Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ExxonMobil se odklání od ropy. Chce ročně vytěžit lithium pro 1 milion elektromobilů!

Publikováno
ExxonMobil se odklání od ropy. Chce ročně vytěžit lithium pro 1 milion elektromobilů!
Zdroj: depositphotos.com

ExxonMobil, přední americká ropná a plynárenská společnost, vstupuje na trh s lithiem a plánuje jeho těžbu v Arkansasu, aby uspokojila rostoucí poptávku v odvětví elektromobilů. Iniciativa firmy je v souladu s celoprůmyslovým úsilím o přechod na čistší zdroje energie, kdy konkurenti jako Shell a BP investují do obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a solární energie. ExxonMobil se v současnosti s cílem snížit emise zaměřuje na zachycování uhlíku, vodík a biopaliva, to však není zdaleka všechno.

Vstup do oblasti lithia a akvizice pozemků

ExxonMobil vstupuje do oblasti těžby lithia. Tento krok zahrnuje významnou akvizici pozemků v jižním Arkansasu, kde se v oblasti Smackover nacházejí bohatá ložiska lithia. Cílem je produkovat tolik lithia, aby mohlo pohánět jeden milion elektromobilů ročně. V současné době přitom už jedná s potenciálními zákazníky, včetně výrobců elektromobilů a baterií.

Prezident divize nízkouhlíkových řešení Dan Ammann zdůraznil význam lithia při přechodu na novou energetiku a postavil ExxonMobil do pozice lídra v oblasti elektrifikace. K těžbě lithia firma přizpůsobí vrtné techniky z ropného a plynárenského průmyslu, aby se dostala k hlubokým zásobám solanky.

Přečtěte si více: 7 akcií ze segmentu baterií, jejichž dlouhodobé držení slibuje značné zisky
Přečtěte si více: 7 akcií ze segmentu baterií, jejichž dlouhodobé držení slibuje značné zisky

Americká závislost na dovozu lithia

Přestože Spojené státy disponují značnými zásobami lithia, jsou jeho dodávky závislé především na dovozu. Skupina Li-Bridge podporovaná ministerstvem energetiky přitom předpokládá šestinásobný nárůst domácí poptávky po lithiových bateriích do roku 2025. V současné době mají Spojené státy pouze jeden komerční závod na výrobu lithia v Nevadě.

Zajímavé je, že lithiovou baterii vynalezl výzkumný pracovník ExxonMobilu, která však v jejím vývoji nepokračovala, na což upozornila televize CNBC. Se svým novým podnikem v oblasti lithia se firma vrací k oboru, v němž byla kdysi průkopníkem, a potenciálně tak mění svou roli v energetickém prostředí.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎