Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Je čas oslavovat! Bitcoinové ETF bylo schváleno a dokonce se již obchoduje

Je čas oslavovat! Bitcoinové ETF bylo schváleno a dokonce se již obchoduje

Je čas oslavovat! Bitcoinové ETF bylo schváleno a dokonce se již obchoduje
Zdroj: cryptonews.com

Událost, na kterou čekal snad celý kryptosvět je tu. První ETF na bitcoin v USA bylo schváleno a je možné ho již obchodovat pod tickerem $BITO. Dle dostupných informací se během prvních 15 minut prý zobchodovaly kontrakty v hodnotě přesahující 250 milionů dolarů. Historie v přímém přenosu.

A co na to cena BTC? Za poslední dva týdny se vyšplhala těsně pod své historické maximum.

Vývoj ceny za posledních 14 dní
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

ETF Valkyrie a ProShares

Americká komise pro cenné papíry schválila žádost hned dvěma firmám. První z nich je správce kryptoaktiv Valkyrie. Fond má být kótovaný na burze Nasdaq.

V dopise víceprezidenta Nasdaq z 15. října burza uvedla, že ETF akcie Valkyrie byly certifikovány. Ještě ale není znám datum začátku obchodování.

SEC v dohledné době umožní obchodovat Bitcoin ETF futures!
Stvrzující zpráva
Zdroj: twitter.com/julianhosp

Tím druhým šťastlivcem je již zmíněný fond ProShares se zkratkou BITO. Tentokrát už ale nemusíme používat minulý čas, neboť obchodování začalo již dnes. ETF má stejné zaměření jako konkurenční fond – tedy Bitcoin Futures. Jeden rozdíl by se ale přeci jen našel – domovským přístavem fondu ProShares bude Newyorská burza cenných papírů (NYSE).

Cenový růst Bitcoinu

Kryptoměna během posledních 15 dní předvedla ohromný růst a připsala si přes 25 %. K tomuto oživení v první řadě přispělo dřívější prohlášení předsedy SEC Garyho Genslera, který naznačil potenciální povolení Bitcoin ETF v USA.

Poslední dva týdny byly plné očekávání a vše vedlo až k dnešnímu datu – pro bitocinové investory Den D.

Vývoj ceny aktiva
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

V průběhu samozřejmě podpořil spekulace i samotný SEC s pomocí Twitteru.

Spot nebo futures?

Důvod zvolení futures ETF oproti spotovému je ten, že předseda SECu v srpnu ukázal svojí náklonost k tomuto typu. Zmínil, že se obzvláště těšil na přezkum komise týkající se "ETF omezených na tyto CME-traded Bitcoin futures". Jeho náznak, že SEC je příznivěji nakloněn k ETF bitcoinových futures než ETF s fyzickou expozicí vůči bitcoinu vyvolal doslova nával žádostí.

I tak však SEC případné investory před určitými nevýhodami Bitcoin futures ETF varuje:

Historie žádostí

Pojďme se společně podívat lehce do historie. Firem usilujících o Bitcoin ETF byla již spousta a teprve dnešním dnem se jedné z nich povedlo dotáhnout svou práci do zdárného cíle.

VanEck

Tato společnost byla mezi prvními, jež zažádala o tento druh fondu. První žádost ve spolupráci s firmou SolidX stáhli, ovšem druhou podali koncem roku 2020, přičemž akcie fondu byly nastaveny pro obchodování na Cboe BZX burze. Společnost VanEck podala svou druhou žádost několik dní poté, co bývalý předseda SEC, Jay Clayton, opustil svou pozici.

Ark Invest

Ark Invest, investiční fond vedený Cathie Woodovou, podal žádost o ETF Ark21Shares v červnu 2021. ARK Invest uzavřel partnerství se švýcarským poskytovatelem ETF 21Shares AG, aby nabídl bitcoin ETF ARK 21Shares, pokud bude schválen, bude se obchodovat na burze Cboe BZX pod symbolem ARKB.

"ARK identifikuje více inovací, které se dnes vyvíjejí, než kdykoli předtím. Věříme, že dramaticky mění životy a podnikání na celém světě a vytváří příležitosti k tomu, abychom dnes mohli investovat do budoucnosti," stojí na webu.

Global X

Mezi novější účastníky závodu ETF u Bitcoinu je Global X Digital Assets, správce fondu s aktivy ve výši 31 miliard USD, který podal svou žádost u SEC v červenci 2021. Pokud bude schválen, navrhovaný Global X Bitcoin Trust by se obchodoval na burze Cboe BZX.

Zajímavý Volt Equity

Komise pro cenné papíry schválila ETF společnosti Volt Equity, které se snaží zajistit investorům expozice vůči veřejně obchodovaným společnostem, které mají část majetku v bitcoinu. ETF tedy nebude držet přímo kryptoměny. Fond se bude obchodovat na newyorské burze NYSE pod tickerem BTCR.

Jak je to ve světě?

V zemích jako je Kanada, Brazílie nebo dokonce Spojené arabské emiráty nyní funguje více bitcoinových ETF. V Evropě existuje řada směnných obchodovaných bankovek (ETN), což jsou velmi podobné finanční nástroje.

V Kanadě nedávno došlo ke schválení ETF, které umožní investorům získat přístup k Bitcoinu i Ethereu. Společnost Evolve uvádí na trh první fond s digitálními aktivy, který zahrnuje více jak jednu kryptoměnu. ETF firmy Evolve Cryptocurrencies má v současné době asi 68 % podílu v BTC a 32 % v ETH.

Kdo je další na řadě?

Horkým kandidátem na start obchodování je samozřejmě fond z dílen Valkyrie. V zásadě už prošel schvalovacím kolem a čeká pouze na poslední zelenou.

I za dveřmi je však plno zájemců. Zajímavou hru by mohla předvést společnost Greyscale. Ta je v kryptosvětě už zažitým jménem, neboť již velmi dlouho provozuje trust na spotovou cenu bitcoinu. V tuto chvíli mají trochu jiný záměr – trust chtějí převést na spotové Bitcoin ETF. Byly by v tomto směru první, tedy konkurenční výhoda je jasná.

Samozřejmě si celá záležitost vyžádá určitý čas. Změna fondu musí projít schvalovacím kolem v podání SEC, kteří, jak se zdá, nejsou spotovému ETF úplně nakloněni.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$48 419
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 054
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$558,4
Aktualizováno 6.12.2021 15:55

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo