Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Co je to premarket? A jak na něm obchodovat?

Co je to premarket? A jak na něm obchodovat?

Co je to premarket? A jak na něm obchodovat?

Každá burza má své hlavní obchodní hodiny, během nichž lze libovolně obchodovat.

Některé burzy ale umožňují obchodovat i mimo tyto hodiny. Kupříkladu většina amerických burz má otevřeno od 15:30 do 22:00 našeho času, premarket je otevřený ale už od 10:00.

graf obchodních hodin
Graf obchodních hodin většiny amerických burz

Vzhledem k tomu, že se jedná o obchodování v době, kdy je burza fyzicky zavřená, probíhají veškeré obchody online přes elektronické komunikační sítě (ECN).

Není zde žádný market maker a všechny obchody se spolu párují jen pomocí limitních příkazů. Stále se ale jedná o obchodování na dané burze (na rozdíl třeba od forexu).

Proč se na premarket zaměřit?

Mnoho firem a institucí své hospodářské výsledky záměrně zveřejňuje mimo hlavní obchodní hodiny, aby na trzích nevznikla zbytečná panika.

Pokud tedy například vlastníte akcie společnosti, která zveřejnila velmi špatné výsledky svého hospodaření, díky premarketu máte možnost prodat akcie dříve a tím zmenšit ztrátu kvůli poklesu jejich ceny.

Rizika obchodování na premarketu

Obchodování na premarketu má však rovněž některé nevýhody, které je třeba brát v potaz. Jednak musíte obchodovat přes brokera, který to umožňuje. Někteří si pak za obchodování mimo hlavní hodiny účtují další poplatky. Naštěstí to není pravidlem a při vhodné volbě není potřeba za obchodování na premarketu nic platit. V Česku je to třeba Lynx. Obchodování premarketu nabízí ale i česká Patria.

Dalším omezením je mnohem nižší likvidita trhu. Mimo hlavní obchodní hodiny neobchodují velcí institucionální tradeři a i těch soukromých je značně méně. Musíte proto počítat s mnohem větším spreadem než obvykle.

Určitou nevýhodou může být také nemožnost využívat všechny typy obchodních příkazů. Jelikož v premarketu není na burze žádný market maker, lze zadávat pouze limitní příkazy a ne například stop-loss. To je velmi důležité si uvědomit hlavně ve spojitosti s malou likviditou. Snadno byste tak mohli utržit větší ztrátu, než jste plánovali.

Nelze tedy ani použít klasický market příkaz k okamžitému prodeji. Chcete-li akcie co nejrychleji prodat, jedinou šancí je zadat nižší cenu limit příkazu, aby se zvětšila šance na jeho vyplnění.

Výsledek obrázku pro premarket chart
Premarket graf – SPDR S&P 500 ETF Trust, oblast premarketu je žlutě vyznačena, zdroj: Simple-Stock-Trading.com

Jak obchodovat na premarketu

Zejména kvůli velmi nízké likviditě není moc vhodné přes něj obchodovat pravidelně. Hlavní výhodou je možnost rychle reagovat na zveřejněné zprávy firem nebo světové události. Pak ani horším plněním příkazu kvůli malé likviditě neztratíte tolik, jako kdybyste čekali až do hlavních obchodních hodin.

Vzhledem k velmi malé likviditě nelze brát vývoj ceny v premaketu jako určující trend pro hlavní obchodní hodiny. Stačí jeden prodej většího počtu akcií a trh se už může pohnout směrem dolů, ačkoli jinak směřuje vzhůru.

Pohyby nahoru a dolů jsou tak ve velké většině případů spíše projevem zvětšené volatility než trendem trhu.

Pro koho je vhodný

Svou povahou se o premarket budou zajímat spíše daytradeři a obchodníci zaměření na krátkodobé obchody, kterým může včasný vstup čí výstup pomoci vylepšit jejich obchody. Pro poziční obchodníky, kteří pozice drží třeba i několik měsíců, budou přínosy velmi malé a spíše převáží negativa.

Obdobou premarketu je pak aftermarket, který funguje úplně stejně, jen se v jeho případě jedná o obchodování po hlavních obchodních hodinách.

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo