Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je čas oslavovat! Bitcoinové ETF bylo schváleno a dokonce se již obchoduje

Publikováno
Je čas oslavovat! Bitcoinové ETF bylo schváleno a dokonce se již obchoduje
Zdroj: cryptonews.com

Událost, na kterou čekal snad celý kryptosvět je tu. První ETF na bitcoin v USA bylo schváleno a je možné ho již obchodovat pod tickerem $BITO. Dle dostupných informací se během prvních 15 minut prý zobchodovaly kontrakty v hodnotě přesahující 250 milionů dolarů. Historie v přímém přenosu.

A co na to cena BTC? Za poslední dva týdny se vyšplhala těsně pod své historické maximum.

ETF Valkyrie a ProShares

Americká komise pro cenné papíry schválila žádost hned dvěma firmám. První z nich je správce kryptoaktiv Valkyrie. Fond má být kótovaný na burze Nasdaq.

V dopise víceprezidenta Nasdaq z 15. října burza uvedla, že ETF akcie Valkyrie byly certifikovány. Ještě ale není znám datum začátku obchodování.

Zdroj: twitter.com/julianhosp
SEC v dohledné době umožní obchodovat Bitcoin ETF futures!
Stvrzující zpráva

Tím druhým šťastlivcem je již zmíněný fond ProShares se zkratkou BITO. Tentokrát už ale nemusíme používat minulý čas, neboť obchodování začalo již dnes. ETF má stejné zaměření jako konkurenční fond – tedy Bitcoin Futures. Jeden rozdíl by se ale přeci jen našel – domovským přístavem fondu ProShares bude Newyorská burza cenných papírů (NYSE).

Cenový růst Bitcoinu

Kryptoměna během posledních 15 dní předvedla ohromný růst a připsala si přes 25 %. K tomuto oživení v první řadě přispělo dřívější prohlášení předsedy SEC Garyho Genslera, který naznačil potenciální povolení Bitcoin ETF v USA.

Poslední dva týdny byly plné očekávání a vše vedlo až k dnešnímu datu – pro bitocinové investory Den D.

V průběhu samozřejmě podpořil spekulace i samotný SEC s pomocí Twitteru.

Spot nebo futures?

Důvod zvolení futures ETF oproti spotovému je ten, že předseda SECu v srpnu ukázal svojí náklonost k tomuto typu. Zmínil, že se obzvláště těšil na přezkum komise týkající se “ETF omezených na tyto CME-traded Bitcoin futures”. Jeho náznak, že SEC je příznivěji nakloněn k ETF bitcoinových futures než ETF s fyzickou expozicí vůči bitcoinu vyvolal doslova nával žádostí.

I tak však SEC případné investory před určitými nevýhodami Bitcoin futures ETF varuje:

Historie žádostí

Pojďme se společně podívat lehce do historie. Firem usilujících o Bitcoin ETF byla již spousta a teprve dnešním dnem se jedné z nich povedlo dotáhnout svou práci do zdárného cíle.

VanEck

Tato společnost byla mezi prvními, jež zažádala o tento druh fondu. První žádost ve spolupráci s firmou SolidX stáhli, ovšem druhou podali koncem roku 2020, přičemž akcie fondu byly nastaveny pro obchodování na Cboe BZX burze. Společnost VanEck podala svou druhou žádost několik dní poté, co bývalý předseda SEC, Jay Clayton, opustil svou pozici.

Ark Invest

Ark Invest, investiční fond vedený Cathie Woodovou, podal žádost o ETF Ark21Shares v červnu 2021. ARK Invest uzavřel partnerství se švýcarským poskytovatelem ETF 21Shares AG, aby nabídl bitcoin ETF ARK 21Shares, pokud bude schválen, bude se obchodovat na burze Cboe BZX pod symbolem ARKB.

ARK identifikuje více inovací, které se dnes vyvíjejí, než kdykoli předtím. Věříme, že dramaticky mění životy a podnikání na celém světě a vytváří příležitosti k tomu, abychom dnes mohli investovat do budoucnosti,” stojí na webu.

Global X

Mezi novější účastníky závodu ETF u Bitcoinu je Global X Digital Assets, správce fondu s aktivy ve výši 31 miliard USD, který podal svou žádost u SEC v červenci 2021. Pokud bude schválen, navrhovaný Global X Bitcoin Trust by se obchodoval na burze Cboe BZX.

Zajímavý Volt Equity

Komise pro cenné papíry schválila ETF společnosti Volt Equity, které se snaží zajistit investorům expozice vůči veřejně obchodovaným společnostem, které mají část majetku v bitcoinu. ETF tedy nebude držet přímo kryptoměny. Fond se bude obchodovat na newyorské burze NYSE pod tickerem BTCR.

Jak je to ve světě?

V zemích jako je Kanada, Brazílie nebo dokonce Spojené arabské emiráty nyní funguje více bitcoinových ETF. V Evropě existuje řada směnných obchodovaných bankovek (ETN), což jsou velmi podobné finanční nástroje.

Poznámka

ETN jsou strukturované investiční produkty, vydávané většinou velkými bankovními domy jako tzv. senior dluhové poukázky. To znamená, že investor nakupuje dluhový produkt podobný dluhopisu přímo od emitenta.

V Kanadě nedávno došlo ke schválení ETF, které umožní investorům získat přístup k Bitcoinu i Ethereu. Společnost Evolve uvádí na trh první fond s digitálními aktivy, který zahrnuje více jak jednu kryptoměnu. ETF firmy Evolve Cryptocurrencies má v současné době asi 68 % podílu v BTC a 32 % v ETH.

Kdo je další na řadě?

Horkým kandidátem na start obchodování je samozřejmě fond z dílen Valkyrie. V zásadě už prošel schvalovacím kolem a čeká pouze na poslední zelenou.

I za dveřmi je však plno zájemců. Zajímavou hru by mohla předvést společnost Greyscale. Ta je v kryptosvětě už zažitým jménem, neboť již velmi dlouho provozuje trust na spotovou cenu bitcoinu. V tuto chvíli mají trochu jiný záměr – trust chtějí převést na spotové Bitcoin ETF. Byly by v tomto směru první, tedy konkurenční výhoda je jasná.

Samozřejmě si celá záležitost vyžádá určitý čas. Změna fondu musí projít schvalovacím kolem v podání SEC, kteří, jak se zdá, nejsou spotovému ETF úplně nakloněni.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.