Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obávaný zákon v evropském orgánu neprošel, mají však Proof-Of-Work kryptoměny vyhráno?

Publikováno
Obávaný zákon v evropském orgánu neprošel, mají však Proof-Of-Work kryptoměny vyhráno?
Zdroj: euronews.com

V nedávném příspěvku jsme čtenáře informovali, že zákonodárci EU budou hlasovat o legislativním rámci, který by značně zasáhl do fungování kryptoměn na bázi Proof-Of-Work. Obsahoval totiž ustanovení týkající se energeticky náročných digitálních aktiv (Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin), jež by musely zavést plán pro přechod na nižší energetickou náročnost.

Pokud by ustanovení prošlo, znamenalo by to prakticky zákaz těžby bitcoinu a ostatních Proof-Of-Work kryptoměn.

O pasáži se hlasovalo během pondělí a výsledek byl, naštěstí pro kryptoměny, pozitivní. Až 32 lidí z výboru hlasovalo proti, přičemž s návrhem souhlasilo zbylých 24 zúčastněných. Ustanovení bylo součástí legislativního rámce MiCa.

Zákon MiCa

Legislativní rámec zavedený v roce 2020 se snaží zavést dohled nad kryptoměnovým průmyslem na úrovni Evropské unie. Návrh, který představil výkonný orgán EU – Evropská komise, stanovuje pravidla pro validátory kryptoměn a poskytovatele služeb.

Zákonu nechybí ani pravidla pro stablecoiny. Ještě ambicióznější je, že se rámec snaží zavést systém udělování licencí, což by firmám založeným na poskytování služeb v oblasti digitálních aktiv umožnilo snadnější expanzi v rámci členských států.

Poznámka

Poznámka: Stablecoin je vázán na klasickou fiat měnu. Vůči této měně je krytý v poměru jedna ku jedné. Počet měn, na které může být stablecoin vázán, je teoreticky neomezený.

Uspěl pozměňovací návrh

Pondělí znamenalo u Evropské unie malou výhru pro kryptoměny, protože prošel návrh týkající se Proof-Of-Work, který přidal těžení digitálních aktiv do oddílu udržitelných financí. Evropská unie tak upustila od svých plánů zavést de fakto zákaz těžby bitcoinů a souvisejících činností, což by údajně mohlo poškodit úsilí regionu o podporu udržitelných technologií, jak uvádí několik zpráv.

Zajímavé je, že pro přijetí širší legislativy MiCa hlasovalo 31 poslanců, přičemž proti pouzí čtyři, protože zbylých 23 se zdrželo hlasování, jak uvádí oficiální tisková zpráva Evropského parlamentu. Členů výboru ECON je téměř 120 s tím, že zájmy České republiky zastupují 4 osobnosti.

Je nadobro konec?

Patrick Hanse, osoba znalá v oblasti evropského práva, však naznačil, že obávaný návrh se do legislativního rámce MiCa může stále vrátit. Prostřednictvím vetování MiCa by mohli členové výboru debatu přenést na úroveň pléna parlamentu, k čemuž potřebují 1/10 hlasů, kterou bohužel mají.

Poznámka

Poznámka: Tím by se skutečnosti kolem MiCa dostaly na vysokou politickou úroveň. Jelikož nemůžeme předvídat, jak by to dopadlo, mělo by se tomu zabránit.

Nicméně, mimo dosah MiCa není diskuze kolem regulace POW zdaleka u konce. Vrátí se k ní v souvislosti s udržitelností nebo v připravovaném nařízení o datových centrech. “V následujících měsících a letech nás tedy čeká spousta práce. Dnešní den je však pro kryptoměny v EU velkým politickým úspěchem”, komentoval Hanse.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.