Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Fibonacciho posloupnost je známým pojmem a to nejen v technické analýze a obchodování. Víte ale, o co se vlastně jedná? Podívejte se s námi na krátké technické okénko, v němž se dnes dozvíte, co to vlastně Fibonacciho posloupnost je, a v jakých modifikacích se v grafu zobrazuje.
Fibonacciho posloupnost je matematicky definovaná jako nekonečná posloupnost přirozených čísel, kde každé číslo je součtem dvou předchozích. Fibonnaciho posloupnost začíná nulou a jedničkou a než se kouknete o řádek níže, tak si zkuste sami její začátek říci.
Fibonacciho posloupnost:
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, …
Leonardo Fibonacci posloupnost demonstroval na přírodě a skutečně ji můžeme najít hned v několika odvětvích. Přímo Fibonacci ilustroval posloupnost na množení králíků, ale najdeme ji i u včelích úlů a dalších přírodních úkazech. Obecně snad téměř vše ze světa rostlin, plodů a stromů je řízeno Fibonacciho posloupností.
Ale jak to souvisí s forexovým trhem?
I když se náš magazín věnuje obchodování, tak vás určitě zajímají i další Fibonacciho posloupnosti v přírodě. Zde jich několik máme:
Fibonacciho linie a způsob, jak díky nim obchodovat, jsme se již probrali v jiném článku. Pokud chcete, určitě se na něj podívejte, odkaz naleznete na konci tohoto článku. Pojďme si teď ale připomenout typická zobazení Fibonacciho posloupnosti na trzích.
Většina obchodníků včetně mě používá fibonacciho linie tak, že je nejdřív třeba najít střednědobé minimum a střednědobé maximum. Ty se následně spojí a mezi nimi, na významných hodnotách dle fibonacciho principu, se zakreslí čáry sloužící jako support či resistence. Podívejte se na obrázek níže, na kterém lze vidět, jak krásně tyto linie fungují.
Na stejném principu můžete využít i časové zóny, které zobrazují možné momenty, kdy by mohlo opět dojít k významnému cenovému pohybu (viz obrázek níže).
Fibonacciho úrovně mají další i modifikace. V jednom z našich článků jste viděli linie, existuje ale také vějíř, který zobrazuje úhly a zobrazit si můžete například i Fibonacciho kanál. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy je společným vodítkem Fibonacciho posloupnout. Jednotlivé obchodní strategie na Fibonaciho posloupnost rozebereme v dalším článku. Zatím ale můžete zkoušet umísťovat jednotlivé patterny na historická data. Vidíte reakci na významných hladinách?
TIP: O Fibonacciho liniích jsme již psali. Naše články na toto téma naleznete na odkazech níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Pokud vidím správně pak ve stupnici máte dost razantní chybu
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 114, 203, … = 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, …
Dobrý den, Šimone, máte pravdu. Omlouváme se a chybu jsme opravili. :-)