Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Centessa Pharmaceutical stanovila podmínky svého IPO, které oceňují společnost na 1,2 miliardy dolarů

Publikováno
Centessa Pharmaceutical stanovila podmínky svého IPO, které oceňují společnost na 1,2 miliardy dolarů
Zdroj: marketrealist.com

Centessa Pharmaceutical sídlící v Cambridge ve Velké Británii byla založena jako mateřská firma pro řadu dceřiných společností vyvíjejících léky na léčbu rakoviny, onemocnění ledvin a kardiovaskulárních chorob. V jejím čele stojí od ledna letošního roku CEO Saurabh Saha, který byl dříve vedoucím výzkumu a vývoje ve společnosti Bristol Myers Squibb.

Centessa Pharmaceutical, která vznikla teprve 26. října 2020, zatím není ani zdaleka zisková, přesto už oslovila soukromé investory, kteří do ní začátkem roku investovali 250 milionů dolarů.

Doposud se jí nepodařilo vyvinout žádný lék a všechny se nacházejí teprve ve studijních fázích svého vývoje. Momentálně nejdůležitější lék společnosti určený k léčbě autosomální dominantní polycystické choroby ledvin (ADPKD) vyvíjený dceřinou společností Palladio Biosciences, se připravuje na zahájení 3. studijní fáze.

Jaké konkurenci čelí Centessa Pharmaceutical?

Podle letošní zprávy, kterou vydala společnost Technavio, se očekává, že globální trh s léčbou ADPKD vzroste mezi lety 2021 a 2025 o 484 milionů dolarů (ze současných 1,21 miliardy na 1,69 miliardy dolarů) – to je růst přibližně o 6,9 % ročně. Klíčovými prvky tohoto očekávaného růstu jsou větší výskyt tohoto onemocnění ledvin v populaci a zvyšování povědomí o možnostech léčby. Výraznější růst je naopak málo pravděpodobný, vzhledem k nedostatku schválených léků na toto ledvinové onemocnění.

Mezi hlavní konkurenční výrobce léků polycystických onemocnění ledvin, patří mj. i nejvýznamnější z farmaceutických firem:

Poznámka

Zajímá vás, která nedávná IPO rozhodně stojí za pozornost? Přečtěte si tento článek.

Centessa pak bude čelit i dalším konkurentům v řadě jiných studií, které se zaměřují například na léčbu solidních nádorů. To je poměrně velký trh – poptávka po léčbě solidních nádorů patří mezi největší v oblastech léčby rakoviny, budoucí akciová společnost však nemá ani v této oblasti na růžích ustláno.

Jak je na tom Centessa z hlediska hospodaření?

Finanční výsledky společnosti jsou poměrně atypické pro podnik z oblasti biofarmacie, který se chystá na své IPO (první veřejnou nabídku akcií). Jak už bylo řečeno v úvodu, Centessa Pharmaceutical byla založena jako mateřská společnost pro celou řadu dceřiných společností. Aktuálně vlastní či má významné podíly v celkem 11 podnicích, jejichž nákup byl financovaný prostřednictvím peněz, které byly vybrané od angel investorů v prvním kole soukromého financování.

Vzhledem k tomu, že samotná společnost byla založená až 26. října 2020, má pouze krátkou historii hospodaření. Její nedávné finanční výsledky můžete vidět na obrázku níže:

Aktuální výsledky hospodaření Centessa Pharmaceutical.
Aktuální výsledky hospodaření Centessa Pharmaceutical. Zdroj: sec.gov

Detaily plánovaného IPO

Centessa má v úmyslu prodat 15 milionů „amerických depozitních akcií“ (ADS – American depositary shares) za cenu 18–20 dolarů za akcii. Pokud bychom počítali se střední cenou, pak by zisk z IPO měl činit 285 milionů dolarů.

Za předpokladu úspěšného IPO ve zmíněném cenovém rozpětí by se hodnota podniku přiblížila k 1,2 miliardám dolarů.

Britská biofarmaceutická společnost plánuje případný výnos z prodeje svých podílů využít k investicím do studií dalších léků, na kterých pracuje četné množství dceřiných společností. Peníze by měly být podle dokumentů, které byly odevzdány americké Komisi pro cenné papíry (SEC – Securities and Exchange Commission) rozděleny následovně:

  • 110 milionů dolarů by mělo být využito na financování 3. studijní fáze stěžejního medikamentu společnosti – lixivaptan
  • 60 milionů dolarů by mělo být investováno do zahájení 2. studijní fáze léku imgatuzumab
  • 45 milionů dolarů poputuje na dokončení probíhající 1. studijní fáze dosud nepojmenovaného léku ZF874 a zahájení klinických studií léku s označením ZF887
  • 50 milionů dolarů by mělo být alokováno na dokončení probíhajícího klinického hodnocení 2. fáze a zahájení třetí fáze studií léku SerpinPC

Zbytek peněz inkasovaných v rámci IPO (cca 10 milionů dolarů) by pak mělo posloužit jako provozní kapitál pro další obecné podnikové účely. Mezi ně patří průběžné nabírání zaměstnanců a R&D (výzkum a vývoj) a integrace operací dceřiných společností do celkové holdingové organizace Centessa Pharmaceutical.

Jako upisovatelé IPO byli zvoleni Morgan Stanley, Goldman Sachs, Jefferies a Evercore ISI.

Pár slov závěrem

Centessa se vrhá na burzu po velmi krátké době své existence. Za pouhých pár měsíců koupila nebo získala významné podíly v 11 biotechnologických firmách, v jejichž rámci má rozpracováno 16 léčebných programů v oblastech nefrologie, hematologie, onkologie, hepatologie, pulmonologie, imunologie, léčby zánětů a neurovědy.

Současní i budoucí kandidáti uvedení na trh však budou vyžadovat vysoké finanční prostředky, což dělá z tohoto IPO poměrně rizikovou investici. Jak i samo vedení společnosti přiznává:

„Nemůžeme zaručit, že v budoucnu budeme mít k dispozici dostatek finančních prostředků na rozvoj a komercializaci našich současných nebo budoucích produktů.“

Centessa však zároveň doufá, že odbornost, kterou získala prostřednictvím oslovení a zaměstnání špiček v oboru, ji pomůže přečkat jakékoliv budoucí bouře.

V březnu Centessa vyhlásila jako finančního ředitele Gregoryho Weinhoffa, který zastával obdobnou roli ve společnosti Axovant spinout Arvelle Therapeutics. K představenstvu společnosti by se pak měl také připojit bývalý člen komise FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), Robert Califf. Tam by měl usednout po boku bývalé provozní ředitelky společnosti Tesaro, Mary Lynne Hedley a současného CEO společnosti CRISPR Therapeutics, Samartha Kulkarniho.

Centessu pak v prvním kole soukromého financování podpořil téměř tucet venture kapitálových fondů včetně General Atlantic, T. Rowe Price Associates, Franklin Templeton, Vida Ventures a Boxer Capital.

Připojíte se k nim v rámci IPO také? Někdy se vyplatí, podobně jako v případě IPO Coupang, raději pár měsíců počkat.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎