Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je podle Warrena Buffetta základní kámen investičního úspěchu?

Margin of Safety je klenotem ve světě investování. Tento přístup, popularizovaný Buffettem, poskytuje investorům ochranný polštář proti chybám v odhadu a minimalizuje riziko při zachování potenciálu pro významný zisk.

Co je podle Warrena Buffetta základní kámen investičního úspěchu?
Zdroj: midjourney.com

Bezpečnostní polštář (Margin of Safety) je princip, podle kterého investor nakupuje cenné papíry pouze tehdy, když je jejich tržní cena výrazně nižší než jejich vnitřní hodnota.

Jinými slovy, když je tržní cena cenného papíru výrazně nižší než váš odhad jeho vnitřní hodnoty, představuje tento rozdíl bezpečnostní polštář.

Vzhledem k tomu, že si investoři mohou stanovit míru bezpečnosti v souladu se svými vlastními rizikovými preferencemi, nákup cenných papírů při existenci tohoto rozdílu umožňuje provést investici s minimálním rizikem poklesu.

Pochopení bezpečnostního polštáře (Margin of Safety)

Princip bezpečnostního polštáře zpopularizoval slavný americký investor britského původu Benjamin Graham (známý jako otec hodnotového investování) a jeho následovníci, především Warren Buffett.

Investoři při určování vnitřní hodnoty cenného papíru využívají kvalitativní i kvantitativní faktory, včetně kvality managementu, konkurenční výhody, výkonnosti odvětví, aktiv a zisků. Tržní cena pak slouží jako srovnávací bod pro výpočet míry bezpečnosti.

Buffett, který je přesvědčeným zastáncem bezpečnostního polštáře a prohlásil ho za jeden ze svých základních kamenů investování, je známý tím, že jako kýženou nákupní cenu akcie používá až 50% slevu z její vnitřní hodnoty.

Zohlednění bezpečnostního polštáře (Margin of Safety) při investování poskytuje pojistku proti chybám v úsudku nebo výpočtu analytika.

Nezaručuje však úspěšnou investici, zejména proto, že určení skutečné hodnoty společnosti nebo její vnitřní hodnoty je vysoce subjektivní.

Investoři a analytici mohou mít různé metody výpočtu vnitřní hodnoty a jen zřídkakdy jsou naprosto přesné a precizní. Kromě toho je notoricky známé, že je obtížné předpovědět zisk nebo tržby společnosti v budoucnu.

Příklad investování s bezpečnostním polštářem

Jakkoli byl Graham učený, jeho zásady vycházely z jednoduchých pravd. Věděl, že akcie oceněná dnes na 100 dolarů může být v budoucnu stejně tak pravděpodobně oceněna na 50 dolarů nebo 150 dolarů.

Uvědomoval si také, že současné ocenění na úrovni 100 dolarů nemusí být přesné, což znamená, že by se vystavoval zbytečnému riziku, kdyby za tuto cenu do akci investoval.

Dospěl k závěru, že pokud by mohl koupit akcii se slevou vůči její vnitřní hodnotě, podstatně by omezil své ztráty. Ačkoli neexistovala žádná záruka, že cena akcie vzroste, diskont mu poskytoval potřebnou míru jistoty, aby zajistil, že jeho ztráty budou minimální.

Pokud by například zjistil, že vnitřní hodnota akcie společnosti XYZ je 162 dolarů, což je výrazně pod cenou akcie 192 dolarů, mohl by použít bezpečnostním polštář 20 % pro cílovou nákupní cenu 130 dolarů.

I když činí aktuální tržní cena akcií 192 dolarů, Buffett ani Graham by neuvažovali o jejich nákupu nad vnitřní hodnotou 162 dolarů. Aby absolutně omezili riziko poklesu, stanovili by si ještě navíc bezpečnostní polštář (dle tolerance rizika investora může jít například o zmíněných 20 %, nebo jinou hodnotu) a čekali by tak na nákupní cenu 130 dolarů.

Při použití tohoto modelu se mu může stát, že v dohledné době nebude možné akcie XYZ koupit. Pokud by však cena akcií klesla na 130 dolarů z jiných důvodů, než je zhroucení výhledu zisků společnosti XYZ, bylo by možné tyto akcie koupit s bezpečnostním polštářem a minimalizovat tak riziko další ztráty.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.