Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem: Záhadná reakce trhů po oznámení Fedu, USA vstupují do technické recese a dobré výsledky Amazonu a Applu

Burza s odstupem: Záhadná reakce trhů po oznámení Fedu, USA vstupují do technické recese a dobré výsledky Amazonu a Applu

Burza s odstupem: Záhadná reakce trhů po oznámení Fedu, USA vstupují do technické recese a dobré výsledky Amazonu a Applu
Zdroj: Depositphotos.com

I přesto, že máme letní prázdniny v plném proudu, tak investoři si nemohou stěžovat na nudu a okurkovou sezonu. Zažíváme jedno z nejnáročnějších, a tím pádem i jedno z velmi zajímavých období na akciových trzích. K utahování měnové politiky nedochází každý rok. Vysokou inflaci tu máme po desetiletích nízké inflace a k tomu zažíváme výsledkovou sezonu v USA, která nám má napovědět, jaká je skutečná ekonomická situace v Americe. Investor si v těchto horkých dnech vlastně ani nemůže odpočinout.

Základní úrokové sazby v USA
Základní úrokové sazby v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Fed zvedl svoje sazby o 75 bazických bodů. Úrokové sazby na dolaru jsou nyní na 2,25 %. Šlo o druhé zvednutí sazeb o 75 bazických bodů za sebou. Tak rychlé tempo jsme zažili naposled v osmdesátých letech, avšak s tím rozdílem, že nyní se sazby zvedají prakticky od nuly. Znovu si připomeňme, že inflace v USA dosahuje 9,1 %. Pokud Fed bude chtít opravdu inflaci porazit, bude muset zvedat sazby dál. Velmi zajímavou reakci předvedly akciové trhy. Ty hned po oznámení sazeb zůstaly stoicky klidné a prakticky nereagovaly. To se vysvětlovalo tím, že zvednutí sazeb Fedem o 75 bazických bodů bylo naprosto v souladu s očekáváním. Zvednutí sazeb tak již bylo v cenách akcií započítáno.

Vývoj americké inflace
Zdroj: tradingeconomics.com

Úplným překvapením bylo, že během tiskové konference trhy začaly strmě růst. Rostly technologické akcie a zároveň se otřepaly kryptoměny, tak jako kdyby Jerome Powell oznámil konec utahování měnové politiky. To samozřejmě neřekl. Proto je záhada, proč si investoři vyložili tiskovou konferenci jako holubičí. Přitom zaznělo, že Fed je připraven zvednout sazby, bude-li třeba, znovu velmi silně.

Co investory potěšilo a možná bylo z části příčinou růstu, bylo oznámení, že Fed se bude od teď víc řídit makroekonomickými údaji než rozhodnutím zvedat sazby ať se děje co se děje. To je jasná změna rétoriky. Do teď Fed říkal, budu zvedat sazby, ať se děje, co se děje, musíme porazit inflaci. Fed si od této rétoriky sliboval, že zabrání spekulacím na zvedání sazeb. Nyní tuto rétoriku opouští a říká, že se již bude rozhodovat podle dat. Těmito makroekonomickými daty budou především čísla o inflaci, HDP a nezaměstnanost.

Vývoj ceny Bitcoinu za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Další zajímavostí na tiskové konferenci byla snaha Powella vyhnout se slovu recese. Přitom den po tiskové konferenci americké úřady zveřejnily údaje o růstu amerického HDP. Americký hrubý domácí produkt klesl o 0,9 % v druhém čtvrtletí 2022. Striktně vzato USA jsou v recesi, protože recese se definuje jako pokles HDP ve dvou či více po sobě jdoucích čtvrtletích. Toho jsme právě svědky. Na druhou stranu musíme říct, že pokles o 0,9 % není až tak tragický. Očištěné výsledky možná dopadnou lépe. Pokles HDP je rozhodně menší než v prvním čtvrtletí 2022. Powell určitě tato čísla znal, a přesto trval na tom, že USA nejsou v recesi. Důvod je zřejmý.

Kdyby USA byly v recesi, úrokové sazby by se nemohly dále zvedat. Powell může na svoji obranu říct, že právě pokles o 0,9 % je výsledkem Fedu, který chce měkké přistání americké ekonomiky z režimu levných peněz. Pokud by však pokles trval anebo by zrychlil ve třetím čtvrtletí, sazby by se nemohly zvedat. To je možná pravý důvod, proč trhy jsou optimistické. Fed má před sebou poslední tři měsíce, kdy sazby může zvedat bez obav.

Ještě jeden pohled na zvedání sazeb Fedem si můžeme představit. Investoři vědí, že Fed si může dovolit zvednout sazby na 3,5, možná 4 %. Sazby okolo 5 % si zatím nikdo neumí představit. Jelikož Fed zvedl sazby o 75 bazických bodů, tak jsme se velmi rychle přiblížili k hranici 3,5 %, stačí již dvakrát zvednout sazby o 75 bazických bodů a bude konec se zvedáním sazeb. Jak se často říká, že trhy kalkulují na šest měsíců dopředu, tak z toho vyplývá, že investoři již počítají se stabilitou sazeb na konci roku. Samozřejmě se jedná znovu o pracovní hypotézy. Fed může všechny překvapit a pokračovat s utahováním sazeb. V tom případě bychom však měli očekávat další vlnu výprodejů. I na tuto možnost by se investor měl připravit a počítat s ní. Pojistku si může vytvořit nákupem shortovacího ETF některého ze světových indexů s použitím rozumné páky. Díky tomu v případě větších poklesů trhů získá prodejem ETF hotovost, se kterou bude moci operovat a pokrývat případné ztráty.

Firemní zprávy: Apple se stále drží

Akcie Applu patří k nejsledovanějším akciím na světě. A to z mnoha důvodů. Akcie Applu má největší váhu v indexu Nasdaq100, její růst a pád tak dokáže ovlivnit celý trh. Další z důvodů je skutečnost, že Apple tvoří více než 42 % portfolia legendárního investora Warrena Buffetta. Applu se relativně daří i v roce 2022. Akcie vykazuje ztrátu 10 % od začátku roku, což je relativně přijatelná ztráta oproti většině amerických firem. I přes zvedaná úrokových sazeb a inflace akcie Applu se drží. V případě, kdyby výsledky byly špatné, tak by nás čekal s největší pravděpodobností silný výprodej. Zvednutí sazeb na dolaru a špatné výsledky Applu by představovaly vskutku smrtící koktej. Jak tedy dopadly výsledky?

Vývoj ceny akcií Applu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zisk na akciích byl 1,20 dolarů oproti odhadovaným 1,16 dolarů, což se ve srovnání s minulým rokem představuje pokles o 8 %. Tržby taktéž dopadly lépe, než analytici očekávali. Tržby dosáhly 83 miliard dolarů oproti odhadovaným 82,81 miliardám dolarů, což je meziročně o 2 % více. Tržby rostly jak za prodej iPhonu, tak za poskytování služeb. Avšak prodej počítačů Mac nebo iPadů meziročně poklesl. Hrubá marže Applu dosáhla 43,26 % oproti odhadovaným 42,61 %. Právě růst marže je dobrou zprávou pro investory. Reakce na akcie Applu byla okamžitá a po oznámení vyrostly o 3 %.

Firemní zprávy: Amazon všechny pozitivně překvapil

Další firmou, která patří k ostře sledovaným, byl Amazon. Původně se čekalo, že Amazon potvrdí zhoršující se obraz světové ekonomiky. U Amazonu se předpokládal růst nákladů v podobě dražších energií, lidských zdrojů z důvodu napjatého amerického trhu práce a taktéž se měla projevit snaha spotřebitelů šetřit za produkty. Tyto obavy se promítaly do ceny akcií Amazonu, které se od začátku roku prodávaly o 30 % levněji. Nic takového se nestalo a Amazon doslova výsledky vyrazil dech. Akcie za pár dní přidala přes 13 %.

Vývoj ceny akcií Amazonu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tento růst byl ještě překvapující, protože akcie Amazonu vykázala ztrátu 20 centů na akcii, a to se očekával zisk 0,15 dolarů. V oblasti, v níž však Amazon překvapil analytiky, byly tržby. Tržby společnosti dosáhly 121,23 miliard dolarů oproti odhadovaným 119,09 dolaru. Co tedy stálo za růstem akcií Amazonu? Byl to především výhled do budoucnosti. Firma se obávala poklesu příjmů z reklamy, ale obavy se nevyplnily. Růst z reklamy dosáhl 20 %. Taktéž se povedlo zvednout poplatek o 20 dolarů za službu Prime bez toho, aby jí výrazně ubylo odběratelů této služby. Zájem o cloudové služby, které tvoří hlavní zisk u Amazonu, zůstává i nadále silný. Právě ze zisku cloudových služeb dotuje Amazon ostatní aktivity. Investoři odměnili Amazon silným růstem ceny akcie. To nám jen dokazuje, že i nadále jsou na trhu podceněné firmy.

Centrální banky: Maďarsko má úrokové sazby přes 10 %

V úvodu jsme si již rozebrali zvedání sazeb v USA. Ekonomičtí teoretikové se přou, jaký vliv má dnes zvedání úrokových sazeb, když inflace je vázaná především na covid a na válku na Ukrajině. Odpověď na tuto otázku by nám mohlo brzy dát Maďarsko, kde maďarská centrální banka zvedla svoje sazby rovnou o 100 bazických bodů na 10,75 %.

Už jen jedno nebo dvě zasedání maďarské centrální banky dělí od momentu, kdy úrokové sazby budou vyšší než inflace. Inflaci v Maďarsku budeme pečlivě sledovat, jestli se prokáže, že zvedání sazeb dokáže inflaci potlačit.

Svoje sazby zvedla i Argentina, a to rovnou o 800 bazických bodů na 60 %. Zde krásně vidíme, že inflaci není radno podceňovat. Svoje sazby zvedl taktéž Hongkong o 75 bazických bodů na 2,75 %, Kostarika o 200 bazických bodů na 7,50 % a Jordánsko o 75 bazických bodů na 4,5 %.

Indexy: Optimismus na trzích pokračuje

I přes zvednutí sazeb Fedem akciovým trhům se daří. Výjimkou zůstává Čína, protože se znovu otevřel problém čínských developerů. Čínský stát podmiňuje svoji pomoc získáním akcií daných firem, což se akcionářům samozřejmě nelíbí. Díky tomu burza v Šanghaji se obchodovala na červené nule 0,01 %. Hongkongská burza dokonce oslabila o 1,93 %. Za to však japonský index Nikkei si připsal zisk 1,06 %.

Vývoj indexu Nikkei
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Burzám v Evropě se dařilo. Německý Dax si připsal slušných 2,04 %. Francouzský CAC 40 ho dokonce překonal a vzrostl o 3,2 % Britský FTSE přidal 1,47 %.

Vývoj indexu CAC 40
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nejlépe dopadly trhy v zámoří, kde díky Applu a Amazonu technologický Nasdaq100 vystřelil o 4,98 %. Z pohledu technické analýzy graf vypadá dobře a měli bychom i nadále pokračovat v růstu, a to navzdory úrokovým sazbám a nízkému americkému HDP. Index S&P500 přidal solidních 3,83 %. Americký průmyslový Dow Jones vyrostl o 2,53 %.

Komodity: Ropa klesala

Právě zprávy o technické recesi v USA se hned automaticky projevily na cenách ropy. Ropa poklesla a obchodovala se na úrovních 93 dolarů za barel pro americkou lehkou ropu a 100 dolarů za barel pro ropu Brent. Cenový pokles ropy je však znovu spekulativní. Recese v USA zatím není nějak velká a poptávku po ropě pro zatím nějak nezasáhne.

Vývoj ceny ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Avšak zajímavou zprávu poslal do světa OPEC, který ukázal, že těžební limity splňují jen Kuvajt a Spojené arabské emiráty. Ostatní země nesplňují limity podle plánu. Nigérie dokonce výrazně snížila svoji produkci. Zde máme opět známku toho, že problém je na straně nabídky. I kdyby stoupla poptávka ve světě anebo mírně klesla, tak v současnosti nejsme schopni pokrýt nabídku ropy.

Komodity: Zlato se odrazilo ode dna?

Zvýšení sazeb mělo vliv na cenu zlata. Nikoliv takový, jaký bychom očekávali, že pokud se sazby zvednou, tak by měla cena zlata poklesnout. Nebylo to zvednutí sazeb, co způsobilo růst ceny zlata, ale naopak právě spekulace o tom, že Fed brzy zvedání sazeb ukončí. Zlato se tak odrazilo od hranice 1700 dolarů za unci na 1780 dolarů.

Vývoj ceny zlata
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zlatu pomáhá i skutečnost, že americký dolar již neposiluje, a to i přes zvednutí sazeb. Zde vidíme taktéž potvrzení toho, že forexoví obchodníci nepočítají s dalším novým zvedáním sazeb. Stejně jako zlato, stříbro zažilo ještě silnější růst a již nyní se obchoduje na úrovni přes 20 dolarů za unci.

Vývoj ceny stříbra
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem: Po výsledkové sezoně hlavním hybatelem trhu budou znovu centrální banky

Výsledková sezona v USA pomalu končí a přesune se do Evropy a k nám, ale i tak se dozvíme zajímavé hospodářské výsledky od Moderny nebo eBay. Českého investora bude zajímat především zasedání ČNB 4. srpna. Rada se poprvé sejde v novém složení, které má být více holubičí. Avšak pokud chtějí udržet kurz koruny v rozumném pásmu, tak se nebudou moci pouze spoléhat na devizové intervence, ale zvedat i úrokové sazby. Zvednutí sazeb o 50 bazických bodů by byl asi dobrý kompromis, ale nechme se překvapit.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo