Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spotového Bitcoinu se zatím nedočkáme, SEC odmítl žádost společnosti VanEck

Publikováno
Spotového Bitcoinu se zatím nedočkáme, SEC odmítl žádost společnosti VanEck
Zdroj: moneyincrypto.com

Komise pro kontrolu cenných papírů a burz Spojených států amerických oficiálně zamítla spotový bitcoinový burzovně obchodovaný fond správce aktiv VanEck několik měsíců poté, co firma podala žádost. VanEck požádal o svůj bitcoinový fond již v prosinci 2020.

Postoj SEC

Podle páteční zprávy SEC odmítla navrhovanou změnu pravidel z Cboe BZX Exchange na zalistování a obchodování s akciemi VanEck Bitcoin Trust. Komise konkrétně uvedla, že jakákoli změna pravidel ve prospěch schválení ETF musí být navržena tak, aby zabránila podvodům, manipulacím a chránila investory a veřejný zájem.

Podle vyjádření tak komise došla k závěru, že BZX nesplnila svou povinnost podle zákona o burze a pravidel Komise, aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky.

Pro burzu kótující derivátový produkt je nezbytně nutné uzavřít dohodu o sdílení dohledu s trhy obchodujícími s podkladovými aktivy. Musí mít možnost získat informace nezbytné k odhalení, vyšetřování a zabránění podvodům a manipulaci s trhem, stejně jako řešit porušení pravidel burzy a příslušných federálních zákonů a pravidel o cenných papírech,” zní oficiální vyjádření.

Regulační orgán měl maximálně 240 dní na schválení nebo zamítnutí žádosti. Po jejím zveřejnění ve federálním rejstříku 19. března to dalo SEC možnost rozhodnout se o skutečnosti do 14. listopadu, a to po dvojím oddálení rozhodnutí z 28. dubna a 8. září.

Poznámka

Podle analytika Bloombergu bylo velmi nepravděpodobné, že by SEC schválila fond VanEck, vzhledem k bohaté historii o zamítnutí nabídek investičních firem vlastnících expozici vůči kryptoměnám.

Další skutečnost nasvědčující zamítnutí

Předseda SECu v srpnu ukázal svojí náklonnost spíše k futures typu ETF. Zmínil, že se obzvláště těšil na přezkum komise týkající se “ETF omezených na tyto CME-traded Bitcoin futures”Jeho náznak, že SEC je příznivěji nakloněn k ETF bitcoinových futures než ETF s fyzickou expozicí vůči bitcoinu vyvolal doslova nával žádostí.

I tak však SEC případné investory před určitými nevýhodami Bitcoin futures ETF varoval:

Reakce Bitcoinu

V reakci na tuto skutečnost cena kryptoměny klesla a obchodovala se nad 62 000 dolary za jeden kus. Z této zprávy se ovšem aktivum stihlo již zregenerovat a v době psaní článku se pohybuje o 2 000 dolarů výše.

Bitcoin ETF v USA

Ačkoli odmítnutí může být pro mnoho investorů ránou, SEC již schválila ETF spojené s bitcoinovými futures kontrakty. V říjnu byly na americké burzy uvedeny akcie správce digitálních aktiv Valkyrie Investments a ProShares.

Poznámka

Přes fakt, že ProShares Bitcoin Strategy ETF pod tickerem $BITO vzrostlo na téměř 1,3 miliardy dolarů ve spravovaných aktivech, někteří pozorovatelé z oboru uvedli, že by se dala očekávat větší poptávka investorů po spotovém bitcoinovém produktu.

První den tradování

Hned během prvních 15 minut se zobchodovaly kontrakty v hodnotě přesahující 250 mil. dolarů! Podle údajů agentury Bloomberg dosáhl objem na konci obchodního dne téměř 1 miliardy USD a bylo zobchodováno více než 20 milionů akcií. ProShares je teprve druhým fondem, který dosáhl tak masivního objemu obchodů během prvního dne.

Poznámka

První, kdo tohoto ocenění dosáhl, bylo udržitelné ETF Carbon Transition Readiness společnosti BlackRock. ProShares otevřela s počáteční cenou akcií 40 USD, která během dne vyšplhala na 42,15 USD a uzavřela na 41,94 USD, což představuje nárůst o 4,85 %.

Rozdíl mezi spot a futures

Výhoda futures spočívá v tom, že jsou vypořádány v hotovosti, tedy že uživatelé nakupující futures nedostávají skutečný bitcoin a investoři, kteří shortují futures, nejsou povinni dodat žádný Bitcoin.

Naopak běžné spotové bitcoinové ETF je to, které sleduje cenu skutečného fyzického bitcoinu. Hlavní myšlenkou by bylo umožnit investorům získat expozici BTC prostřednictvím regulovaného a finančně známého produktu, aniž by museli vlastnit skutečné podkladové aktivum.

Poznámka

Co je však důležitější, cena bitcoinových futures se může lišit od aktuální tržní ceny na základě sentimentu investorů a příležitostně může cenu sledovat nepřesně. U spotového ETF je tato možnost reálně vyřazena.

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.