Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Obávaný zákon v evropském orgánu neprošel, mají však Proof-Of-Work kryptoměny vyhráno?

Obávaný zákon v evropském orgánu neprošel, mají však Proof-Of-Work kryptoměny vyhráno?

Obávaný zákon v evropském orgánu neprošel, mají však Proof-Of-Work kryptoměny vyhráno?
Zdroj: euronews.com

V nedávném příspěvku jsme čtenáře informovali, že zákonodárci EU budou hlasovat o legislativním rámci, který by značně zasáhl do fungování kryptoměn na bázi Proof-Of-Work. Obsahoval totiž ustanovení týkající se energeticky náročných digitálních aktiv (Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin), jež by musely zavést plán pro přechod na nižší energetickou náročnost.

Pokud by ustanovení prošlo, znamenalo by to prakticky zákaz těžby bitcoinu a ostatních Proof-Of-Work kryptoměn.

O pasáži se hlasovalo během pondělí a výsledek byl, naštěstí pro kryptoměny, pozitivní. Až 32 lidí z výboru hlasovalo proti, přičemž s návrhem souhlasilo zbylých 24 zúčastněných. Ustanovení bylo součástí legislativního rámce MiCa.

Zákon MiCa

Legislativní rámec zavedený v roce 2020 se snaží zavést dohled nad kryptoměnovým průmyslem na úrovni Evropské unie. Návrh, který představil výkonný orgán EU – Evropská komise, stanovuje pravidla pro validátory kryptoměn a poskytovatele služeb.

Zákonu nechybí ani pravidla pro stablecoiny. Ještě ambicióznější je, že se rámec snaží zavést systém udělování licencí, což by firmám založeným na poskytování služeb v oblasti digitálních aktiv umožnilo snadnější expanzi v rámci členských států.

Uspěl pozměňovací návrh

Pondělí znamenalo u Evropské unie malou výhru pro kryptoměny, protože prošel návrh týkající se Proof-Of-Work, který přidal těžení digitálních aktiv do oddílu udržitelných financí. Evropská unie tak upustila od svých plánů zavést de fakto zákaz těžby bitcoinů a souvisejících činností, což by údajně mohlo poškodit úsilí regionu o podporu udržitelných technologií, jak uvádí několik zpráv.

Zajímavé je, že pro přijetí širší legislativy MiCa hlasovalo 31 poslanců, přičemž proti pouzí čtyři, protože zbylých 23 se zdrželo hlasování, jak uvádí oficiální tisková zpráva Evropského parlamentu. Členů výboru ECON je téměř 120 s tím, že zájmy České republiky zastupují 4 osobnosti.

Je nadobro konec?

Patrick Hanse, osoba znalá v oblasti evropského práva, však naznačil, že obávaný návrh se do legislativního rámce MiCa může stále vrátit. Prostřednictvím vetování MiCa by mohli členové výboru debatu přenést na úroveň pléna parlamentu, k čemuž potřebují 1/10 hlasů, kterou bohužel mají.

Nicméně, mimo dosah MiCa není diskuze kolem regulace POW zdaleka u konce. Vrátí se k ní v souvislosti s udržitelností nebo v připravovaném nařízení o datových centrech. "V následujících měsících a letech nás tedy čeká spousta práce. Dnešní den je však pro kryptoměny v EU velkým politickým úspěchem", komentoval Hanse.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$20 485
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,6%
Cena
$1 161
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,32%
Cena
$233,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo