Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ExxonMobil se odklání od ropy. Chce ročně vytěžit lithium pro 1 milion elektromobilů!

Publikováno
ExxonMobil se odklání od ropy. Chce ročně vytěžit lithium pro 1 milion elektromobilů!
Zdroj: depositphotos.com

ExxonMobil, přední americká ropná a plynárenská společnost, vstupuje na trh s lithiem a plánuje jeho těžbu v Arkansasu, aby uspokojila rostoucí poptávku v odvětví elektromobilů. Iniciativa firmy je v souladu s celoprůmyslovým úsilím o přechod na čistší zdroje energie, kdy konkurenti jako Shell a BP investují do obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a solární energie. ExxonMobil se v současnosti s cílem snížit emise zaměřuje na zachycování uhlíku, vodík a biopaliva, to však není zdaleka všechno.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RDSA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vstup do oblasti lithia a akvizice pozemků

ExxonMobil vstupuje do oblasti těžby lithia. Tento krok zahrnuje významnou akvizici pozemků v jižním Arkansasu, kde se v oblasti Smackover nacházejí bohatá ložiska lithia. Cílem je produkovat tolik lithia, aby mohlo pohánět jeden milion elektromobilů ročně. V současné době přitom už jedná s potenciálními zákazníky, včetně výrobců elektromobilů a baterií.

Prezident divize nízkouhlíkových řešení Dan Ammann zdůraznil význam lithia při přechodu na novou energetiku a postavil ExxonMobil do pozice lídra v oblasti elektrifikace. K těžbě lithia firma přizpůsobí vrtné techniky z ropného a plynárenského průmyslu, aby se dostala k hlubokým zásobám solanky.

Americká závislost na dovozu lithia

Přestože Spojené státy disponují značnými zásobami lithia, jsou jeho dodávky závislé především na dovozu. Skupina Li-Bridge podporovaná ministerstvem energetiky přitom předpokládá šestinásobný nárůst domácí poptávky po lithiových bateriích do roku 2025. V současné době mají Spojené státy pouze jeden komerční závod na výrobu lithia v Nevadě.

Zajímavé je, že lithiovou baterii vynalezl výzkumný pracovník ExxonMobilu, která však v jejím vývoji nepokračovala, na což upozornila televize CNBC. Se svým novým podnikem v oblasti lithia se firma vrací k oboru, v němž byla kdysi průkopníkem, a potenciálně tak mění svou roli v energetickém prostředí.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎