Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Zdravím všechny krypto nadšence. Po týdnu se opět setkáváme u našeho souhrnu. Pojďme se podívat na nejzajímavější události v krypto světě za posledních sedm dnů. Co se dnes všechno dozvíme?
Zatímco na trhu panuje panika ohledně uzavírání těžebních poolů v Číně, společnost Microstrategy v čele s Michalem Saylorem neustále přikupuje další bitcoiny. Začátkem týdne Saylor vydal na Twitteru oznámení, že jeho společnost nakoupila BTC v hodnotě 489 milionů dolarů.
K dnešnímu dni tak Microstrategy vlastní celkem 105 085 BTC. Mezi veřejně obchodovanými firmami je tak jednoznačným světovým lídrem.
Firma známého podporovatele Bitcoinu Michala Saylora provedla poslední investici během minulých sedmi dnů. Ukázalo se, že úplně neodhadla ideální čas nákupu, neboť v čase oznámení byla cena BTC o 5 000 dolarů nižší než v moment nákupu.
Hodnota bitcoinů ve vlastnictví společnosti je v současnosti asi 3,5 miliardy dolarů. Investovala do nich zhruba 2,7 miliardy dolarů za průměrnou nákupní cenu okolo 28 000 dolarů za minci.
Skutečnosti, že je firma stále v plusu i po tak výraznému poklesu v posledních dnech přispívá i to, že první tisíce jednotek akumulovala ještě v létě 2020. V tu dobu se cena bitcoinu pohybovala na hranici 10 000 dolarů.
MicroStrategy has purchased an additional 13,005 bitcoins for ~$489 million in cash at an average price of ~$37,617 per bitcoin. As of 6/21/21 we #hodl ~105,085 bitcoins acquired for ~$2.741 billion at an average price of ~$26,080 per bitcoin. $MSTRhttps://t.co/gLfnOxZEZc
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) June 21, 2021
O čínském FUDu se toho napsalo a namluvilo tolik, že by to vydalo na celou knihu. Tentokrát se zdá, že je situace jiná a Čína to se zátahem na kryptoměny myslí vážně. Důkazem je především odchod těžařských společností z čínských provincií v posledních týdnech.
Migrace těžařů ale nebude mít zásadní vliv na stabilitu bitcoinové sítě. Ve skutečnosti by dokonce mohla být z dlouhodobého hlediska čistě pozitivní, pokud rozšíří těžbu a její rizika do více zemí.
Těžba je však pouze část celé skládačky. Čína se stejnou zuřivostí účinně omezuje i obchodování s kryptoměnami. V pondělí čínské finanční úřady připomněly velkým bankám a fintech společnostem, že nemají zprostředkovávat transakce související s kryptoměnami. Po tomto zasedání vydala čínská centrální banka (PBOC) veřejné prohlášení, v němž banky vyzvala, aby je tvrdě omezovaly.
Je důležité poznamenat, že tato kontrola by pravděpodobně dopadla na jednotlivce stejně nebo více než na kryptoměnové firmy. To proto, že takových podniků je v Číně poměrně málo. V roce 2017 byly v zemi zakázány především kryptoměnové burzy, což vedlo mimo jiné i k uzavření burzy BTCC Bobbyho Lee. Tyto restrikce z velké části přesunuly finanční toky do kryptoměn na mimoburzovní trhy OTC (over-the-counter) provozované zahraničními burzami Huobi a OKEx.
Obtížnost těžby Bitcoinu neustále klesá a momentálně drží nejdelší řadu poklesů od roku 2018. Bitcoinová síť zaznamenala dvě negativní úpravy 30. 5. a 6. 6. (-15,9 % a -5,3 %). Obtížnost se měří podle toho, jak těžké je pro těžaře najít nový blok a přidat ho do blockchainu. Během jednoho měsíce tak úroveň obtížnosti klesla z 25 046 bilionů na 19 932 bilionů.
Naposledy zaznamenal Bitcoin tři po sobě jdoucí negativní úpravy v roce 2018, kdy těžaři hromadně vypínali své stroje, protože ceny klesaly znepokojivě rychlým tempem. Kurz bitcoinu v té době dosáhl dna 3 125 dolarů, což znamenalo 84% pokles oproti vrcholu z prosince 2017.
Tentokrát za současný pokles obtížnosti může čínská provincie S’-čchuan, která zastavila těžbu bitcoinů. Její Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) vydala minulý pátek společně s Energetickým úřadem provincie S’-čchuan příkaz k vypnutí strojů u všech 26 těžebních společností.
Těžební pooly AntPool a Huobi.pool ztratily přes noc přes 30 % své výpočetní síly, přičemž Foundry USA byl jediným těžebním poolem, kterému se podařilo zůstat v zelených číslech.
Podle středeční zprávy španělského listu El Mundo byl technologický podnikatel a tvůrce antivirového softwaru John McAfee nalezen mrtvý ve své vězeňské cele. Prohlášení španělského ministerstva spravedlnosti tuto událost potvrdilo a naznačilo možnou příčinu smrti: “Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o sebevraždu.”
McAfee byl od konce loňského roku zadržován ve Španělsku kvůli obvinění z daňových úniků. Jeho vydání do USA bylo podle agentury Reuters schváleno ve středu ráno v den, kdy byl ve své cele nalezen mrtvý.
McAfee čelil obviněním, která by mu ve Spojených státech vynesla maximální trest odnětí svobody 30 let. Některá z nich vycházejí z prodeje kryptoměn v hodnotě přibližně 2 milionů dolarů propagovaných na sociálních sítích za účelem zvýšení cen, též známé jako pump and dump.
McAfee a jeho osobní strážce Jimmy Gale Watson mladší údajně koupili kryptoměny, než je intenzivně propagovali na Twitteru. Jakmile cena dostatečně vzrostla, dvojice mince prodala. Dalších 11 milionů dolarů bylo nejspíše vyplaceno za pomoc při propagaci konkrétních kryptoměn. Žádná z těchto informací zatím nebyla potvrzena.
McAfee založil v roce 1987 společnost McAfee Associates, která se zabývá antivirovým softwarem. V roce 1994 z ní odstoupil a po zbytek života se od ní distancoval.
McAfee byl také údajným vrahem. Byl v centru vyšetřování kolem smrti svého souseda v Belize, ačkoli nikdy nebyl formálně obviněn.
Krátce po svém říjnovém uvěznění ve Španělsku dokonce tweetoval: “Vězte, že když se oběsím, a la Epstein, nebude to moje chyba.”
I am content in here. I have friends.
The food is good. All is well.
Know that if I hang myself, a la Epstein, it will be no fault of mine.
— John McAfee (@officialmcafee) October 15, 2020
Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk na Twitteru opět předvedl svůj pochybný smysl pro humor. Zveřejnil urážlivý vtip, ve kterém se ptá, kolik bitcoinových maximalistů je potřeba k zašroubování žárovky.
How many Bitcoin maxis does it take to screw in a lightbulb?
— Elon Musk (@elonmusk) June 25, 2021
Musk také uvedl, že “B” znamená “bicurious (nejlepší překlad je zvědavost či zájem o obě pohlaví)” pod tweetem Jacka Dorseyho o iniciativě CCI “The B Word”. Událost bude hostit generální ředitel Twitteru a Cathie Woodová z investiční společnosti Ark.
Konference bude zaměřená na to, “jak mohou instituce začít přijímat Bitcoin”. Ze slovní přestřelky mezi Elonem Muskem a Jackem Dorseym vzešla výzva, aby Elon Musk na konferenci také promluvil o svých zkušenostech. Ještě není nic oficiálně potvrzeno, ale soudě dle Muskových tweetů by k tomu mohlo dojít.
Elon Musk má v poslední době na kryptoměny obrovský vliv, avšak tentokrát se jeho tweety na ceně Bitcoinu nijak neprojevily.
Bitcoin se stane v Salvadoru zákonným platidlem 7. září – oznámil prezident Nayib Bukele ve čtvrtečním projevu k národu. Vzhledem k tomu, že se Bitcoin stane v Salvadoru zákonným platidlem, občané, kteří se zaregistrují do státem sponzorované kryptopeněženky Chivo, dostanou airdrop 30 dolarů v bitcoinech.
Tato incentiva by měla sloužit k tomu, aby si občané této šestimilionové země mohli aplikaci i používání bitcoinu osahat, pokud ještě neví, jak na to.
Será dentro de la app Chivo donde te depositaremos los $30 equivalente en #Bitcoin para promover su uso en la economía y para que la gente tenga un incentivo para utilizar la aplicación. pic.twitter.com/bi3zr6I93p
— Casa Presidencial 🇸🇻 (@PresidenciaSV) June 25, 2021
Během svého projevu Bukele poskytl návod, jak používat peněženku, kterou vláda pomohla vyvinout, aby podpořila používání Bitcoinu. Chivo umožní Salvadorcům posílat a přijímat bitcoiny a také převádět tuto kryptoměnu na americké dolary, což je druhá oficiální měna této země. Vládou poskytovanou peněženku, jenž využívá rozpoznávání obličeje, lze používat na zařízeních i bez mobilního připojení k internetu.
K získání bezplatných bitcoinů v hodnotě 30 dolarů se občané musí pouze zaregistrovat do peněženky Chivo. Pokud by nabídku využili všichni, musela by vláda mezi více než šest milionů lidí rozdělit přibližně 200 milionů dolarů v bitcoinech.
Jako hlavní důvod pro zavedení bitcoinů jako zákonného platidla jsou podle Bukeleho vysoké náklady na zasílání remitencí. Peněžní převody posílané domů od Salvadorců pracujících v zahraničí tvoří v roce 2019 přibližně pětinu hrubého domácího produktu (HDP) Salvadoru. Podle Světové banky je to jeden z nejvyšších podílů na světě.
Uplynulý týden byl na novinky velmi bohatý. Možná i díky tomu byl Bitcoin velice volatilní. Už ve středu jsme se dokonce podívali pod hranici 30 000 dolarů, která byla ale rychle vykoupena.
Do konce týdne potom následoval růst na 35 000 dolarů. Tuto rezistenci jsme nepřekonali, následoval odraz a pád na 30 200 dolarů. Během víkendu cena opět pozvolně stoupala a začátek týdne jsem odstartovali opět s cenovkou 35 000 dolarů. Jak se bude cena vyvíjet dál, se před pár dny snažil předpovědět Andrej ve své analýze – podívejte se na ni.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.