Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je ekonomická recese? Jak její příchod rozpoznáte s předstihem?

Ekonomická recese je značný pokles v hospodářské aktivitě a je z kvantitativního a kvalitativního hlediska definovatelná. Co to znamená pro vaše investice a jak byste na její příchod měli reagovat?

Co je ekonomická recese? Jak její příchod rozpoznáte s předstihem?
Zdroj: depositphotos.com

Ekonomická recese je značný, rozsáhlý a dlouhotrvající pokles v hospodářské aktivitě. Často se můžete setkat s označením hard landing. Někdy trvající i několik let v řadě. Ačkoliv v historii proběhly recese, které trvaly relativně krátký čas (1 rok).

Technická recese je definovaná jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu hrubého domácího produktu (HDP). Jde však o hodně zjednodušený přístup. Určitě to nestačí k oficiálnímu vyhlášení, že je reálná ekonomika v kontrakci.

Zdroj: blog.itreconomics.com
Soft landing a hard landing
Soft landing a hard landing

Ve Spojených státech vyhlašuje ekonomickou recesi Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER). NBER sleduje celou škálu makroekonomických ukazatelů. Od trhu práce (zaměstnanost, volné pracovní pozice, žádosti o podporu v nezaměstnanosti), průmyslovou výrobu, maloobchodní tržby.

TIP

Když NBER vyhlašuje ekonomickou recesi, je to na základě zpožděných ukazatelů. To znamená, že ekonomika je už třeba uprostřed útlumu.

Proto je pro akciové trhy typické, že jsou v době ohlášení v blízkosti dna medvědího trhu. Jelikož investoři jsou vpřed hledící.

Co je ekonomická recese?

Ekonomická recese je charakterizována značným, rozsáhlým a většinou dlouhotrvajícím poklesem v hospodářské aktivitě.

Pro identifikaci se používá celá škála makroekonomických ukazatelů. Od vývoje zaměstnanosti, volných pracovních pozic, podpory v nezaměstnanosti, průmyslové výroby a spotřebitelské poptávky.

Recese však není úplným zadrhnutím systému, pouze jde o relativně malý pokles ve výstupu ekonomiky. Často doprovázen deflací nebo velmi nízkou inflací. Stav lze připodobnit k jízdě, kdy jste nuceni zastavit z důvodu dopravní zácpy. Nicméně po jisté době zase můžete pokračovat v jízdě.

Ekonomická recese je naprosto normální součást ekonomického cyklu, který je charakteristický růstem (konjunktura) a poklesem (kontrakce). Tvůrci měnových politik se však snaží o vyhlazování těchto cyklů.

To znamená, že “údolí” není tak hluboké. Zcela správně by neměla být amplituda příliš velká (přehřátá ekonomika).

Zdroj: fe.training
Ekonomický cyklus, kde je ekonomická recese
Ekonomický cyklus, kde je ekonomická recese

Často se mezi ekonomické recese a ekonomické krize dává rovnítko, používají se oba pojmy jako synonyma. Leč jde o dva naprosto odlišné stavy.

Ekonomická krize je rozbití systému.

Když zůstaneme u analogie s jízdou v autě, tento stav je jako bouračka. Tudíž nelze pokračovat v jízdě.

V případech hrozby poklesu hospodářské aktivity centrální banka agresivně uvolňuje měnovou politiku v podobě snižování úrokových sazeb nebo tzv. kvantitativního uvolňování.

Tvůrci měnové politiky jsou schopni reagovat na hospodářské problémy mnohem rychleji. Jakmile se objeví hrozba, lze očekávat, že centrální banka velmi rychle bude reagovat.

Na fiskální straně je to více problematické, protože jde o politická rozhodnutí. Než se politici dohodnou, jimi přijatá opatření už ani nemusí být aktuální.

Jak předpovědět ekonomickou recesi?

I když neexistuje žádný spolehlivý ukazatel pro předpovězení příchodu ekonomické recese, stále se máme na co obrátit.

Nejčastěji se asi setkáte s převrácenou výnosovou křivkou, která předcházela každé z 10 recesí v USA od roku 1955.

Zdroj: statista.co,
Časová mezera mezi převrácením výnosové křivky a začátkem ekonomické recese
Časová mezera mezi převrácením výnosové křivky a začátkem ekonomické recese

Výnosová křivka má v tomto ohledu docela vysokou úspěšnost. Obzvláště v případech, kdy byla převrácená hluboko a dlouho. Naposledy se výnosová křivka nacházela v převráceném stavu více jak 2 roky. Finální trigger pro příchod recese je v podobě napřímení výnosové křivky (kladné spready).

Poznámka

Převrácená výnosová křivka je tehdy, když jsou spready mezi dlouhodobými a krátkodobými výnosy záporné.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (zdroj dat: tradingview.com)
Výnosová křivka prismatem 10letých a 2letých splatností a míra nezaměstnanosti
Výnosová křivka prismatem 10letých a 2letých splatností a míra nezaměstnanosti

Vyplývá to z podstaty tohoto ukazatele, který je předstihový. Každá podoba výnosovky totiž představuje určité očekávání ohledně budoucího vývoje, takže když se podoba začne měnit, mělo by se brzy ukázat, zda se dřívější očekávání (podoba) skutečně nyní uplatní.

Na základě spreadů výnosové křivky existují i modely, které kvantifikují pravděpodobnost pro ekonomickou recesi pro nadcházejících 12 měsíců.

Zdroj: newyorkfed.org
Pravděpodobnost ekonomické recese v následujících 12ti měsících na základě výnosové křivky
Pravděpodobnost ekonomické recese v následujících 12 měsících na základě výnosové křivky

Dalším předstihovým ukazatel je tzv. Conference board leading economic index, který je velmi robustní. Jeho robustnost spočívá v tom, že sleduje vícero předstihových a zpožděných ukazatelů. Historicky dle dat ukazatel fungoval vcelku spolehlivě.

Zdroj: macromicro.me
Leading economic index, který předpovídá ekonomické recese
Leading economic index, který předpovídá ekonomické recese

Investoři mohou také sledovat další různé předstihové ukazatele, které již ale nejsou příliš robustní. Jako jsou indexy nákupních manažerů ISM pro průmysl a služby.

Proč k ekonomickým recesím dochází?

Existuje mnoho ekonomických teorií, které se snaží vysvětlit, proč a jak se ekonomika dostává do recese. Jak jsme si ukázali výše, jsou součástí ekonomického cyklu.

Teorie lze obecně rozdělit na ryze ekonomické, finanční (peněžní), behaviorální nebo jejich kombinace. V dnešní době se většinou setkáte s jejich kombinacemi.

Někteří ekonomové kladou důraz na dramatické ekonomické změny (šoky), včetně strukturálních posunů v průmyslových odvětvích.

Například prudký a trvalý růst cen ropy může zvýšit náklady v celé ekonomice natolik, což vede k recesi. Jako tomu bylo v 70. letech minulého století v USA.

Další teorie tvrdí, že recese způsobují finanční/peněžní faktory. To znamená nezřízená měnová a fiskální politika. Nebo nezodpovědnost významných finančních institucí.

Růst úvěrů a hromadění finančních rizik v dobrých časech a následné utažení úvěrové a peněžní nabídky při nástupu recese. Typickým příkladem je již zmíněné Japonsko nebo finanční krize z roku 2008, která se projevila jako recese reálné ekonomiky.

Poznámka

Monetarismus například tvrdí, že recese jsou způsobeny nedostatečným růstem peněžní nabídky. Nebo dokonce kontrakcí v peněžní nabídce.

Behaviorální teorie se zaměřují na psychologii a často jsou díky tomu dost povrchní nebo anekdotické, když neexistuje ten základ v ryze ekonomické teorii.

Behaviorální přístup se například zaměřuje na nadměrnou euforii během ekonomických boomů a hluboký pesimismus během poklesů. Tím se snaží vysvětlit, proč recese vznikají a přetrvávají.

Keynes byl v tomto ohledu před skoro 100 lety průkopníkem, protože snad vůbec poprvé zkombinoval psychologické a ekonomické faktory, které mohou posilovat a prodlužovat recese.

Hyman Minsky byl neokeynesiánským ekonomem a v tomto směru dále pokračoval. Kombinuje oba přístupy k vysvětlení, jak může býčí tržní euforie podpořit další a další spekulace.

Ekonomické recese byly a budou

Podle NBER zažily Spojené státy od roku 1854 celkem 34 recesí, ale pouze pět od roku 1980. Pokles po globální finanční krizi v roce 2008 a dvojitý pokles na začátku 80. let byly nejhorší od Velké hospodářské krize a deprese v letech 1937–38.

Běžné recese mohou způsobit pokles HDP o 2 až 5 %. Pokud jsou poklesy hlubší a mnohem déletrvající, spíš už jde o ekonomickou krizi (depresi). Ačkoliv mnohá literatura a ekonomové oba pojmy zaměňují.

On totiž pro recesi a depresi ekonomiky neexistuje všeobecně přijímaný vzorec k jejímu definování. Navíc v průběhu let se vnímání těchto pojmů dost mění.

Během Velké hospodářské krize klesl ekonomický výkon USA o 33 %, akcie se propadly o 80 % a nezaměstnanost dosáhla 25 %. Během deprese v letech 1937–38 klesl reálný HDP o 10 % a nezaměstnanost vzrostla na 20 %.

Jak se jako investor chránit před ekonomickou recesí?

Každý investor musí počítat s tím, že ekonomické recese jsou běžnou součástí ekonomického cyklu. Je proto třeba mít složené portfolio takovým způsobem, aby mělo defenzivní složku, která vás dostatečně ochrání.

Běžnými defenzivními složkami v portfoliu jsou zlato a americké federální dluhopisy. V dobách konjunktury vám zlato a dluhopisy velké výnosy nepřinesou. Když však vzrostou obavy z budoucího hospodářského vývoje, tato defenzivní složka kompenzuje případné ztráty zbytku portfolia.

Další variantou mohou být kvalitní defenzivní akcie. Defenziva zde spočívá v tom, že budou vyplácet dividendy i ve špatných dobách. Jelikož jejich byznysy vydělávají vždy, protože jde například o drogérii (Johnson & Johnson).

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.