Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do této společnosti Warren Buffett od roku 2018 investoval téměř 80 miliard dolarů

Možná to bude trochu překvapující, ale Veštec z Omahy investoval do této společnosti za posledních 6 let dvojnásobné množství peněz, než do jakékoliv jiné akcie.

Do této společnosti Warren Buffett od roku 2018 investoval téměř 80 miliard dolarů

Jak asi tušíte, Berkshire Hathaway je investiční společnost, kterou Warren Buffett řídí od roku 1965. Spolu se svým týmem spravuje portfolio veřejně obchodovaných akcií v hodnotě 317 miliard dolarů.

Kromě toho má k dispozici 277 miliard dolarů v hotovosti a řadu soukromých dceřiných společností, které jsou ve stoprocentním vlastnictví.

Od roku 2018 Buffett schválil zpětný odkup akcií Berkshire Hathaway v hodnotě 77,8 miliardy dolarů. To je dvakrát více, než kolik konglomerát investoval do jediné společnosti v celé své historii. Akcie vlastní společnosti jsou tak ty, na které Věštec z Omahy sází zdaleka nejvíce.

Aktuální vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK-B! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffettova investiční strategie je jednoduchá

Buffett je hodnotový investor, takže rád nakupuje velké společnosti za atraktivní cenu s úmyslem držet je dlouhodobě. Stabilní růst, vysoká ziskovost, konkurenční výhoda a spolehlivé manažerské týmy jsou jen některé z vlastností, které hledá při rozhodování o investici.

Upřednostňuje také společnosti s výplatou dividend a plány zpětného odkupu akcií, které pomáhají zvyšovat výnosy v čase.

Podíl Berkshire ve společnosti Coca-Cola je skvělým příkladem Buffettovy strategie v praxi. V letech 1988 až 1994 utratila Berkshire za nákup akcií tohoto nápojového giganta 1,3 miliardy dolarů a nikdy neprodala ani jednu akcii.

Tato pozice má nyní hodnotu neuvěřitelných 27,7 miliardy dolarů. Navíc je Berkshire na nejlepší cestě získat ze svého podílu v Coca-Cole jen v roce 2024 dividendy ve výši 776 milionů dolarů.

Ale to je jen jeden z mnoha úspěchů společnosti. Mezi její další dlouhodobé investice patří American Express, Moody’s a Apple.

Apple je dnes největším podílem v portfoliu Berkshire. V letech 2016 až 2023 vynaložila na nákup akcií výrobce iPhonů přibližně 38 miliard dolarů. Přestože Berkshire letos značnou část svého podílu prodala (56 %), má tato pozice aktuálně hodnotu asi 94 miliard dolarů.

To představuje 29,8 % portfolia veřejně obchodovaných akcií společnosti Berkshire v hodnotě 317 miliard dolarů.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Coca-Cola

Načítání
Načítání
Koupit akcie Coca-Cola! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Berkshire přinesly investorům neuvěřitelné výnosy

Berkshire Hathaway byla původně textilní společností a byla na pokraji krachu, než do ní Buffett v roce 1965 vstoupil a koupil ji. Nebyl schopen zachránit její dědictví, a tak ji přeměnil na holdingovou společnost pro své různé investice.

Za 59 let Buffettova působení dosáhly akcie Berkshire složeného ročního výnosu 19,8 %, což mohlo investici 1 000 dolarů proměnit ve více než 42 milionů dolarů. Pro srovnání, investice 1 000 dolarů do indexu S&P 500 by za stejné období dnes měla hodnotu pouhých 308 115 dolarů.

Společnost dosáhla provozních výsledků, které podpořily neuvěřitelné zisky jejích akcií. V roce 1965 konglomerát vygeneroval tržby ve výši 49 milionů dolarů a v roce 2024 by toto číslo mělo dosáhnout 368 miliard dolarů.

V současné době Berkshire generuje příjmy z pojistného, ze svých podílů v energetických podnicích, podnicích veřejných služeb a z prodeje zboží a služeb různých dceřiných společností zaměřených na spotřebitele, jako jsou Dairy Queen a Duracell.

Od roku 2018 utratila Berkshire 77,8 miliardy dolarů za zpětné odkupy akcií

Zpětné odkupy akcií jsou Buffettovým oblíbeným způsobem, jak vracet peníze akcionářům. Pokaždé, když Berkshire nakoupí vlastní akcie na volném trhu, sníží tím dostupný objem akcií společnosti, což organicky zvyšuje cenu jejích akcií.

Od roku 2018 Buffett schválil zpětné odkupy v hodnotě 77,8 miliardy dolarů, což je dvakrát více, než kolik Berkshire vynaložila na vybudování svého podílu ve společnosti Apple.

Společnost se stala tak velkou, že se těžko snaží najít nové investice, které by mohly skutečně pohnout s výkonem jejích akcií, takže odměňování loajálních akcionářů je dobrou alternativou k vyčkávání na hromadách nečinné hotovosti.

Navíc vzhledem k výkonnosti Berkshire ve srovnání s indexem S&P 500 bude málokdo tvrdit, že zpětné odkupy jsou špatným využitím peněz konglomerátu.

Berkshire může pokračovat v nákupu vlastních akcií podle uvážení vedení tak dlouho, dokud její hotovost, ekvivalenty a držba amerických státních pokladničních poukázek zůstanou nad 30 miliardami dolarů.

Vzhledem k tomu, že společnost nyní disponuje likviditou ve výši 277 miliard dolarů, odkupy pravděpodobně v dohledné době nepřestanou.

Uvažujete o investování do akcií Berkshire Hathaway? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat