Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do čeho nyní investovat s minimálním rizikem, abyste ochránili své bohatství a vydělali?

Do čeho nyní investovat s minimálním rizikem, abyste ochránili své bohatství a vydělali?
Zdroj: depositphotos.com

Rozumní investoři v dobách nejistoty vždy mnohem více přemýšlejí, jak alokovat své investice. Samozřejmě nejde o jednoduchou záležitost, protože to vyžaduje hlubší znalosti, zkušenosti a také disciplínu. Málokdy proto retailoví investoři investují dostatečně racionálně.

Spíše je to u nich pocitová záležitost a naskakují na aktuální trendy. Rozumný investor trendy nehoní, ale hledá na trzích hodnotu. Jakmile hledáte hodnotu, i když se mýlíte, pořád jste na tom lépe než většina ostatních.

V dnešním pojednání se tudíž podíváme na investici, která není vyloženě trendy. Samozřejmě má své hlasité zastánce, ale určitě se nedá říct, že by se průměrný investor na tento trh nějak zvlášť zaměřoval. Myslím si, že následující text proto může být pro každého velmi inspirativní. Takových investic je více, ale bohužel dnes stihneme pouze jednu.Příště klidně další.

Info

Má investiční strategie počítá s několika hrubými předpoklady. Pokud mi to nevyjde, nevydělám nebo prodělám relativně málo. Když mi to vyjde, vydělám hodně. Ve zkratce, snižuji riziko, jak jen to jde. Na což nemusíte být žádní velcí finanční odborníci. Je ovšem nutností chápat vazby a vzdělávat se. Investor, co se nevzdělává, není rozumný investor.

Zlato je podceňované a ještě více podceňovaní jsou těžaři zlata

Má investiční strategie počítá z větší části právě se zlatem. Vůbec mě nyní nezajímají růstové akciové tituly, jako jsou AMD, Intel, Microsoft nebo Nvidia. To neznamená, že je nemám v portfoliu. Jenomže jsou tolik drahé, že to je už podle mě jenom pro spekulanty. Naopak současný vývoj dělá ze zlata s nadsázkou svatý grál. V obecné rovině mě totiž příliš nenapadá scénář, kdy by zlato mělo zaznamenat velký neúspěch. Třeba pokles z nynějších cen o více jak 30 – 40 %.

Zlato excelovalo jednak ve stagflačním období ze 70. let a jednak po finanční krizi z roku 2007. Což jsou právě hned dva reálné scénáře pro další vývoj. Pokud nastane stagflace, což je nejhorší možnost pro akcie, zlato zřejmě může jít do nebes. Když stagflace neudeří a nastane pouze ekonomická recese, zlato půjde též do nebe.

Poznámka

Všimněte si, že obě varianty jsou zcela jiné v úrovni inflace a úrokových sazeb. Stagflace počítá s vysokou inflací, kdežto v recesi inflace vysoká (obvykle) není. Ve stagflaci jsou úrokové sazby vysoké, v recesi nízké. Přesto jsou obě varianty pro zlato býčí. Jelikož implikují nejistotu a neúspěch americké centrální banky.

Zdroj: tradingview.com
Dlouhodobý graf zlata
Dlouhodobý graf zlata

Nejdůležitější scénář, který je pro zlato nevýhodný, spočívá v měkkém přistání americké ekonomiky, a tedy úspěchu měnové politiky americké centrální banky. Zdůrazňuji však slovo nevýhodný. I když by se Fedu podařil onen soft landing, u zlata se v podstatě nedá předpokládat volný pád.

Nevýhoda zlata ovšem spočívá v tom, že jde o sterilní investici bez pravidelného výnosu a když zlato koupíte ve fyzické formě, jsou s tím spojeny relativně vysoké náklady na uložení (trezor, bezpečnostní schránka). Nemluvě o tom, že u fyzického zlata platíte premium.

Pak jsou tu ještě možnosti v podobě derivátů, jako jsou CFD a futures. Deriváty se ale nehodí na dlouhodobé držení. Ještě tu jsou ETF s expozicí ve fyzickém zlatě, kde jsou náklady poměrně nízké. U ETF se však zase vracíme k tomu, že jsou bez pravidelného výnosu.

Za sebe mohu říct, že zlato považuji více než za investici jako za jakousi pojistku vůči velmi negativnímu společenskému či ekonomickému vývoji. Proto není na škodu mít část zlata ve fyzické formě. Pokud preferujete vyloženě jeho hromadění, zamyslete se nad tím, zda máte něco na obranu před zloději nebo snadný a rychlý přístup ke svému uschovanému pokladu. Ze zkušenosti vím, že na tohle lidi dostatečně nemyslí.

Jak porazit nevýhody fyzického zlata?

Z důvodů výše u mě nejvíce vyhráli těžaři zlata, kteří jsou i v dnešní době vskutku daleko od svých historických maxim z roku 2011. Přitom zlato své historické maximum z roku 2011 dávno překonalo.

Těžaři zlata jsou dle této jednoduché logiky levní a v průběhu několika let mohou přinášet mnohem zajímavější zhodnocení než samotné zlato. Navíc získáte dividendu, což ocení dividendoví investoři.

Zdroj: incrementum.org
Cena zlata a těžařů zlata
Cena zlata a těžařů zlata

Závěrem: Zvolit si svou investiční strategii musí každý sám

Každý si musí sám zvolit investiční strategii, které rozumíte a cítíte se u toho komfortně. To ovšem vyžaduje jistou dávku sebevzdělávání. To, co jsem napsal v tomto článku, jsem se učil roky. A vy to máte zde stručně vysvětlené, díky čemuž se můžete inspirovat.

Upozorňuji ale, že nikdy byste neměli nikoho slepě kopírovat. Pouze se inspirovat a na základě toho si vytvořit svou vlastní investiční logiku, abyste svým investicím dostatečně rozuměli. Úplně stejně to dělám i já. Žádný učený z nebe nespadl.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
22
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.