Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » ChainLink po zalistování na Coinbase a Coinbase Pro vyletěl o 117,2 %

ChainLink po zalistování na Coinbase a Coinbase Pro vyletěl o 117,2 %

ChainLink po zalistování na Coinbase a Coinbase Pro vyletěl o 117,2 %

ChainLink, blockchainová platforma zaměřená na připojování smart kontraktů k externím datovým zdrojům, je po upsání na burzy Coinbase a Coinbase Pro doslova na roztrhání. Cena tohoto altcoinu vzrostla během tří dnů, kdy bylo upisování oznámeno, z 2,03 na 4,41 dolaru.

„Coinbase efekt“, který se objevil po zveřejnění upsání ChainLinku na burzách Coinbase se projevil velmi masivně. Takto silný efekt upisování na cenu jakékoliv kryptoměny byl zaznamenán vůbec poprvé.

Na druhou stranu se ale šíří zvěsti, že vliv Coinbase na trh postupně klesá. Údajně by to mohlo být způsobeno volnějšími standardy pro listing kryptoměn na burzách Coinbase a větší dostupnost spolehlivých kryptoměnových burz.

Denní graf ChainLink

Denní graf ChainLink z 25. – 30. 6. 2019

Upisování kryptoměny na Coinbase bylo pro trh vždy pozitivní zprávou

V minulosti bylo pravidlem, že téměř všechny mince upsané na Coinbase zaznamenaly skok v ceně, vždy se však jednalo o řádově nižší zhodnocení. Následující kryptoměny zaznamenaly do 8 hodin po upsání toto zhodnocení:

Výjimkou pak byl listing XPR dne 28. února letošního roku, který vzrostl pouze o 0,22 %. Vraťme se však k ChainLinku.

Kryptoměna zaznamenala během prvních 8 hodin po uvedení na Coinbase Pro růst o 16,3 % a dalších 23,5 % připsala o 12 hodin později. Po zalistování na retailovou platformu Coinbase pak mince vzrostla o dalších 34,1 %. Během následujících 12 hodin obchodování pak cena ChainLinku kumulativně vzrostla o 62,8 %.

Co stojí za obřím nárůstem ceny?

Za takto velkým nárůstem ceny po uvedení ChainLinku na burzách Coinbase a Coinbase Pro mohou pravděpodobně 2 vlivy:

  1. Status menšího altcoinu s nižšími objemy obchodování
  2. Omezenější dostupnost na jiných významných burzách, zejména těch, které mají silné zastoupení v USA

Binance byla burzou s největším objemem obchodů ChainLinku před listováním kryptoměny na Binance s 24hodinovým objemem obchodů LINK/BTC (328 mil. USD) a LINK/USDT (193 mil. USD). Coinbase se stala ihned třetí největší burzou dle objemu obchodování se 112 mil. USD.

Recenze burzy Binance

ChainLink je momentálně díky růstu v posledních dnech 15. největší kryptoměnou s tržní kapitalizací 1,5 miliardy USD s denním objemem obchodování přesahující 800 milionů.

Je dobrý nápad držet ChainLink dlouhodobě?

Pohled do White Paperu a průzkum volně dostupných informací naznačují pár důvodů, proč není dobrý nápadem držet ChainLink dlouhodobě:

  1. Aktuální síť ChainLinku není decentralizovaná. Neexistuje žádný způsob, jak posoudit, zda jsou oracles blockchainu této kryptoměny dobré či nikoliv.
  2. Vývojářům kryptoměny trvalo dva roky, než vybudovali centralizované oracles, které nejsou do budoucna technologicky příliš zajímavé. Otázkou tak je, jak kvalitní a kompetentní vývojáři jsou a zda budou vůbec schopni technologii do budoucna posunout.
  3. White Paper velmi nesouvisle popisuje, jak plánují svůj centralizovaný design decentralizovat. Vývojáři měli 2-3 roky a 30 milionů USD finančních prostředků na to, aby během této doby zveřejnili věcné technické specifikace decentralizované sítě. Místo toho se rozhodli vybudovat triviální centralizované oracles.
  4. Zpravodajství a novináři informují o „partnerstvích“ se společnostmi Google a Swift. Pokud byste si opravdu dohledali nějakou informaci o partnerstvích, zjistili byste, že se jedná pouze o blogový příspěvek společnosti Google Cloud , který navíc propaguje vlastní službu (BigQuery) a ukazuje příklad, jak mohou uživatelé ChainLinku používat službu Google Cloud, pokud by chtěli.

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$254,9 mld.
Změna za 24h
+4,91%
Cena
$13 758
Tržní kapitalizace
$46,08 mld.
Změna za 24h
+3,34%
Cena
$407,2
Tržní kapitalizace
$16,4 mld.
Změna za 24h
-0,1%
Cena
$1
Aktualizováno 28.10.2020 03:27

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo