vyhověla tak trestnímu oznámení skupiny investorů z loňského prosince, podle kterých burza poskytuje nezákonné služby. Pravděpodobně na základě těchto obvinění zrušila ještě v pátek Binance svou registraci na Kypru. Ten je znám jako daňový ráj a země, kde lze obchodovat téměř bez jakékoliv kontroly institucí.
Mluvčí společnosti se krátce vyjádřil, že Binance dodržuje francouzské zákony a že uchovává data svých uživatelů v bezpečí a poskytují je vládním úředníkům pouze po obdržení příslušného odůvodnění.
Upozornění: Obsah následující kapitoly v žádném případě není finančním doporučením.
Pokročilé jazykové modely, nepřesně avšak obecně označované za umělou inteligenci, patří k highlightům roku 2023 v nových technologiích. Jejich propojení s finančním světem je dosud ne moc probádanou a přesto nutně zajímavou problematikou. Vzhledem k množství dat, která dokáží zpracovat, se jedná jistě o možnost, jak rozšířit a zefektivnit analýzy trhu.
Server Finbold položil modelům ChatGPT a Google Bard otázku, zda se Bitcoin vrátí na 60K USD a kdy se tak stane.
Podle Chat GPT je taková situace v nadcházejícím období spíše nepravděpodobná, muselo by dojít k souhře několika pozitivních faktorů, jako je býčí nálada na trhu poháněná pozitivními zprávami nebo obnovení zájmu široké veřejnosti o kryptoměny, které by vyvolalo nadšení mezi investory. Rovněž má podle modelu vliv rozhodování vlád a zapojování institucí, neboť právě participace institucí v kryberprostoru hnala prý poslední růst BTC až k all-time-high těsně pod 69 000 USD. Dodal rovněž, že se Bitcoin pro svou decentralizovanou povahu stává atraktivním v časech inflace fiat měn a nejistoty na akciových trzích.
To podle Google Bard je takový scénář možný ještě před koncem roku 2023. Rozhodující mají být globální ekonomické podmínky a stejně jako v případě Chat GPT zapojování institucí. Naopak regulace vlád nemohou údajně mít dostatečný vliv na cenu, který by převážil nabídku a poptávku v roli rozhodujícího faktoru. Pokud bude poptávka nadále narůstat, předpokládá růst na 60 000 USD klidně ještě v létě tohoto roku. Za relevantní překážky považuje Google Bard pouze medvědí sentiment a riziko hacknutí Bitcoinu pomocí rozvíjejících se kvantových počítačů.
Znovu zdůrazňuji, že jazykové modely nejsou nástrojem vhodným pro poskytování finančního poradenství. Tuto zprávu uvádím jako zajímavost ze světa nových technologií. Ostatně i různost názorů dvou předních AI modelů jasně ukazuje na nejasnost a možnou analytickou nepřesnost při přípravě těchto analýz.
Výhledy, které dává Bitcoinu LLM od Googlu, jsou dnešní realitě na míle vzdáleny. Nedělní kurz k americkému dolaru se pohyboval okolo 26 500 USD. V pětidenním srovnání připsal BTC 2,25 %, v meziměsíčním naopak 1,14 % odepsal. Na žádný zásadní pohyb to teda aktuálně nevypadá. Index Fear and Greed se drží v neutrálním pásmu, pouhý jeden bod vykloněn ve směru strachu. Hodnota 49.
Bitcoin Fear and Greed Index is 49 ~ Neutral
Current price: $26,515 pic.twitter.com/PNPNyDEjSk— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) June 18, 2023
Podle vyjádření SEC se dá očekávat rozhodnutí sporu s Ripple již v následujících dnech, společnost má po svěm očištění velké plány s rozvojem blockchainu i růstem XRP. Patrně tak půjde i o téma příštího Finex Coin Weeku. Ten tu bude zase v pondělí, budeme se těšit.
Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.