Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S&P 500 je na vrcholu. Která akcie ho táhne? Je AI investory přeceňovaná? | Burza s odstupem

Výsledky technologických obrů hýbaly vývojem na americkém akciovém trhu. Která akcie pražské burzy dosáhla nového rekordu? Proč se nevyplatí vše sázet na umělou inteligenci?

Publikováno
S&P 500 je na vrcholu. Která akcie ho táhne? Je AI investory přeceňovaná? | Burza s odstupem
Zdroj: Midjourney.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jak hýbaly výsledky technologických obrů vývojem na americkém akciovém trhu, která akcie pražské burzy dosáhla nového rekordu a proč se nevyplatí vše sázet na umělou inteligenci.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Hlavní akciové indexy dosáhly nových maxim, malé akcie se však potýkají s problémy

Americké akciové indexy zakončily týden smíšeně na pozadí řady významných zpráv o ziscích a ekonomických údajích. Indexy S&P 500 a Dow Jones se posunuly na nová maxima. Index Russell 2000 tvořený akciemi s malou tržní kapitalizací však zaznamenal ztrátu.

Za zmínku rovněž stojí, že stejně vážená verze indexu S&P 500 zaznamenala v lednu ztrátu 0,90 %, zatímco samotný index posílil o 1,6 %. Z toho vyplývá, že růst benchmarku amerického trhu byl tažen především akciemi s velkou tržní kapitalizací.

Jednalo se také o nejrušnější týden v sezóně zveřejňování výsledků hospodaření za čtvrté čtvrtletí.

Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ve středu prudce klesly v důsledku nižších než očekávaných odhadů na další kvartály společností Microsoft, Alphabet a výrobce čipů Advanced Micro Devices.

Ve čtvrtek však benchmarky většinu svých ztrát umazaly po pozitivních výsledkových překvapeních společností Amazon (roční zisk přes 30 miliard dolarů oproti ztrátě 3 miliardy před rokem), Meta Platforms (meziroční růst zisku o 69 %) a Apple.

Za zmínku jednoznačně stojí týdenní zisk akcií Meta Platforms, jejichž cena vzrostla o více než 20%!

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Investoři, nespoléhejte na to, že umělá inteligence bude letos tahounem vašeho portfolia

Investoři s očekáváním sledovali poslední sérii výsledků velkých technologických firem – v případě Microsoftu a Alphabetu však žádné velké pozitivní překvapení nenastalo.

Ve skutečnosti právě ten faktor, který táhl akcie velkých technologických firem v roce 2023 vzhůru, ve středu poslal index Nasdaq 100 o téměř 2 % dolů, když vyšly najevo výsledky hospodaření Microsoftu, Alphabetu nebo AMD. Na místě je tak otázka, zda investoři pozitivní vliv umělé inteligence na výsledky firem nepřeceňují.

  • I když AMD zdvojnásobilo své prognózy týkající se produkce čipů s umělou inteligencí, jeho tržby za poslední kvartál loňského roku byly asi 400 milionů dolarů pod odhady Wall Street. Nyní se obrátí pozornost investorů ke konkurentovi AMD, společnosti Nvidia, která oznámí hospodářské výsledky 21. února.
  • Giganti v oblasti AI, společnosti Microsoft a Alphabet, pak vykázali silný meziroční nárůst tržeb za cloudové služby o 30 %, respektive 26 %. Z toho, jak reagovaly akcie na výsledky hospodaření však je zjevné, že investoři chtějí vidět větší přínos AI.

V loňském roce začal Microsoft účtovat 30 dolarů měsíčně za Microsoft 365 Copilot, doplněk s umělou inteligencí pro své nástroje Office, jako jsou Word a Outlook.

Ačkoli AI zjevně zvyšuje příjmy napříč širokou nabídkou produktů Microsoftu, Sophie Lund-Yatesová ze společnosti Hargreaves Lansdown poznamenala, že navzdory silným ziskům to nestačí k uklidnění trhu.

Vývoj ceny akcií Microsoft a Alphabet za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání

Ujíždí General Motors vlak v oblasti hybridních automobilů?

Přestože se General Motors potýká s pracovními spory, problémy s autonomními vozidly a zpomalujícím se prodejem elektromobilů, podařilo se automobilce za loňský rok dosáhnout 12% nárůstu čistého zisku.

Tržby dosáhly 171,8 miliardy dolarů, čímž překonaly odhadovaných 167,3 miliardy dolarů – a poslaly tak začátkem týdne její akcie o 8 % výše.

Vzhledem k tomu, že stávka UAW je již zažehnána, očekává General Motors v roce 2024 zisk v rozmezí 9,8 až 11,2 miliardy dolarů, takže by mohlo dojít k opětovnému růstu ziskovosti oproti zisku 10,1 miliardy dolarů vykázaných v roce 2023.

  • General Motors spoléhá na to, že jeho podnikání v oblasti elektromobilů v USA bude ziskové v druhé polovině roku 2024 – a analýzy třetích stran to podporují, neboť se očekává, že prodeje elektromobilů v USA budou v letošním roce nadále růst.
  • Očekává se však, že se růst zpomalí, což některé prodejce nutí k zamyšlení, proč se automobilka nezaměřuje více na hybridní vozidla – u nichž se prodeje v USA loni zvýšily o 50 %.

Prodejci požadují po General Motors více hybridních modelů, což přimělo generální ředitelku Mary Barra naznačit jejich návrat, přestože v posledních letech vsadila na elektromobily.

Barra pro agenturu Bloomberg přiznala, že si mysleli, že už budou s elektromobily dál. Také ujistila, že General Motors představí hybridy v klíčových segmentech – i když konkrétní informace zatím nebyly zveřejněny.

Vývoj ceny akcií General Motors za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Evropské akcie se v týdnu vyvíjely bez výraznější změn

Hodnota celoevropského indexu Euro STOXX 600 se v týdnu téměř nezměnila a skončila v drobném záporu, podobně jako hodnota indexů v Německu nebo Spojeném království.

Francouzský index CAC si pak během týdne připsal ztrátu přes 0,5 % a v kladných číslech zakončily týdenní obchodování pouze italské akcie reprezentované indexem FTSE MIB, který si připsal něco málo přes procento.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Norský státní investiční fond vykázal rekordní zisk 213 miliard dolarů díky technologickým akciím

Norský státní investiční fond s hodnotou 1,6 bilionu dolarů, největší na světě, vykázal v úterý rekordní roční zisk. Za rok 2023 vzrostla jeho hodnota o 2,22 bilionu norských korun (213 miliard dolarů), a to díky vysokým výnosům z investic do technologických akcií.

Jak uvádí fond: Technologické akcie se na výnosu fondu podílely polovinou, a to díky průlomu v podnikání v oblasti umělé inteligence, zlepšení celkového ekonomického výhledu a očekávání nižších úrokových sazeb.”

Nejhodnotnější podíly fondu jsou ve společnostech Microsoft, Apple a Nvidia. Nejvýznamnější netechnologickou akcií fondu je farmaceutická společnost Novo Nordisk na osmém místě, která je stále nejhodnotnější evropskou akciovou společností.

Zdroj: reuters.com
Vývoj hodnoty norského státního investičního fondu od roku 1998 (v norských korunách)
Vývoj hodnoty norského státního investičního fondu od roku 1998 (v norských korunách)

Eurozóna se vyhnula recesi, inflace zpomaluje

Ekonomika eurozóny se v posledním čtvrtletí roku 2023 nečekaně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) se v tomto období ve srovnání s předchozími třemi měsíci nezměnil a byl o 0,1 % vyšší než před rokem.

Čtvrtletní expanze ve Španělsku a Itálii částečně kompenzovala pokles v Německu.

Meziroční růst spotřebitelských cen se mezitím nadále ubíral správným směrem, přičemž celková míra inflace v lednu zpomalila na 2,8 % z prosincových 2,9 %.

Jádrová míra inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku, se také snížila na 3,3 %.

Zdroj: tradingeconomics.cz
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražská burza na nejvyšší hodnotě za 2 roky. Rekord Monety

Pražská burza reprezentovaná indexem PX v týdnu vzrostla o více než půl procenta a zakončila obchodování na hodnotě 1 457 bodů. Čtvrteční zavírací hodnota na úrovni 1 458,36 bodu pak byla vůbec nejvyšší od 11. února 2022.

Dále se propadaly akcie ČEZ, ovšem nikoliv tak výrazně jako v předchozích dvou týdnech, když odepsaly necelé procento. S podobnou ztrátou zakončily týdenní obchodování i akcie Philip Morris.

Necelé procento si naopak připsaly akcie Erste Group, které tak letos posilují už o více než 10 % a v kladných číslech skončily i akcie Komerční banky.

Za vítěze posledního týdne můžeme považovat akcie Monety, které vzrostly o 4,53 %. Poprvé v historii překonaly cenu 100 Kč za akcii a týdenní obchodování zakončily na hodnotě 101,60 Kč.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin i Ethereum končí po týdnu plném zvratů v zisku

Kryptoměnový trh končí týden po 7 dnech plných zisků a ztrát převážně v kladných číslech. Cena Bitcoinu se kolem nedělní 10. hodiny nachází na úrovni 43 tisíc dolarů, což představuje sedmidenní nárůst o 2 %.

Většina investorů a obchodníků čekala na to, co se bude dít s největších kryptoměnou před, během a po středečním oznámení Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.

Obchodníci již počítali s tím, že úrokové sazby zůstanou na stávající úrovni – a také zůstaly – a Bitcoin se chvíli obchodoval beze změny, zatímco ostatní altcoiny převážně klesaly.

Poté však cena aktiva trochu klesla po jestřábí tiskové konferenci, na které dal předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell jasně najevo, že centrální banka se snižováním úrokových sazeb příliš spěchat nebude. V jednu chvíli se tak Bitcoin obchodoval dokonce pod úrovní 42 tisíc dolarů za minci.

V pátek pak byly odhaleny silné ekonomické údaje: americký Úřad pro statistiku práce oznámil, že v lednu v USA přibylo 353 000 nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti se již třetí měsíc v řadě udržela na hodnotě 3,7 %. Akcie na základě těchto zpráv v pátek ráno místního času vzrostly – a stejně tak i kryptoměny.

Cena Etherea, druhého největšího digitálního aktiva, na začátku týdne klesla – čelila větším ztrátám než Bitcoin – než dosáhla zisků. Za celý týden však Ethereum vzrostlo o procento a obchoduje se za 2 301 dolarů.

Mezi největšími kryptoměnami opět zaujala Solana, když za uplynulý týden vzrostla o téměř 4 % a obchoduje se nad 97 dolary za minci.

Za růstem její ceny pravděpodobně stojí prudká aktivita obchodníků – transakce v síti vystřelily na nové historické maximum poté, co agregátor decentralizované burzy Solana Jupiter konečně spustil airdrop tokenu JUP.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Ropa zaznamenala největší týdenní pokles od začátku listopadu

Poté, co ceny ropy v přecházejícím týdnu dosáhly na nejvyšší úroveň za téměř dva měsíce, se naopak v tomto týdnu výrazně propadaly, když zaznamenaly největších týdenní pokles od začátku listopadu.

Oba ropné benchmarky přitom setrvale klesaly v průběhu celého týdne.

Futures kontrakt na ropu Brent ztratil za týden přibližně 7 % hodnoty a usadil se lehce nad úrovní 77 dolarů za barel. Americká ropa WTI pak během týdne ztratila téměř 8,5 % a zakončila týdenní obchodování v blízkosti ceny 72 dolarů za barel.  

Oba benchmarky tak v týdnu ztratily přibližně 6 dolarů poté, co si v předcházejícím týdnu naopak více než 5 dolarů připsaly.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

I nadále pak sledujeme poměrně nudný vývoj na trhu s drahými kovy. Fyzické zlato si v týdnu připsalo necelé procento a na závěr pátečního obchodování bylo k mání za 2 036 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný dubnový futures kontrakt zlata pak vzrostl o 2 % a obchoduje se o 21 dolarů výše.

Naopak přibližně procento ztratilo fyzické stříbro. Cena fyzického stříbra se na závěr týdenního obchodování usadila na úrovni 22,64 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra pak ztratil 0,5 % a obchoduje se o 15 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

V miliardářském závodě, který je pro většinu světa málo důležitý, ale média se o něj nemohou přestat zajímat, Elon Musk brzy přijde o druhé místo za Jeffem Bezosem. Soudce v Delaware zrušil platnost Muskova kompenzačního balíčku ve výši 55 miliard dolarů od společnost Tesla. Proto jako číslo týdne volíme 55.

Číslo týdne

V roce 2018 Tesla stanovila Muskovi 12 milníků, aby měl nárok na masivní akciový kompenzační balíček, kterých úspěšně dosáhl. Akcionáři však pochybují o nezávislosti představenstva – jako problém vidí zejména Muskovy úzké vazby na jeho členy.

Zrušení platnosti kompenzačního balíčku jenom vrhlo světlo na širší problém. Od roku 1978 vzrostly odměny amerických generálních ředitelů o více než 1 460 %, zatímco platy zaměstnanců se téměř nezvýšily – čímž se rozšířila příjmová nerovnost mezi zaměstnanci a šéfy.

Průměrný zaměstnanec tak nyní musí pracovat pět životů, aby si vydělal roční plat svého šéfa.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎