Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB investuje do akcií ve velkém! Které investice loni přinesly zhodnocení přes 100 mld. Kč?

České národní bance se odvážná investice do akcií vyplatila, v roce 2023 dosáhla zhodnocení 21 %. Bude tato strategie přinášet vysoké výnosy i nadále?

ČNB investuje do akcií ve velkém! Které investice loni přinesly zhodnocení přes 100 mld. Kč?
Zdroj: Deeply.cz

Česká národní banka patří mezi sedm světových centrálních bank, které investují část svých devizových rezerv do akcií.

V současnosti ČNB alokuje zhruba 19 procent svých rezerv do tohoto typu investic, přičemž guvernér má v úmyslu tento podíl ještě navýšit.

V akciích přes 600 miliard korun

Od roku 2008 ČNB směřuje část svých devizových rezerv do akciových trhů. Ke konci loňského roku měla v akciích přes 600 miliard korun, což představuje přibližně 19 procent aktivně spravované části devizových rezerv.

Podle výroční zprávy ČNB za loňský rok se její akciová portfolia v roce 2023 zhodnotila o téměř 21 procent, což odpovídá zhruba 100 miliardám korun. Na přijatých dividendách obdržela centrální banka 15 miliard korun.

Aktuální vývoj naznačuje, že investice do akcií mohou být úspěšné i v letošním roce. A to zejména vzhledem k tomu, že jeden z hlavních světových indexů S&P 500 hlásí od začátku roku zisk 11 procent.

Graf vývoje akciového indexu S&P500 za poslední rok

Polovina portfolia je navázána na MSCI Euro

Akciové portfolio ČNB je za účelem snížení rizika široce diverzifikováno. Kromě amerického indexu S&P 500 obsahuje i řadu dalších indexů, od Evropy až po Austrálii.

Strategie akciových investic centrální banky spočívá v pasivním kopírování světových indexů.

Loni byla téměř polovina akciového portfolia České národní banky investována do akciového indexu MSCI Euro, který sleduje výkonnost zhruba stovky evropských společností.

Další významnou část portfolia, přes čtvrtinu, tvořily investice do amerického indexu S&P 500, jenž zahrnuje přibližně 500 největších firem v USA podle tržní kapitalizace.

ČNB vlastní akcie Microsoftu v hodnotě 12,5 miliardy korun

Podle poslední zprávy o skladbě portfolia akcií USA ke konci prvního čtvrtletí letošního roku, zaslané americkému regulátorovi finančních trhů (SEC) v dubnu, vlastní ČNB nejvíce akcií technologického gigantu Microsoft.

K 31. březnu vlastnila centrální banka 1,31 milionu akcií Microsoftu v hodnotě přes 550 milionů dolarů, což při současném kurzu odpovídá zhruba 12,5 miliardám korun. Microsoft má tak v americké části akciového portfolia ČNB váhu přes 7 procent.

Vývoj ceny akcií Microsoft za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Guvernér ČNB Aleš Michl nedávno uvedl, že by si přál zvýšit současný zhruba 19procentní podíl akcií na devizových rezervách banky. “Mírně navýšíme podíl akcií v rezervách, ale konkrétní číslo kvůli tržní povaze informace nemohu říct,” řekl Michl v dubnu.

ČNB je jednou z mála bank investujících do akcií

Česká národní banka je jednou z mála, konkrétně ze sedmi centrálních bank, investujících do akcií a například švýcarská centrální banka investuje hned čtvrtinu svých devizových rezerv do akcií.

Guvernér ČNB Aleš Michl dříve uvedl, že cílem je dlouhodobá ziskovost centrální banky, a plán navýšit podíl akcií na devizových rezervách s tímto cílem koresponduje.

Aby se však ČNB dostala do zisku, musí nejprve vyrovnat kumulovanou ztrátu ve výši 432 miliard korun, což by při loňském zisku 55 miliard trvalo téměř osm let.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.