Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Událost, kterou oslavovala celá kryptoměnová komunita, se odehrála minulý rok během října, kdy komise pro cenné papíry dala konečně zelenou prvnímu bitcoinovému ETF, avšak založenému na futures. Společnost ProShares dlouho nezůstala jediná a do klubu bitcoinových ETF se přidaly i ty od firmy Valkyrie Invesments nebo VanEck.
Poznámka: Rozdíl mezi futures a spot bitcoinovým ETF spočívá v tom, že spotový typ sleduje cenu skutečného fyzického bitcoinu, kdy naopak při koupi futures ETF nekupujete skutečný Bitcoin, ale uzavíráte dohodu s protistranou. Více o futures se dočtete v našem podrobnějším článku.
Když SEC schvalovala jedno bitcoinové futures ETF za druhým, společnost VanEck se o měsíc později pokusila uspět se svojí žádostí o jiný typ bitcoinového ETF – spotového. Nicméně zde přišel krutý střet s realitou a žádost byla zamítnuta, podobně jako další, včetně té poslední v březnu letošního roku od společnosti NYDIG.
Jak se ale zdá, společnosti Grayscale, která rovněž podala svoji žádost k americké komisi cenných papírů, došla trpělivost. SEC má rozhodnout do 6. července a pokud rozhodnutí bude opět negativní, zváží dle slov generálního ředitele v rámci své reakce žalobu.
“Myslím, že na stole jsou všechny možnosti,” odpověděl CEO na otázku týkající se zvážení žaloby.
Jak jsme zmínili výše, deadline na rozhodnutí má SEC do 6. července letošního roku, přičemž žádost byla podána již v říjnu roku 2021 a prvního odložení o rozhodnutí se žádost dočkala ještě tentýž rok v prosinci, aby v únoru letošního roku došlo k dalšímu odložení. Podle slov samotného generálního ředitele vynakládá tým Grayscale veškeré zdroje na přeměnu fondu GBTC v ETF.
Poznámka: Grayscale Bitcoin Trust je fond, do kterého investoři vložili peníze, za které se nakoupilo velké množství bitcoinů, aby poté firma Grayscale fond uvedla na burzu, díky čemuž s akciemi fondu může obchodovat kdokoli.
S akciemi fondu GBTC se obchoduje již od roku 2015. Dne 21. ledna 2020 se stal firmou vydávající zprávy SEC, čímž zaregistroval své akcie u komise a stal se tak prvním investičním nástrojem v digitální měně, který získal tento status.
Generální ředitel, Sonnenshein, uvedl, že každý den, kdy jeho fond není ETF, je pro investory škodou, a argumentoval tím, že absence spotových ETF nutí investory k produktům založeným na futures. Ruku k dílu přiložila i advokátní kancelář Davis Polk, která jménem společnosti Grayscale předložila koncem listopadu SEC dopis s připomínkami, v němž argumentovali ve prospěch spotového ETF.
Podle společnosti Grayscale je zájem investorů o uvedení spotového ETF na americký trh vysoký. Zajímavostí je, že v rámci standardní 240denní lhůty pro přezkoumání podané žádosti bylo SEC předloženo již přibližně 2 700 dopisů. Sonnenshein uvedl, že je nesmírně povzbudivé vidět, jak investoři spojili síly a opět zdůraznil ochranu investorů.
Jak už je z textu výše poznat, společnost Grayscale vybízí, aby se investoři ozvali. Proto na webu firmy běží kampaň, kde je postup toho, jak podpořit bitcoinové spot ETF. Své podněty můžete posílat na uvedený email, do emailu je pouze nutné vložit ten správný předmět a pak už nezbývá nic jiného než odůvodnit, proč by se tak mělo stát. Váš nebo ostatní podněty následně uvidíte na stránce samotné komise cenných papírů.
“Investoři si zaslouží spotové Bitcoin ETF – je čas, aby byl váš hlas slyšet,” stojí na webu.
Spotové bitcoinové ETF by mohly začít získávat určitá schválení do poloviny roku 2023, vzhledem k navrhované změně pravidel komisí pro cenné papíry, které definují burzy novým způsobem, napsali ve svém příspěvku klientům analytici z Bloomberg Intelligence – James Seyffart a Eric Balchunas.
Podle nich se díky rozšíření definice kryptoměnových burz dostanou pod regulační rámec SEC, čímž odpadne hlavní kritický argument spojovaný s regulací. Po splnění tohoto kritéria by důvod odmítnutí spotových ETF již nebyl přítomen. Oba zároveň uvedli, že by ke změně mělo dojít mezi listopadem letošního roku a květnem 2023.
V kryptoměnovém světě je momentálně vcelku rušno a Grayscale není jedinou společností, jež není spokojena s postupem státního orgánu. Po odmítnutí zákonu, který by prakticky zakázal kryptoměny fungující na bázi Proof-of-work, se do orgánu Evropské unie dostal další legislativní rámec.
Ten pojednává o problematice spojené s praním špinavých peněz, kdy by burzy nově musely při transakcích nad 1 000 euro identifikovat osoby, kterým se zákazník dotyčné burzy snaží odeslat digitální aktiva. Proti tomu se velmi nespokojeně ohradila Coinbase, jež zmínila, že návrh potlačuje inovace a podkopává kryptoměnové peněženky bezpečně uchovávající kryptoměny.
Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.