Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Vítám vás u dalšího pravidelného souhrnu týdne ve světě kryptoměn. Za posledních sedm dní se toho odehrálo opět mnoho. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejzajímavější události.
Celosvětově známá hackerská skupina Anonymous, která je zaměřena především na vládní a podvodné organizace, vyslala počátkem minulého týdne vzkaz Elonu Muskovi.
“Možná si myslíte, že jste nejchytřejší člověk na světě. My jsme Anonymous! Jsme legie! Očekávejte nás.”
Skupina ve videu, které bylo zveřejněno na Youtube uvedla, že se jim nelíbí jeho manipulativní způsob, kterým ovlivňuje trh kryptoměn. Ve svém příspěvku rozkrývá informace, které nejsou veřejnosti příliš známé, jako například to, že jeho automobilka není tak zelená, jak se tváří.
Jeho společnost Tesla využívá při výrobě automobilů podobné množství energie, jako je potřeba pro těžbu Bitcoinu, kterou nedávno kritizoval. Pracovní podmínky v jeho továrnách na výrobu baterií jsou tristní a jeho společnost SpaceX v zásadě prý posílá lidi na Mars zemřít.
Skupina dále uvedla, že hlavním příjmem společnosti Tesla nejsou příjmy z prodejů automobilů, ale z vládních dotací.
Ve videu dále zaznělo, že ve skutečnosti Elon Musk nebyl zakladatelem společnosti Tesla, za kterého je občas považován, ale pouze jedním z investorů. Skutečnými zakladateli byli Martin Eberhard a Marc Tarpenning.
Elon Musk 20 minut po zveřejnění videa reagoval na Twitteru pouze slovy “Nezabíjejte to, co nenávidíte. Zachraňte, co máte rádi.”
https://youtu.be/UG07x3aN3b0
Možná jste před několika měsíci ve zpravodajství zaznamenali hackerský útok na americkou společnost Colonial Pipeline. Jednalo se o takzvaný Ransomware útok, kdy se útočník zmocnil kontroly nad počítačovými sítěmi a slíbil opětovné zpřístupnění po zaplacení výkupného.
Útok měla na svědomí hackerská skupina známá pod pseudonymem Darkside, která požadovala zaplatit výkupné 4,4 milionu dolarů v bitcoinech.
The FBI likely exploited sloppy password storage to seize Colonial Pipeline bitcoin ransom https://t.co/C4myk8Mucd
— CNBC (@CNBC) June 8, 2021
Dobrou zprávou pro společnost Colonial Pipeline a také pro Bitcoin je, že se FBI podařilo dostat k části Bitcoinů, které byly použity na zaplacení výkupného. Jejich hodnota činila v pondělí 8. 6. 2021 v přepočtu 2,3 milionu USD. Nejmenovaný agent médiím prozradil, že FBI má pod kontrolou privátní klíče od peněženky, na které se BTC nacházely.
Fakt, že FBI se dostala k části bitcoinů, které byly při tomto útoku použity, podtrhuje skutečnost, že Bitcoin je mylně prezentován jako anonymní kryptoměna. To totiž zdaleka není pravda.
Transakce na jeho blockchainu je možné sledovat za pomoci sofistikovaných technologií a tím pádem je pro policii čistě teoreticky snazší vypátrat útočníky, než kdyby byla použita hotovost.
Je ale poměrně důležité zmínit cestu, jakou se FBI k privátním klíčům dostala. Systém Bitcoinu nebyl nijak ohrožen, hacknut nebo nabourán, jak se mnoho lidí domnívá.
Ve skutečnosti FBI pouze využila špatného zabezpečení, které hackeři z nepozornosti využili. Pokud ale máte kryptoměny na svých vlastních peněženkách, pak se k nim FBI ani nikdo jiný nedostane.
Ve středu jsme mohli být svědky historického okamžiku v historii peněz. Salvadorské zákonodárné shromáždění schválilo po několikahodinové debatě zákon, který uznává Bitcoin jako zákonné platidlo.
Prezident země Nayib Bukele to přibližně ve 20 hodin místního času oznámil na svém účtu na Twitteru. Nový zákon nejenže dává Bitcoinu status zákonného platidla, ale nutí obchodníky v celém Salvadoru, aby jej přijímali jako platební prostředek, bude-li si to zákazník přát.
Salvador se tak nyní stává první zemí na světě, která uznává Bitcoin jako zákonné platidlo.
Nový zákon dále stanoví, že směnný kurz bitcoinu bude kolísat podle volného trhu. Nařizuje také vytvoření zvláštního fondu v Rozvojové bance Salvadoru, který zajistí možnost okamžité směny mezi oběma měnami. Zákon dále nařizuje, aby finanční operace s bitcoiny, jako je obchodování, byly osvobozeny od daně z kapitálových výnosů.
The #BitcoinLaw has been approved by a supermajority in the Salvadoran Congress.
62 out of 84 votes!
History! #Btc🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 9, 2021
Společnost MicroStrategy pod vedením Michaela Sailora, která je jedním z největších podporovatelů Bitcoinu zalistovaných na WallStreet, se nyní zapojuje do jednoho z vůbec prvních prodejů podnikových dluhopisů, za které plánuje nakoupit další bitcoiny.
Firma původně plánovala emisi dluhu ve výši 400 milionů dolarů. Zaznamenala však obrovskou poptávku (prý jim bylo investory nabídnuto až 1,6 miliardy dolarů) a proto se rozhodla zvýšit částku emise dluhopisů na celých 500 milionů dolarů.
MicroStrategy proposed $400 Million in bonds to buy more #bitcoin and they got $1.6 Billion of interest.
They got 4x more in demand than what they offered.
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) June 8, 2021
Tato zpráva přichází po dlouhodobých postupných nákupech bitcoinu. V současné době drží společnost vedená Saylorem 92 079 bitcoinů, které byly získány za průměrnou cenu kolem $ 24 450.
Ve své rozvaze tak drží nejvíce Bitcoinu ze všech veřejně obchodovaných společností v hodnotě kolem $3,2 miliardy, což je více než dvojnásobek hodnoty bitcoinů v držení Tesly ($1,4 miliardy)
TIP: Žebříček veřejně obchodovatelných firem podle velikosti bitcoinových pozic k nahlédnutí na stránce Coinecko.
První upgrade Bitcoinu za poslední čtyři roky schválili těžaři po celém světě. Jedná se o vzácný okamžik shody mezi zúčastněnými stranami a podle odborníků na kryptoměny to bude pro nejpopulárnější kryptoměnu velký krok kupředu.
Upgrade se nazývá Taproot a v platnost vstoupí po veškerých přípravách v listopadu. Až se tak stane, bude to znamenat větší soukromí a efektivitu transakcí – a co je zásadní, odemkne to potenciál pro chytré smlouvy.
“Taproot je důležitý, protože otevírá široké možnosti pro podnikatele, kteří mají zájem rozšířit užitečnost bitcoinu.”
Změna Bitcoinu souvisí s digitálními podpisy. Můžete si to představit jako otisk prstu, který jednotlivec zanechává na každé provedené transakci. Právě teď Bitcoin používá něco, čemu se říká “Elliptic Curve Digital Signature Algorithm”. Ten je vytvořen ze soukromého klíče, který ovládá bitcoinovou peněženku a zajišťuje, že bitcoiny může utratit pouze jejich oprávněný vlastník.
Díky Taprootu se přejde na něco, co je známé jako Schnorrův podpis, který v podstatě znemožňuje čtení transakcí s více podpisy. V praxi to znamená větší soukromí, protože vaše klíče nebudou v řetězci tolik vystaveny.
TIP: Detaily o plánovaném upgradu v podobě Taprootu si můžete přečíst v našem článku Co je to Bitcoin Taproot a jak tento softfork ovlivní fungování Bitcoinu?
Máme za sebou velmi zajímavý týden, kdy se stalo hodně velkých událostí. Veškeré pozitivní i negativní zprávy však měly na cenu BTC minimální vliv a stále se konec konců pohybujeme kolem bodu kontroly okolo 36 000 dolarů.
V samotném závěru týdne (v neděli večer) se objevila velká zelená svíčka a nakonec jsme týden uzavřeli nad cenou 39 000 dolarů. To by mohl být pozitivní signál pro následující dny.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.