Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Volatilita je zpět, sektorová rotace pokračuje, Fed připravuje trh na utažení měnové politiky

Burza s odstupem – Volatilita je zpět, sektorová rotace pokračuje, Fed připravuje trh na utažení měnové politiky
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou poslední nepřerušený pracovní týden na světových trzích. Dva zbývající do konce roku už naruší vánoční prázdniny. Většina investorů si již bere volno. Na burze zůstávají většinou jen malí hráči a algoritmy. Objemy obchodů v závěru roku jsou minimální. Co nám tedy tento týden přinesl?

Trhy vstoupily do fáze neutralizace, a silná růstová tendence je tedy pryč. Poslední měsíce jsme si zvykli na to, že každý ať sebemenší pokles byl v vzápětí vykoupen. Strategie buy the dips slavila úspěch. Nyní se ukazuje, že při každém dalším poklesu, růst už není tak silný. Na trzích je ještě dostatek hotovosti a to je hlavní důvod, proč zatím nevstoupily do silnější korekce.

Zasedání Fedu však vyslalo jasný signál, že léta finanční hojnosti jsou u konce. Investoři se tak začali pomalu připravovat na tuto fázi. Proto na trzích pomalu ustává silný růst a vstupují do fáze konsolidace. Co to znamená pro investora?

Ještě určitě není čas na paniku a výprodej akcií. Trh se pomalu vrací do situace před koronou. Neporoste už všechno, ale některé akcie porostou a jiné budou ztrácet. Je tedy čas být velmi selektivní v nákupu akcí.

Možná je čas opustit indexové ETF, protože riskujeme, že nebudou tak silně růst a možná se dočkáme i poklesu. Zároveň z dlouhodobého pohledu trhy zůstávají v růstové tendenci. A to důvod proč pro dlouhodobého investora nenastal čas opustit trhy. Avšak když nyní nakupujeme akcie, měli bychom volit kratší dobu investice.

Sektorová rotace od technologických akcií k defenzivním titulům

Zasedání Fedu jen zrychlilo jev, který pozorujeme již několik týdnů. Investoři se začínají zbavovat technologických akcií, které mají velký růstový potenciál, ale velmi slabé fundamenty. Technologické firmy jsou tak dlouhodobě předraženy. Není divu, že investoři se jich zbavují a tím si pojišťují vysoké zisky z předchozích měsíců. Právě fundamenty a finanční zdraví budou nejdůležitější faktory v roce 2022. Hned po tiskové konferenci Fedu jsme mohli sledovat zajímavý jev. Technologické akcie začaly posilovat, i když se dalo logicky předpokládat, že to bude opačně. Jak tento růst vysvětlit?

Lze to vysvětlit tím, že trhy nemají rády nejistotu. Fed dal jasný letový řád. V březnu má skončit tapering, ten měl původně trvat až do listopadu 2022. Následně Fed počítá s trojitým zvýšením sazeb v roce 2022.

Dobrá zpráva je, že Fed vzal na vědomí vysokou inflaci a je připraven proti ní zakročit. Otázkou je spíš, zda není příliš pozdě. Trhy jsou tak ujištěny, že se něco bude dít.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Adobe Systems! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výčet firem, které za jeden týden měly obrovské ztráty, je velmi zajímavý. Softwarová firma Adobe ztratila 14,95 %, Airbnb – 12 %, Tesla – 8 %, Nvidia 7,9 %, Microsoft – 5 %, Apple – 4,2 %. Skutečnost, že výprodeje postihly i Apple a Microsoft, které v posledních týdnech naopak posilovaly, naznačuje, že se investoři opravdu hromadně zbavují technologických akcií.

Když se podíváme na index Dow Jones, zjistíme, že za poslední týden posílily tyto akcie: Verizon 5,9 %, Merck 4,2 %, Coca-Cola 2,58 %. Návrat k defenzivním titulům je patrný. Při investování se vždy vyplatí jít s davem. Takže pokud máte velké zisky na technologických akciích, není lepší vánoční dárek než si je právě vybrat.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Verizon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Centrální banky: Utahován měnové politiky pokračuje

Máme zde zajímavý fenomén co se týče měnové politiky. Když začala pandemie Covidu, v podstatě všechny světové banky jednaly jako jeden muž a snížily sazby na velmi malé či dokonce záporné hodnoty. Čestnou výjimkou byla Čína, která naopak využila celé krize kolem korony, aby svou měnu posílila. Čína buduje dlouhodobě pozici juanu v Asií.

Silně se inspiruje od měnové politiky západního Německa. Čínský juan chce být západní markou Co se však týče návratu do normálního režimu, strategie se začínají lišit.

Země střední Evropy, včetně naši ČNB, zaujaly od začátku velmi agresivní postoj. V tomto tónu pokračovalo Maďarsko, které 15. prosince zvedlo sazby o další 300 bazických bodů takže nyní dosahují 2,4 %. Guvernér Rusnok naznačil, že se jeho názor opět změnil. Nižší počet nakažených za poslední týden mu dodal odvahu k tomu, že nyní tvrdí, že české sazby se znovu mohou měnit skokově. Za dobrou úroveň sazeb pro příští rok označil 3 až 4 %. Uvidíme, zda ČNB nadělí dárek střadatelům v podobě zvýšení sazeb. Z tohoto dárku však nebude mít radost nová česká vláda, jelikož si bude muset půjčovat na vyšší úroky. Úrokové sazby taktéž zvedají menší ekonomiky, které dusí inflace, jako například Mexiko 5,5 %, Kostarika 1,25 %, Arménie 7,75 %.

Po agresivnějších bankách tu máme Fed a nyní i Anglickou centrální banku, která zvedla sazby poprvé 16. prosince o 150 bazických bodů na 0,25 %. Tyto velké centrální banky po 9 měsících mění svůj pohled na věc.

Dříve tvrdily, že inflace je přechodná. Nyní uznaly, že přechodná není a sazby budou muset zvedat. Tyto banky investory již začaly připravovat na změnu kurzu.

Následují ECB, Japonská centrální banka a Švýcarská centrální banka, které dodnes drží stejný směr. Je potřeba neustále podporovat ekonomiku nízkými sazbami. Centrální banky tak prozatím chtějí držet kurz nízkých sazeb. Je však otázkou, kdy se začnou bouřit němečtí a nizozemští důchodci, když si uvědomí, jak moc jim současná inflace pohlcuje úspory. Dobře si zapamatujte toto dělení, protože za půl roku uvidíme, které centrální banky dobře odhadly situaci a které naopak svým rozhodnutím poškodily své spoluobčany.

Centrální banky: Za jak dlouho Turecko zkrachuje

Výjimkou je turecká lira, která se žene do propasti. Erdogan znovu rozhodl, že se sazby musí snížit. Turecko tak snížilo své sazby z 15 na 14 % 17. prosince. A to i přesto, že listopadová inflace byla v Turecku neuvěřitelných 21,3 %. To však není všechno. Erdogan oznámil zvýšení minimální mzdy o 50 % na 4250 tureckých lir (v době vyhlášení odpovídalo zhruba 243 eurům).

Tímto rozhodnutím si chtěl zajistit přízeň svých podporovatelů, ke kterým patří především chudí lidé. Avšak právě růst platů přitápí pod inflační kotel. Podle ekonomů toto rozhodnutí přidá mezi 3 až 10 % na inflaci v příštím roce. Turecko se stalo monetární laboratoří moderní doby.

Turecká lira se znovu propadla vůči dolaru. Za jeden americký dolar se dá koupit 16,8 turecký lir. Před rokem se za stejnou částku dalo pořídit 7,57 turecký lir. Turecká burza v posledních dnech silně roste, protože mnoho firem se stalo pro zahraniční investory velmi levnými. Otázkou tedy naopak může být, zda není ještě předčasné kupovat turecké akcie. Erdogan totiž očividně ignorací ekonomických zákonů vede zemi k hyperinflaci. Až se propad měny zastaví, bude v Turecku investičních příležitostí mnoho.

Indexy: Vývoj na indexech potvrzuje křehkost trhů

V Asii hlavní indexy uzavřely smíšeně. Burza v Tokiu přidala nevýrazných 0,4 %. Burza v Šanghaji skončila v červených číslech a odevzdala 0,9 %. Nejvíc pod tlakem se ukázala burza v Hongkongu, která ztratila 3,2 %.

V Evropě převážila červená barva. Pařížská burza za týden oslabila o 0,93 %. Německý Dax oslabil o 0,59 %. Nejlépe dopadl britský FTSE s minimální ztrátou 0,3 %.

Trhy v zámoří postihla sektorová rotace. Nasdaq100 oslabil o 2,95 %. Nasdaq100 se dostal pod hranici 16 000 bodů, konkrétně na 15 800. Z pohledu technické analýzy pokud oslabí i v dalších dnech pod 15 600 bodů, můžeme očekávat, že index nabere sestupnou tendenci. Pokud uhájí tento klíčový bod, ani tak nemá zdaleka vyhráno. Index se dostane do neutrální zóny. Návrat do silné růstové tendence by znamenal překonat znovu hranici 16 600 bodů. A k té má tento index ještě velmi daleko.

Ani dva další americké indexy si nevedly dobře. S&P 500 ztratil 1,94 %. Dow Jones nejlépe odolával výprodejní náladě a ztratil 1,69 %.

Komodity: Stagnace na ropě

Dění okolo Fedu ovlivňuje i cenu ropy. Jelikož se Fed chystá zvednout úrokové sazby, americký dolar by měl v příštích měsících růst. To bude vytvářet tlak na ceny ropy, která se obchoduje v dolarech. Díky tomu, že dolar posílí, bude ropa pro ostatní země drahá. Posilující dolar tak bude zabraňovat návratu nad 80 dolarů.

Druhým negativním faktorem pro cenu ropy je strach z varianty omikron. Už nyní můžeme vidět fotky vyprázdněného Londýna. Omezení dopravy a pohybu lidí bude silně srážet poptávku po černém zlatu. Ropa Brent zakončila týden na 73,5 dolarech a americká lehká ropa se pak prodávala za 71 dolarů za jeden barel.

Komodity: Zlato uhájilo hranici 1800 dolarů za unci

Zlato i přes zasedání Fedu uhájilo hranici 1800 dolarů. To je důležitý signál. Zlato čeká přelomový rok. Normálně by mělo oslabovat, když Fed úrokové sazby zvedne. Avšak nesmíme zapomínat, že současná inflace v USA je 6,8 %.

Pokud Fed sazby zvedne, lze očekávat, že se tak bude dít po malých krůčcích mezi 150 nebo 250 bazickými body. To je pořád výrazně pod úrovní inflace. Fed dále očekává, že se sice inflace zpomalí, ale nezmizí úplně. Pro rok 2022 můžeme čekat inflaci v rozmezí 3 až 4 %. V tom případě by investoři mohli vyhledávat zlato jako ochranu před inflací. Pokud se tak nestane, hrozí, že zlato ztratí pro investory svůj lesk. Zlato se stane postupně relikvií z minulosti.

Slovo závěrem: Dobrý ročník 2021

Jak jsme psali v úvodu, máme zde prakticky závěr roku. Pro investory rok 2021 byl jeden z nejlepších v minulosti. I přes obavy z dalších variant Covidu-19 většina světových indexů přidala mezi 18 až 25 % za rok. To je velmi slušný výsledek. Rok 2022 už tak příznivý nebude. Jak se připravujete na rok 2022? Jakou investiční strategií zvolíte pro následující rok?

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.