Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Vítejte u vánočního vydání našeho pravidelného týdeníku Finex Coin Week, ve kterém přinášíme přehled nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. Tentokrát jsme se zaměřili na tyto zprávy.
Zkrachovalý poskytovatel krypto půjček Voyager Digital zveřejnil v pondělí 19. prosince tiskovou zprávu, ve které oznámil, že kryptoměnová burza Binance.US získá aktiva společnosti za 1,022 miliardy dolarů. Voyager uvedl, že po přezkoumání strategických možností představuje nabídka Binance.US “nejvyšší a nejlepší nabídku za aktiva společnosti”.
BREAKING – Binance to reportedly buy assets of bankrupt crypto broker Voyager in $1 billion deal.
Voyager had previously been bailed out by FTX 👀
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) December 19, 2022
Nabídka ve výši 1,022 miliardy dolarů se skládá z reálné tržní hodnoty kryptoměnového portfolia společnosti Voyager k datu, které bude teprve stanoveno, spolu s dodatečnou odměnou ve výši 20 milionů dolarů.
Obchod bude oficiálně uskutečněn až po 5. lednu 2022, kdy konkursní soud schválí žádost společnosti Voyager. Ve svém návrhu na vyhlášení úpadku firma vykázala více než 100 000 věřitelů. Díky nabídce Binance.US jsou nyní tito věřitelé o krok blíže k tomu, aby se jim vrátila alespoň část jejich investic.
Poznámka: Voyager Digital byl alternativní kryptobroker, který nabízel investorům vysoké úrokové sazby za uložená kryptoaktiva a umožňoval obchodování s více než 50 různými kryptoměnami.
“Pohledávky Voyageru vůči Three Arrows Capital zůstávají nadále součástí konkurzní podstaty. Veškeré budoucí vymáhání z těchto a dalších neuvolněných pohledávek bude rozděleno mezi věřitele. Cílem nabídky Binance.US je vrátit zákazníkům kryptoměny v naturáliích v souladu se soudem schválenými sumami a možnostmi platformy,” uvedla Binance.US.
Dohoda má být uzavřena do 18. dubna 2023. Společnost Binance souhlasila s tím, že v dobré víře složí zálohu ve výši 10 milionů dolarů a uhradí společnosti Voyager potřebné výdaje až do maximální výše 15 milionů dolarů.
Společnost Voyager v červenci pozastavila výběry ze své platformy a podala návrh na konkurs kvůli problémům s likviditou. Později se ukázalo, že problémy vznikly v souvislosti s nesplacenou půjčkou ve výši 650 milionů dolarů od zkrachovalého hedgeového fondu Three Arrows Capital.
Zkrachovalá společnost Celsius přilákala 30 potenciálních zájemců o odkoupení jejích aktiv a zároveň dostala povolení k vrácení části finančních prostředků některým zákazníkům.
Bankrupt crypto lender Celsius says it has amassed 30 potential bidders for its assets, with the auction to be held in Jan. 2023. Meanwhile, the court has approved withdrawals for some of its customers. https://t.co/ZVR2EDYcyp
— Cointelegraph (@Cointelegraph) December 21, 2022
Společnost v oznámení vydaném 20. prosince uvedla, že od září oslovila více než 125 zájemců a z toho 30 z nich uzavřelo dohodu o mlčenlivosti – právní smlouvu používanou k ochraně citlivých informací o společnosti nebo podmínkách nabídky, která je obvykle vyžadována během jednání.
Společnost Celsius uvedla, že dosud obdržela několik nabídek, které navrhovaly různé mechanismy k převzetí jejích aktiv. Například migraci jejích zákazníků na platformu nabyvatele spolu se snížením hodnoty jejich aktiv. Úvěrová platforma rovněž prozradila, že obdržela několik nabídek na koupi jednotlivých aktiv.
Z dřívějších dokumentů společnosti vyplývá, že lhůta pro podání nabídek vypršela 12. prosince. Aukce aktiv společnosti měla proběhnout 15. prosince, ale byla přesunuta až na 10. ledna 2023.
V nejnovější dokumentaci se uvádí, že k 25. listopadu společnost držela kryptoaktiva v hodnotě přibližně 2,6 miliardy dolarů. Po jejich sloučení se všemi nekryptoměnovými aktivy jí však stále chybí 1,2 miliardy dolarů na to, aby byla schopna splnit všechny své závazky.
Celsius vlastní mimo jiné i velké množství zařízení na těžbu Bitcoinu a tvrdí, že se mu v tomto odvětví daří každý měsíc generovat zisk. Navíc nadále pokračuje v nasazování nových těžebních zařízení.
Některé klienty potěšila zpráva, že konkursní soudce Martin Glenn vyhověl žádosti podané Celsiem 1. září, která umožní obnovit výběry pro určitou skupinu zákazníků. Jedná se o aktiva, která byla součástí programu Custody a jejichž hodnota nepřesahuje 7 575 dolarů. Dále půjde o majetek, který byl přesunut z programů Earn nebo Borrow do programu Custody do 90 dnů od vyhlášení konkurzu 13. července.
Probíhající bear market na kryptoměnových trzích má další oběť. O ochranu před věřiteli požádal jeden z největších těžařů BTC, společnost Core Scientific, která je veřejně kótovaná na americké burze NASDAQ.
JUST IN: One of the largest US publicly traded #Bitcoin miners, Core Scientific, is filing for bankruptcy
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) December 21, 2022
Z oznámení společnosti vyplývá, že během tohoto procesu bude dál pokračovat ve své činnosti a očekává, že uzavře dohodu o restrukturalizaci s hlavními držiteli cenných papírů, kteří drží více než 50 % jejich dluhu. Skupina držitelů podílu rovněž poskytne finanční prostředky ve výši až 56 milionů dolarů jako součást úvěru na převzetí dlužníka, aby poskytla “nezbytné financování k provedení plánované restrukturalizace”.
Core Scientific přistoupila k tomuto kroku v důsledku nepříznivé situace na kryptoměnových trzích a dalších faktorů. Cena Bitcoinu se od začátku roku propadla o více než 60 %. Svůj podíl na tom mají i rostoucí ceny energií a také obtížnost těžby, která minulý týden vzrostla o další 3 %. To znamená, že těžaři musí vynaložit více energie, aby vyprodukovali stejné množství mincí jako dříve.
Společnosti nepomohla ani finanční injekce v hodnotě 72 milionů dolarů od jednoho z největších věřitelů, B. Rileyho. Tržní kapitalizace společnosti klesla ze 4,3 miliardy dolarů v červenci loňského roku na 78 milionů dolarů. I když společnost stále generuje pozitivní cash flow, její výdaje na splátky zařízení a na provoz těžby výrazně převyšují příjmy.
Vyhlášení bankrotu společnosti není nijak překvapivé. Core Scientific, která svou činnost provozuje v Severní Dakotě, Severní Karolíně, Georgii a Kentucky, poprvé varovala před možnými problémy letos v říjnu s tím, že zkoumá několik možností na záchranu.
“Vzhledem k nejistotě ohledně finanční situace společnosti existují značné pochybnosti o naší schopnosti pokračovat v činnosti dostatečně dlouhou dobu,” uvedla společnost.
Akcie Core Scientific (CORZ) byly letos vážně zasaženy finančními problémy společnosti. Cena CORZ, která se na začátku roku pohybovala kolem 10 dolarů, se aktuálně nachází na 0,12 dolarech, což znamená pokles přes 98 %. Koncem týdne společnost získala od amerického konkursního soudu dočasné povolení získat od svých věřitelů půjčku ve výši 37,5 milionu dolarů. Díky tomuto financování zachová své hostingové a těžební operace a zároveň zahájí restrukturalizaci.
Jair Bolsonaro, brazilský prezident, jehož funkční období končí 31. prosince, podepsal pár dní před svým odchodem z úřadu zákon, jehož cílem je legalizovat kryptoměny jako platební metodu v zemi.
JUST IN: 🇧🇷 Brazil President signs bill to regulate #cryptocurrency in the country.
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) December 22, 2022
Bolsonarova kancelář v oficiálním oznámení z 22. prosince uvedla, že po schválení Poslaneckou sněmovnou zákon číslo 14.478 podepsal i prezident. Zákonodárci poslali návrh zákona na prezidentův stůl již 29. listopadu a jednalo se o poslední krok k legalizaci kryptoměnových plateb v zemi.
Návrh zákona nenařizuje obyvatelům Brazílie používat kryptoměny jako zákonné platidlo, podobně jako v El Salvadoru v případě Bitcoinu. Nově přijatý zákon však zahrne velké množství digitálních měn pod definici legálních platebních metod. Zavádí také licenční režim pro poskytovatele služeb v oblasti virtuálních aktiv a stanovuje sankce za podvody s těmito aktivy.
Z oznámení zatím není jasné, jaký úřad bude mít nad tímto sektorem dohled. Zákon mimo jiné obsahuje i opatření, která byla pravděpodobně vytvořena v reakci na nedávný krach FTX. Zákon burzám nařizuje, aby rozlišovaly mezi soukromými a firemními aktivy. Zákon o kryptoměnách vstoupí v platnost za 180 dní, tedy v červnu 2023. Bolsonaro opustí svůj úřad 1. 1. 2023 a nahradí ho Luiz Inácio Lula da Silva, který byl prezidentem Brazílie již v letech 2003 až 2010 a v minulosti se ke kryptoměnám rovněž vyjadřoval pozitivně.
Bývalý generální ředitel a zakladatel zkrachovalé krypto burzy FTX, Sam Bankman-Fried, byl koncem minulého týdne propuštěn newyorským soudcem z vazby na kauci ve výši 250 milionů dolarů.
BREAKING: SBF being released on $250 million bail
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) December 22, 2022
Tato zpráva vyvolala v celém kryptoměnovém světě mnoho otázek. Kde se tyto peníze vzaly? Nepřišel přece SBF o miliardy dolarů? Sáhl snad do fondů FTX, aby zaplatil vlastní kauci? Věc se má tak, že za jeho propuštění nemusel nikdo fyzicky nic zaplatit. Americký soudce Gabriel Gorenstein schválil takzvaný “appearance bond”, tedy slib, že během čekání na soud dodrží obviněný určitá omezení a dostaví se k soudu, až bude vyzván. Konkrétně se jedná o domácí vězení, sledování polohy a odevzdání pasu.
Kauce byla stanovena na astronomických 250 milionů dolarů, jedná se však o osobní záruku, za kterou ručí čtyři osoby, mezi nimiž jsou mimo jiné Bankmanovi rodiče Allan Joseph Bankman a Barbara Fried. Na čtvrtečním slyšení v New Yorku federální prokurátoři uvedli, že tato kauce je “nejvyšší kaucí, jaká kdy byla před zahájením soudního řízení stanovena”.
Podle amerického práva tato dohoda nevyžaduje žádnou platbu předem a umožňuje propuštění pouze na základě písemného slibu obviněného s tím, že se dostaví k soudu, jakmile o to bude požádán.
“Jedná se o dohodu, ve které osoba blízká a nebo rodinný příslušník podepíše záruku, která má v případě nedostavení obviněného k soudu dopad na další osoby,” vysvětlila Miriam Baerová, proděkanka a dlouholetá profesorka práva na Brooklyn Law School.
Soud by mohl požadovat zaplacení jistiny, ale v některých případech je účinnější podepsání dohody rodinnými příslušníky s velmi vysokou zástavou, která zajistí, že se obviněný k soudu dostaví.
Pokud by se SBF k soudu nedostavil, budou muset ručitelé zaplatit 250 milionů dolarů. Jednou z položek zástavy je dům rodičů v Palo Altu, který má podle odhadů hodnotu zhruba 4 miliony dolarů. Podle agentury Reuters Joseph Bankman a Barbara Fried spolu s manažery společnosti FTX v posledních dvou letech nakoupili na Bahamách nemovitosti za 300 milionů dolarů. Není ale jasné, kdo v současné době tento majetek spravuje.
Den před Vánocemi se situace pro SBF znovu zkomplikovala. Ukázalo se, že soudkyně Ronnie Abrams, která případ řešila, byla odvolána kvůli možnému střetu zájmů. Údajně byl její manžel partnerem v právnické firmě, která spolupracovala s FTX.
Předposlední týden v roce 2022 byl poměrně klidný. Většina pozornosti byla směřována k zakladateli burzy FTX, Samovi Bankmanovi-Friedovi, který se nečekaně dostal z bahamské věznice do domácího vězení ke svým rodičům v Kalifornii. Tato skutečnost rozhněvala komunitu, která porovnává tuto kauzu s kauzou Rosse Ulbrichta. Ten si odpykává dva doživotní tresty ve vězení s nemožností podmínečného propuštění za to, že vytvořil webové tržiště, zatímco SBF zpronevěřil miliardy dolarů a je stále na svobodě.
Cena BTC zůstává i po minulém týdnu téměř beze změny a drží se na hranici 17 000 dolarů. Pokud tato přední kryptoměna překoná přesvědčivě důležitou rezistenci okolo 18 500 dolarů, můžeme pomýšlet nad případným obratem tohoto současného klesajícího trendu.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.