Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Spotového Bitcoinu se zatím nedočkáme, SEC odmítl žádost společnosti VanEck

Spotového Bitcoinu se zatím nedočkáme, SEC odmítl žádost společnosti VanEck

Spotového Bitcoinu se zatím nedočkáme, SEC odmítl žádost společnosti VanEck
Zdroj: moneyincrypto.com

Komise pro kontrolu cenných papírů a burz Spojených států amerických oficiálně zamítla spotový bitcoinový burzovně obchodovaný fond správce aktiv VanEck několik měsíců poté, co firma podala žádost. VanEck požádal o svůj bitcoinový fond již v prosinci 2020.

Postoj SEC

Podle páteční zprávy SEC odmítla navrhovanou změnu pravidel z Cboe BZX Exchange na zalistování a obchodování s akciemi VanEck Bitcoin Trust. Komise konkrétně uvedla, že jakákoli změna pravidel ve prospěch schválení ETF musí být navržena tak, aby zabránila podvodům, manipulacím a chránila investory a veřejný zájem.

Podle vyjádření tak komise došla k závěru, že BZX nesplnila svou povinnost podle zákona o burze a pravidel Komise, aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky.

Pro burzu kótující derivátový produkt je nezbytně nutné uzavřít dohodu o sdílení dohledu s trhy obchodujícími s podkladovými aktivy. Musí mít možnost získat informace nezbytné k odhalení, vyšetřování a zabránění podvodům a manipulaci s trhem, stejně jako řešit porušení pravidel burzy a příslušných federálních zákonů a pravidel o cenných papírech," zní oficiální vyjádření.

Regulační orgán měl maximálně 240 dní na schválení nebo zamítnutí žádosti. Po jejím zveřejnění ve federálním rejstříku 19. března to dalo SEC možnost rozhodnout se o skutečnosti do 14. listopadu, a to po dvojím oddálení rozhodnutí z 28. dubna a 8. září.

Další skutečnost nasvědčující zamítnutí

Předseda SECu v srpnu ukázal svojí náklonnost spíše k futures typu ETF. Zmínil, že se obzvláště těšil na přezkum komise týkající se "ETF omezených na tyto CME-traded Bitcoin futures"Jeho náznak, že SEC je příznivěji nakloněn k ETF bitcoinových futures než ETF s fyzickou expozicí vůči bitcoinu vyvolal doslova nával žádostí.

I tak však SEC případné investory před určitými nevýhodami Bitcoin futures ETF varoval:

Reakce Bitcoinu

V reakci na tuto skutečnost cena kryptoměny klesla a obchodovala se nad 62 000 dolary za jeden kus. Z této zprávy se ovšem aktivum stihlo již zregenerovat a v době psaní článku se pohybuje o 2 000 dolarů výše.

Vývoj ceny BTC po zveřejnění zprávy ze strany SEC
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Bitcoin ETF v USA

Ačkoli odmítnutí může být pro mnoho investorů ránou, SEC již schválila ETF spojené s bitcoinovými futures kontrakty. V říjnu byly na americké burzy uvedeny akcie správce digitálních aktiv Valkyrie Investments a ProShares.

První den tradování

Hned během prvních 15 minut se zobchodovaly kontrakty v hodnotě přesahující 250 mil. dolarů! Podle údajů agentury Bloomberg dosáhl objem na konci obchodního dne téměř 1 miliardy USD a bylo zobchodováno více než 20 milionů akcií. ProShares je teprve druhým fondem, který dosáhl tak masivního objemu obchodů během prvního dne.

Rozdíl mezi spot a futures

Výhoda futures spočívá v tom, že jsou vypořádány v hotovosti, tedy že uživatelé nakupující futures nedostávají skutečný bitcoin a investoři, kteří shortují futures, nejsou povinni dodat žádný Bitcoin.

Naopak běžné spotové bitcoinové ETF je to, které sleduje cenu skutečného fyzického bitcoinu. Hlavní myšlenkou by bylo umožnit investorům získat expozici BTC prostřednictvím regulovaného a finančně známého produktu, aniž by museli vlastnit skutečné podkladové aktivum.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$57 212
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 615
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$621,4
Aktualizováno 3.12.2021 12:15
Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo