Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Elon Musk kupuje Twitter! Správní rada kývla na nabídku 44 miliard dolarů

Elon Musk kupuje Twitter! Správní rada kývla na nabídku 44 miliard dolarů

Elon Musk kupuje Twitter! Správní rada kývla na nabídku 44 miliard dolarů
Zdroj: Depositphotos.com

Elon Musk po dlouhých spekulacích a vyjednávání kupuje Twitter. Správní rada jedné z největších sociálních sítí kývla v pondělí 25.4 na nabídku ve výši 44 miliard dolarů. K obchodu by mělo dojít někdy v průběhu letošního roku. Musk chce podle svých slov tímto krokem podpořit svobodu slova, která je prý v ohrožení.

Twitter se stane soukromou společností

Zprávy o tom, že se Elon Musk snaží převzít kontrolu nad Twitterem se objevily již začátkem dubna, kdy se také provalil fakt, že se CEO Tesly stal největším vlastníkem společnosti. Ihned poté bylo možné pozorovat, jak se nejen uživatelé Twitteru začali dělit na dvě skupiny, a to podporovatele Muska a jeho zaryté odpůrce. Mezi ně se zpočátku řadili i někteří členové správní rady, kteří si převzetí své společnosti Muskem nepřipouštěli.

V pondělí 25.4 však přišla k večeru nečekaná zpráva, že Musk kupuje Twitter za svoji prvotní nabídku ve výši 44 miliard dolarů. Správní rada tak překvapivě kývla na nabídku, která se pro ni zprvu zdála jako nereálná. Nazmar tedy přišla i její snaha nastražit na Muska „jedovatou pilulku“, která by mu nedovolila převzít kontrolu nad celou platformou.

Graf akcií Twitteru
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rozhodnutí je překvapivé i s ohledem na argumenty některých analytiků, a i členů správní rady Twitteru, kterým se nabídka zdála podhodnocená – vycházeli tak z dat z minulého roku, kdy se akcie Twitteru obchodovaly okolo 70 dolarů za kus.

Podle dohody bude akcionářům vyplaceno 54,20 dolarů za akcii, což perfektně kopíruje prvotní nabídku Muska s 38% prémií s ohledem na cenu, na které se akcie pohybovaly předtím, než Musk do společnosti investoval. Na zprávy o převzetí Twitteru reagují i akcie Twitteru, které jen během pár hodin vzrostly o 6 %.

Muskovi jde o záchranu demokracie

Správní rada Twitteru se sešla v neděli, přičemž podle nezávislého předsedy Breta Taylora přistupovala k posouzení nabídky zodpovědně a snažila se brát ohled zejména na jistoty, hodnotu a financování společnosti. Ve výsledku došla k názoru, že nejlepším krokem je právě prodej Twitteru, což má představovat i nejlepší možné řešení pro akcionáře společnosti.

Datum obchodu prozatím není stanoveno, ale mělo by k němu dojít někdy v letošním roce. Samotný Elon Musk již podle všeho s koupí společností počítá, což potvrzuje i jeho tweet, ve kterém napsal: „Doufám, že na Twitteru zůstanou i moji největší kritikové, protože přesně to ztělesňuje význam svobody slova.“

Do čela největší sociální sítě, kterou denně využívá více než 206 milionů lidí, se dříve či brzy posadí prozatím nejbohatší člověk světa. Jeho cílem má však být pouze podpora svobody slova, a ne ovládnutí Twitteru – to zopakoval i v jednom ze svých posledních tweetů.

Společnost má totiž podle něj velký potenciál, přičemž se může stát i jedním z prvků pro podporu současné demokracie. Právě proto je z jeho úhlu pohledu nutné přeměnit Twitter v soukromou společnost a pustit se do její přeměny – v opačném případě by prý neměla moc velké šance na přežití. V jeho plánu mu tedy může zabránit už jen vyšší nabídka ze strany jiného miliardáře, což je ale v současnosti velmi nepravděpodobné.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo