Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem – Světové trhy ve válečných plamenech, vyplatí se kupovat akcie za zvuků děl?

Burza s odstupem – Světové trhy ve válečných plamenech, vyplatí se kupovat akcie za zvuků děl?

Burza s odstupem – Světové trhy ve válečných plamenech, vyplatí se kupovat akcie za zvuků děl?
Zdroj: Depositphotos.com

V podstatě nikdo, ani ukrajinský prezident nečekal, že Rusko zaútočí s tak velkou silou na území Ukrajiny. V nejhorších scénářích se uvažovalo o oficiálním posílení Ruska na pozicích Donbasu a Luhanské republiky. Trhy v Evropě zareagovaly silným výprodejem, což je pochopitelné. Čtvrtek 24. února 2022 vstoupí do burzovní historie jako den, kdy se trhy propadly kvůli ruské okupaci. Výprodeje zasáhly celý svět až na Ameriku. To je první zvláštnost.

Můžeme sice namítat, že Amerika je geograficky velmi vzdálená a již dlouhodobě omezila obchod a obchodní aktivity s Ruskem. To ale neznamená, že americké firmy nebudou zasaženy nepřímo. Evropské a asijské firmy obchodující s Ruskem, nebo Ukrajinou konflikt pocítí přímo na výši svého obratu. Evropské trhy tedy značně propadly.

Nejhůře si však vedla burza v Moskvě, což je pochopitelné. Západ určitě nezasáhne vojensky, ale bude se snažit uplatnit celou škálu ekonomických sankcí. V den invaze se ruský RTSI propadl o 50 %, překvapivě druhý den opět rostl o 26 %. I tak však tento index ztratil přes 41 % od začátku roku. Investice do ruských akcií se tedy rovná prakticky poloviční ztrátě investovaných peněz. Na ruské burze ztrácely za jeden týden firmy: HeadHunter Group – 48 %, ruské banky Bank VTB – 48 % Sberbanka – 47 %, ale i internetové firmy jako Yandex – 44 %, VK – 47 %.

Vývoj akcií Sberbank
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

I přes cenu energií, která vystřelila nahoru, klesaly ruské energetické firmy. Gazprom ztratil – 26 %, Rosneft – 40 %, Lukoil – 23 %. Všechny tyto velké ruské společnosti se obchodují na burzách v New Yorku nebo v Londýně. Dá se předpokládat, že zákaz obchodování těchto společností na světových trzích mimo Rusko přijde brzy. Navíc je celkem jednoduše proveditelný. Následný převod na ruskou burzu se může investorům značně prodražit.

Vývoj akcií Gazprom
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dalším problémem ruských akcií je, že i kdyby zůstaly na zahraničních trzích, primární trh bude pořád ten moskevský, a tedy hlavní měnou zůstane ruský rubl. Za jeden americký dolar dostanete nyní 93 rublů, ale v půlce února 2022 to bylo jen 75 rublů. Nezávisle na tom, jakou akcií bychom koupili či prodali, bude to kurz mezi dolarem a rublem, co zásadně ovlivní hodnotu investice.

Sankce a postižené evropské firmy

Už teď je jasné, že ekonomické sankce zasáhnou firmy, které s Ruskem buď obchodují anebo mají v Rusku investováno mnoho peněz. Přímý dopad na celou evropskou ekonomiku nebude až tak velký. Samozřejmě s výjimkou zdražení energií a to zejména zemního plynu.

Evropský export do Ruska a Ukrajiny představuje pouze 1 % celého vývozu Evropské unie. Americká investiční banka Goldman Sachs však vytipovala podniky, které tvoří velkou část svého obratu v Rusku. Tyto firmy budou jistě v příštích dnech a týdnech pod velkým tlakem. Jedná se o nizozemskou telekomunikační společnost Veon, těžaře vzácných kovů Polymetal international nebo třeba britského výrobce oceli Evraz.

Vývoj akcií TotalEnergies
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Mezi firmy, které mají velké investice v Rusku a jejichž další existence je ohrožena, patří firmy jako TotalEnergies, Shell nebo francouzský Renault, kterému patří výroba a značka Lada. Pro francouzskou automobilku, která během covidového roku 2020 vytvořila historickou ztrátu 8 miliard, by zákaz nebo snížení prodeje této značky v Rusku ohrozilo vůbec další existenci. Vozy značky Lada jsou totiž jedničkou na ruském automobilovém trhu.

To je také případ, proč západ váhá s ekonomickými sankcemi. Loby těchto firem jsou velmi silné a určitě již teď hledají možnosti jak obejít současné i ty budoucí sankce. V každém případě možná bude lepší se v následujících týdnech těmto akciím vyhnout, pokud nemáte rádi riziko.

Vývoj akcií Renault
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Seznam velmi riskantních investic představují především ruské banky. Je otázkou, jak by se aplikovalo odpojení od systému SWIFT na ruské banky podnikající mimo ruské území. To platí i pro jejich dceřiné společnosti, které plně podléhají zákonům dané země, jako například Sberbanka u nás.

Bankovní sektor to obecně bude mít velmi těžké. Pokud se budou mrazit účty ruských oligarchů je pravděpodobné, že to ovlivní největší evropské banky.

Ty se pak budou snažit na poslední chvíli vytáhnout z nich maximální množství peněz. Run na banky, tak jak ho vidíme u nás právě u Sberbanky, se tak brzo může stát realitou i jinde. Banky a penzijní fondy mohou taktéž mít nemalé investice v ruských aktivech a jejich odpis by pak ohrozil finanční zdraví bank. V každém případě Rusko ukrajinský konflikt zcela jistě pocítíme v naších peněženkách.

Překvapivý vývoj pří pátečním obchodování

Ruská invaze se v pátek 25 nezastavila, ale to trhy nebraly na vědomí. Po čtvrtečním výprodeji se velmi rychle oklepaly a draly se znovu nahoru. To lze vysvětlit pouze jednou věcí. Wall Street očekává, že konflikt bude mít velmi krátké trvání.

Opravdu jen těžko lze spekulovat na základě jakých informací a analýz investoři předpokládají tento scénář. Jediné možné vysvětlení je, že dopředu věděli, že Ukrajině vojensky nikdo nepomůže a ta sama se bude Rusku jen těžko bránit.

Víkendové dění však tuto hypotézu nepotvrzuje, je tedy možné, že trhy budou znovu klesat.

Příležitost k nákupu, nebo počátek vleklé krize?

V našem nedávném článku jsme si rozdělili dva druhy příčin burzovního krachu. První jsou takzvané černé labutě, tedy málo pravděpodobné události. Druhá příčina je systémová.

Jako klasický příklad systémové příčiny můžeme uvést zvednutí úrokových sazeb. V naší studií jsme došli k závěru, že právě první druh příčin je velmi vhodný pro investování. Trhy totiž zachvátí panika, která však brzo opadne, pokud se problémy vyřeší.

Druhá příčina je naopak nevhodná pro investice, protože aby se taková příčina odstranila, musí se celý sytém reformovat. A to není nikdy záležitost jednoho týdne nebo měsíce, ale postupné dlouholeté transformace. Otázkou je, jak tedy můžeme vnímat rusko-ukrajinský konflikt?

Svou povahou se jedná jistě o první druh příčiny. Prudká reakce trhů a následný optimismus potvrzuje tuto verzi. Je tu ale několik problémů. První se týká toho, že konflikt se může kdykoliv rozšířit. Pokud by Polsko přispěchalo na pomoc Ukrajině, jsme na prahu širšího konfliktu, jehož dopad na světovou ekonomiku by byl devastující. Situace se tak může ještě rychle zhoršit a trhy mohou kdykoliv zažít další výprodeje. Ale to není jediné riziko.

Velké riziko je, že první příčina ve skutečnosti zapůsobí jako katalyzátor pro příčinu druhou. Konflikt bude mít vliv na cenu energií a ty ještě více zrychlí inflaci. Zde se ocitneme na křižovatce, protože větší inflace bude vyžadovat ještě radikálnější zákrok ze strany centrálních bank.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou tak naruší křehký růst HDP. Centrální banky tak mohou najít výmluvu, proč sazby nezvedat. Tento krok však bude znamenat, že inflace bude větší, delší a určitě se nezastaví v roce 2023. Naopak silné zvednutí sazeb nás dostane takřka jistě do recese koncem roku 2022. Je to prakticky volba mezi morem a cholerou. V každém případě se zdá, že následující léta budou hubená.

Centrální banky: I přes napětí centrální banky zvyšují sazby

Ke zvýšení sazeb, které má zajistit boj s inflací, přistoupily tři centrální banky. Paraguay zvedla sazby o 25 bazických bodů na 5,75 %. Nový Zéland taktéž zvedl své sazby na 1 %. I vyspělá novozélandská ekonomika musí s inflací nějak bojovat.

To je další signál, že Fed by se měl ke stejnému kroku odhodlat v polovině března. Maďarská centrální banka přidala k sazbám dalších 50 bazických bodů. Základní maďarská sazba je tak na 3,4 %. Tedy stále mnohem níž než česká. Uvidíme, jaký postoj zaujme ČNB, která již naznačila, že díky konfliktu bude v české ekonomice převládat inflační tlak. Je otázkou, zda si tak guvernér Rusnok tímto prohlášením otevřel cestu k dalšímu zvyšování sazeb.

Indexy: I přes zahájení války trhy v zámoří skončily v zelených číslech

Kromě již v titulku zmíněných zámořských trhů, ostatní indexy skončily v červených číslech. V Asii se nedařilo burze v Hongkongu, ta odepsala přes 6,4 %. Index Nikkei zakončil týden ztrátou 2,3 %. Nejlépe se dařilo odolávat negativní náladě burze v Šanghaji, která se zmenšila o pouhých 1,13 %.

Vývoj indexu Nikkei
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V Evropě byla situace nejhorší. Ruská burza ztratila přes 32,6%. To se dalo očekávat. Burza v Budapešti ztratila 8,8 %, Vídeňská burza taktéž skončila ve ztrátě 8,12 %. Velké evropské burzy měly ztrátu menší než výše jmenované, ale i tak zůstaly hluboko v červených v číslech. Nejhůře dopadl Dax – 3,16 %. Francouzská burza ztratila 2,56 %. Avšak Britský burzovní index FTSE zaznamenal pouze lehkou ztrátu 0,32 %.

Vývoj indexů Dax, Dow Jones a Nasdaq 100
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Průmyslový Dow Jones zakončil týden na červené nule 0,06 %. Avšak index S&P se přehoupl do zelených čísel a připsal si 0,8 %. Ještě lépe si vedl technologický Nasdaq100, který získal 1,08 %.

Komodity: Ropa se dostala na chvíli přes psychologickou hranici 100 dolarů za barel

Konflikt mezí Ukrajinou a Ruskem povede ke zvyšování cen černého zlata. Jednak se omezí dodávky z Ruska pod vlivem sankcí a za druhé se v tak rozsáhlém konfliktu spotřebuje mnoho pohonných hmot. Ruská armáda navíc míří na zničení ropovodů a ukrajinských ropných skladů. Důvodů, proč má ropa růst, je tak hned několik.

Vývoj ceny ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Na druhou stranu se však může stát, že arabské státy budou chtít přispět svou trochou do mlýna a zvýší těžbu. Tím by poslaly ceny ropy dolů. Taktéž by mohla pomoci íránská ropa. Avšak s největší pravděpodobností nás čeká rostoucí scénář, zvláště pokud se válka potáhne. Ropa Brent se prodávala za 94,5 dolarů za barel a americká lehká ropa za 91,93 dolarů.

Komodity: Zlato bylo už kousek pod hranicí 2000 dolarů

Stejně jako ropa, zlato, považované za bezpečný přístav, vystřelilo na začátku konfliktu k hranici 1970 dolaru. Tu však neudrželo a v závěru týdne se dostalo zpět pod 1900 dolarů na úroveň 1890 dolarů.

Zlato však si nemusí zoufat. Je velmi pravděpodobné, že v obou možných scénářích, tedy velké inflaci i odložení zvednutí sazeb, bude zlato vítěz.

Vývoj ceny zlata
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít vliv na komoditní trh. Pokud se válka potáhne, je pravděpodobné, že ukrajinské zemědělství nebude fungovat na plné otáčky. Cena pšenice by tak měla jít nahoru. Ale ukrajinská pšenice není jediná komodita, jejíž dodávky tento konflikt naruší. Ukrajina patří k významný těžařům titanu. Toho je nyní nedostatek, což ohrožuje především výrobce letadel. Ti již hodně utrpěli za korony a nedostatek titanu by mohl zasadit tomuto odvětví novou ránu, která by se následně přesunula do celého leteckého odvětví.

Slovo závěrem: Opatrnost nad vše

I když trhy, zvláště pak v zámoří, v pátek 25. února prokázaly nákupní apetit, neměli bychom se nechat tímto pohybem zmást. V nejlepší možné variantě, tedy že obě znepřátelené země zasednou k mírovým jednáním, se vše vrátí do situace před konfliktem. Tedy do světa, kdy bojujeme s velkou inflací a můžeme očekávat brzké zvýšení sazeb, které povedou k negativnímu sentimentu na trzích. Takže stále platí, co opakujeme od začátku roku. Do obchodování by se měli pouštět jen zkušení tradeři a zaměřit by se mohli spíše na krátkodobé obchodování.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo