Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podceňování lídra se nevyplácí! Amazon svými výsledky překvapil všechny investory

Publikováno
Podceňování lídra se nevyplácí! Amazon svými výsledky překvapil všechny investory
Zdroj: depositphotos.com

Firma Amazon příjemně překvapila své akcionáře zveřejněním výsledků za druhé čtvrtletí 2023 a předvedla růst ceny akcií o 10 % za jediný den. Výsledková sezóna pro druhé čtvrtletí 2022 má jednu společnou vlastnost – úspěch nebo překvapení jsou oceněny silným růstem. Naopak zklamání nebo zaváhání jsou silně penalizovány. Pokles o 10 % není výjimkou. Co stojí za touto volatilní reakcí trhu při přijímání výsledků?

Nervozita na trhu je obrovská. V důsledku dlouhodobě přetrvávající restriktivní měnové politiky se zhoršují úvěrové podmínky pro fyzické i právnické osoby. Nedostatek hotovosti a zvýšené náklady na obsluhu dluhu se musí dříve nebo později projevit. Každým dnem stoupá pravděpodobnost, že se tak stane. Každý den je tak o něco nebezpečnější než předchozí den.

Investoři na toto riziko reagují tím, že investují pouze do vybraných společností. Jedná se především o velké společnosti z GAFAM a Nvidia. Vzniká tak burzovní iluze. Indexy rostou a vše se zdá být v pořádku. Avšak tento růst existuje jen díky hrstce společností, na které všichni kladou své naděje. Mezi takové společnosti patří samozřejmě i Amazon.

Nečekaný skok vpřed

Jak jsme zmínili v úvodu, nikdo neočekával, že Amazon předvede tak velký skok vpřed. Akcie Amazonu zaznamenaly celkem solidní růst od začátku roku, stejně jako všechny ostatní akcie z GAFAM, díky zájmu investorů o bezpečné investice do velkých společností. Nicméně akcie Amazonu zůstaly mimo hlavní pozornost, kterou na sebe poutají Microsoft, Apple a Nvidia.

Vývoj ceny akcií Amazonu trochu připomíná vývoj akcií Meta. Stejně jako u Amazonu, Meta byla považována za málo inovativní. Metavers je černou dírou pro peníze a Facebook je dnes vnímán jako platforma pro starší lidi. U Amazonu tvoří byznysový model elektronický obchod a cloudové služby.

Elektronický obchod, stejně jako celý maloobchod, nezažívá zrovna nejlepší časy. Tento sektor je nyní považován za málo inovativní a jeho růst je předpokládán jen organický. Cloudové služby zase čelí velké konkurenci ze strany Microsoftu a Googlu. Zdálo se, podobně jako v případě Meta, že Amazon před sebou nemá dobrou perspektivu.

Investoři však zapomněli, že Amazon je stále velmi ziskovým podnikem. Jeho byznysový model generuje zisk. Právě zisk na jednu akcii přesvědčil investory, že akcie Amazonu musí růst. Zisk na jednu akcii dosáhl 65 centů, což je více než očekávaných 35 centů. Tak výrazně překonat očekávání u takto sledované společnosti, jako je Amazon, je velmi vzácné. Tržby dosáhly 134,4 miliardy dolarů, což je více než očekávaných 131,5 miliardy dolarů.

Příjmy z Amazon Web Services dosáhly 22,1 miliardy dolarů a příjmy z reklamy 10,7 miliardy dolarů. Tyto příjmy jsou pro zisk Amazonu klíčové, protože na nich dosahuje vysoké marže. Příjmy z reklamy vzrostly o 22 %, což lze obecně považovat za velmi dobrý signál. Pokud firmy investují více do reklamy, znamená to, že mají ještě volné prostředky. Investice do reklamy a marketingu jsou totiž často prvními výdaji, na kterých firmy začnou šetřit.

Investory potěšil zejména výhled do budoucnosti. V nadcházejícím čtvrtletí očekává Amazon tržby ve výši 138 až 143 miliard dolarů, což představuje růst o 9 až 13 %. Amazon by tak mohl po roce a půl opět dosáhnout dvouciferného růstu tržeb. A to bylo opravdu neočekávané.

Ověřili jsme za vás: Pasivní investor si přijde na vyšší výnos než ti s aktivní investiční strategií. Podívejte se proč
Ověřili jsme za vás: Pasivní investor si přijde na vyšší výnos než ti s aktivní investiční strategií. Podívejte se proč

Důvody dobrých výsledků

Opět můžeme udělat paralelu s Metou. První příčinou bylo masivní propouštění na konci roku 2022. Obě firmy propustily velký počet pracovníků. To umožnilo optimalizaci nákladů, což se pozitivně projevilo na zisku společností. Amazon od loňského podzimu zrušil 27 000 pracovních míst v USA. Celosvětový počet zaměstnanců se ke konci druhého čtvrtletí meziročně snížil o 4 % na 1,46 milionu lidí. Šetření je tak zaručenou cestou k většímu zisku.

Druhým faktorem je slabý dolar. Zatímco v roce 2022 řídící pracovníci v GAFAM konstatovali, že silný dolar omezuje jejich podnikání, letos si užívají oslabení dolaru. A protože americká centrální banka (Fed) je již blízko své nejvyšší úrokové sazby, nelze očekávat, že by americký dolar posiloval. Stejně tak hraje proti americkému dolaru snížení úvěrového ratingu agenturou Fitch. Oslabující tendence dolaru by měla pokračovat do konce roku. Vedení Amazonu tuto situaci určitě využije k zvýšení zisku.

Třetím faktorem je zlepšení hospodaření společnosti Rivian, která vyrábí elektromobily. Amazon v minulých letech zaznamenal ztráty kvůli snížení hodnoty své investice. Akcie společnosti Rivian dosáhly svého dna kolem 12 dolarů a od té doby se zotavily. Amazon vlastní více než 17 % akcií společnosti Rivian. Pokud se společnosti Rivian podaří snížit ztráty, výrazně to pomůže hospodaření Amazonu.

Posledním faktorem, který přesvědčil investory, jsou dobrá čísla z e-shopu. I přes krizi v tomto sektoru platí, že lídři na trhu dokáží na krizích vydělat. A Amazon je nesporně jedním z těchto lídrů.

Závěr: Nikdy ne proti tržním trendům

Jedním ze základních ponaučení technické analýzy je, že je důležité sledovat trendy. Jít proti trendu se nevyplácí a může to stát investora spoustu peněz. Je zřejmé i pro začátečníka, když se podívá na graf vývoje ceny Amazonu od začátku roku, že Amazon se nachází v silné růstové tendenci.

Pro akcie Amazonu je důležitým hlediskem starší rezistence na 145 dolarech. Pokud Amazon bude schopen tento bod v následujících týdnech překonat, může se vrátit na ceny z roku 2021. Samozřejmě pokud nedojde k nějaké nepředvídané zprávě. V době vysokých úrokových sazeb není úplně rozumné plně spoléhat na technickou analýzu.

Buďte obezřetní: Indexová iluze zkresluje skutečný stav akciového trhu! Tlak na pokles může rychle zesílit a velcí hráči už prodávají
Buďte obezřetní: Indexová iluze zkresluje skutečný stav akciového trhu! Tlak na pokles může rychle zesílit a velcí hráči už prodávají
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií.

Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní.

Kdo chce dnes uspět na finančních trzích, musí se naučit hlavně samostatně myslet, aby byl schopen převzít zodpovědnost za svoje investiční rozhodnutí. Investor by měl mít hlavně na paměti, že smyslem investování je jednoho dne si osvojit finanční nezávislost. Na cestě za finanční svobodou bych rád svými články doprovázel čtenáře tohoto webu.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎