Druhý únorový týden měl prakticky identický průběh s předchozími týdny roku 2022. Vývoj na burze je skoro každý týden jako přes kopírák. Týden začíná relativně dobře, většinou se solidním růstem několika společností díky dobrým výsledkům či pozitivním firemním zprávám. Následně se optimismus vyčerpá a v závěru týdne pak dochází k velkým výprodejům. Důvody se vždy najdou: vysoká americká inflace, špatná geopolitická situace nebo strach z toho, že Fed bude rychle zvedat úrokové sazby. Tyto zprávy fungují na finanční trhy jako zaručení strašáci.
Americká inflace v lednu dosáhla 7,5 %. Jak vyplývá z obrázku, nejenom že se nestabilizovala, ale naopak roste. Fed má tedy v březnu poprvé zvednout sazby. Spekuluje se, zda to bude o 25 bazických bodů nebo rovnou o 50. Avšak tato debata je zcela lichá v tom, že tento krok inflaci zastaví. Ta bude určitě růst dál. Známý francouzský ekonom Patrick Arthus z investiční banky Natixis jasně označil boj s inflací ze strany FED a ECB jako pouhá rétorická cvičení. Pokud by centrální banky chtěly s inflací skutečně bojovat, musely by ji úrokové sazby převýšit. V případě USA by tedy musely jít nad 7,5 %.
Proto nemá smysl zabývat se tím, zda drobné zvýšení sazeb americkou inflaci zastaví. Je to pouze pokus o získaní času, protože pokud je vysoká inflace a nízké úrokové sazby, jsme v reálné ekonomice v prostředí sazeb záporných. Ty jsou v případě Ameriky na úrovní -7 %. Pokud by toto číslo bylo uváděno v médiích, lidé by si začali klást otázky. Tak tomu ale není. Zůstává tedy otázka, jak rozumný investor může koupit americký dluhopis s výnosem 2 %, když ví, že inflace je 7,5 %. Investor tak akceptuje, že první rok jeho investice ztratí kolem 5 %.
Může vůbec být inflace přechodná?
Co investorům nahání strach, není měnová politika sama o sobě, ale nejistota situace, která pramení ze špatné analýzy centrálních bank. V roce 2021, když se začala ve statistikách projevovat vysoká inflace, FED a ECB nás ujišťovaly, že inflace je přechodná. Na konci roku 2021 se však inflace ukázala jako silně rostoucí. FED se kál, že slovo přechodná nebylo dobře zvolené, ale zároveň nepřipustil chybu analýzy, že inflace se ustálí sama od sebe. V USA se již nyní mluví o tom, že díky inflaci rostou velmi silně požadavky na platy. Jinak řečeno inflační spirála se roztáčí.
V tomto případě je ještě více nepochopitelný postoj ECB, která tvrdí, že požadavky na růst platů se zatím Evropě vyhýbají. I pokud by to byla pravda, je to špatná zpráva pro kupní sílu Evropanů. Ta se tento rok ztenčí minimálně o 5 % bez toho, aby platy rostly.
I kdyby platy nerostly, na trhu s komoditami můžeme znovu pozorovat růst. Měď, která je velmi důležitá surovina pro průmysl a technologie, v týdnu znovu přesáhla psychologickou hranici 10 000 dolarů za tunu. Cena dalšího důležitého kovu niklu neklesá, v lednu se dostala přes hranici 24 000 dolarů. Vývoj komodit naznačuje, že konec inflace se blíží.
I kdyby tedy platy v Evropě stagnovaly, inflace poroste dál. ECB si neuvědomuje, že růst platů nemusí nutně znamenat, že lidé dostanou přidáno v práci, ale nyní se ukazuje, že již po celé Evropě začínají protesty a sociální nepokoje obyvatelstva. Inflace a zvýšené náklady na energie se dotýkají právě těch nejchudších. Státy budou muset tuto situaci řešit tím, že se zvednou dávky. A to bude znovu velký inflační tlak.
Nereálnost postoje ECB byla podtržena obrázkem z agentury Bloomberg. Podle prognóz ECB se inflace znovu vrátí pod 2 % v roce 2023. V příštích měsících bychom tedy měli být svědky zastavení a hlubokého propadu inflace. Když se však na graf podíváme, něco podobného se nestalo v minulých pěti letech. Pokud nepřijde radikální zásah buď se ze strany centrálních bank, nebo nepředvídaná událost, inflace se nezastaví. Spíš poroste v řádu 3 až 5 procent po několik let. To s sebou přinese spoustu problémů, jako znehodnocení úspor, nebo znehodnocení důchodů. Avšak nejhorší efekt bude právě ztráta důvěry v centrální banky. Jak je možné, že s vývojem inflace tak ohromně spletly?
Firemní zprávy: Relativně slušné výsledky Komerční Banky
Po delší době zavítáme na pražskou burzu. Druhá nejpopulárnější česká akcie, Komerční banka, oznámila své výsledky. Ty dopadly velmi dobře a Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 56 procent na 12,7 miliardy korun. Celkové výnosy se zlepšily o 5,7 procenta na 31,3 miliardy korun. Celkové provozní náklady se zvýšily o 0,7 procenta na 15,1 miliardy korun. Představenstvo navrhuje dividendu 43,80 koruny na akcii v celkové výši 8,3 miliardy korun. Taktéž jsme se dozvěděli, že banka plánuje ve druhé pololetí 2022 vyplatit zadrženou dividendu z let 2020 a 2021 ve vyšší 55 korun. Díky tomu (a v souladu s našimi odhady) bychom se měli dostat celkovým k 100 korunám hrubé dividendy. To představuje dividendový výnos skoro 10 %.
Otázkou je však udržitelnost dividendy v následujících letech. V předkoronových letech se dividenda Komerční banky pohybovala mezi 40 až 51 korunami. Ve prospěch rostoucích zisků v následujících letech mluví růst sazeb ČNB, to by se mělo pozitivně odrazit na hospodářských výsledcích. Avšak růst sazeb už nyní snižuje objem hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 32,6 mld. Kč. To představuje oproti prosinci více než čtvrtinový pokles. Jedná se o propad 12 miliard. Zajímavý údaj je složení hypoték. 26 miliard představují nové hypotéky a 6 miliard připadá na refinancované hypotéky.
Právě refinancovatelnost hypoték může bankám způsobit velké problémy. Lidé měli většinou z minulých let fixované velmi nízké úroky. Avšak nyní se již předpokládá, že sazba hypoték na konci roku 2022 bude dosahovat 5 %.
To znamená, že všichni, kterým končí fixace, si na hypotéku značně připlatí. V kombinaci s růstem cen energií se může stát, že banky budou mít mnoho lidí, kteří nebudou moci hypotéky splácet. K tomu můžeme přičíst velkou konkurenci mezi bankami. Pro Komerční banku bude čím dál tím těžší udržet výši zisků z poplatků. V každém případě se dá očekávat, že dividenda v roce 2023 a dál se bude snižovat a bude se spíš pohybovat v pásmu 35 až 40 korun.
To s připočtením inflace bude znamenat silný reálný pokles dividend. Proto se může stát, že ceny akcií Komerční banky se po výplatě mimořádné dividendy mohou propadnout a zůstat na nižší úrovni. Možnost takového vývoje by měl investor vzít v potaz a přizpůsobit mu investiční strategií a časový investiční horizont.
Firemní zprávy: Propad technologických akcií z Nasdaq100
I když většina světových indexů se drží pořád na vysokých úrovních, můžeme pozorovat, že mnoho atraktivních a donedávna velmi dobrých investičních titulů se od začátku roku propadlo o několik desítek procent. To je za měsíc a půl skutečně dost. Některé poklesy jsou vázány na konec pandemie. Takovým příkladem můžou být ceny akcie Moderny, které od začátku roku ztratily přes 36 %. Jenomže na konec pandemie nemůžeme svádět vše. Investoři se velmi nenápadně zbavují technologických akcií, do jejichž cen byl započítán další desetiletý růst. Nyní je jasné, že dalších pět let budeme ve velmi složitém ekonomickém kontextu, kdy se budou muset platit účty po koroně.
Nejhůře od nového roku jsou na tom akcie PayPalu, které již odepsaly přes 38 %. Přitom PayPal ještě před několika lety byl brán jako firma budoucnosti. Za jeho pádem jsou horší výhledy na rok 2022. PayPal sice odhaduje růst obratu mezi 15 až 17 %, avšak analytici čekali čísla nad 20 %. Noví uživatelé nepřebývají dostatečně rychle. Firma navíc zavřela 4,5 milionů falešných účtů většinou vytvořených roboty. Avšak díky politice za placení poplatku v případě nulové aktivity na účtu je možné, že mezi těmito zavřenými účty byly i účty fyzických osob.
Mezi poraženými jsou však i velmi těžké váhy jako Meta – 33 %, Netflix – 25 %, Zoom – 23 %, AMD – 21 %, Starbucks – 19 %, AutoDesk – 19 % a NVIDIA– 18 %. Seznam akcií by mohl být ještě dlouhý. Z indexu Nasdaq100 je pouze 18 firem, které vstupují do nového roku se ziskem.
Mnoho investorů mluví dnes o možnosti krachu. Ale pravda je jiná. Investoři, kteří výše jmenované akcie nakoupili na konci roku 2021, již mají svá portfolia ve ztrátě 20 % a více. Ti už nyní naplno prožívají korekci.
Centrální banky: Úrokové sazby zvedají i ostatní státy
Trend zvedání sazeb nadále pokračuje i ve světě. Sazby zvedlo Rumunsko o 50 bazických bodů na 2,5 %. Náš severní soused Polsko taktéž zvedl sazby o 50 bazických bodu na 2,75 %. Polsko vede v ekonomických experimentech. Chce i nadále zvedat sazby s tím, že chce z polského zlotého vybudovat silnou měnu.
Avšak sazby se nezvedají pouze ve střední Evropě. K radikálnímu kroku se rozhodl Island, který zvedl sazby o 75 bazických bodů na 2,75 %. V jižní Americe zvedli sazby Peru na 3,5 % a Mexiko o 50 bazických bodů na 6 %. Překvapivě sazby zvedlo i Rusko, které přidalo rovnou 100 bazických bodů a má základní sazbu na 9,5 %. Tento krok je zvláštní, protože Rusko, pokud plánuje válku, by naopak mělo svou monetární politiku uvolňovat.
Indexy: Asie a Evropa v zelených číslech, Americké indexy se propadly
Asijských burz se dotklo riziko napětí mezi Ruskem a USA nejméně. Jak říká staré přísloví, když se dva perou, třetí se směje. Díky tomu, že USA a Rusko se již nyní vysilují, čínská ekonomika se může nerušeně rozvíjet. Burza v Šanghaji přidala 2,6 %. Burza v Hongkongu vzrostla o 1,36 %. Nejméně pochopitelně posílila burza v Tokiu, která uzavřela týden růstem o 0,93 %.
V Evropě se dařilo především německé burze se ziskem 2,16 %. Špatně si nevedla ani Londýnská burza, která přidala 1,92 %. Nejhůře dopadla burza v Paříži, která přidala skromných 0,83 %.
V zámořím se finančním trhům nedařilo. Průmyslový Dow Jones odepsal rovné jedno procento. Index S&P ztratil 1,82 %. Nejhůře a to zásluhou především akcií Mety dopadl Nasdaq100, který odepsal 2,18 %.
Komodity: Ropa stabilizace cen ropy nad 90 dolarů za barel
Během posledního týdnu se po proražení hranice 90 dolarů ropa stabilizovala. Ropa Brent se prodávala za 92 dolarů za barel. Americká lehká ropa se obchodovala za 90 dolarů za barel. Samozřejmě eskalace konfliktu na Ukrajině pro ropu a její další růst byla pozitivní signál. Na druhou stranu USA intenzivně jednají s Iránem o návratu iránské ropy na světové trhy.
Pokud by došlo k dohodě, mohli bychom se naopak dočkat návratu cen ropy na úroveň 75 dolarů za barel. Irán by měl dodávat 2 miliony barelů ropy denně. Cena ropy tak bude v následujících týdnech ovlivňována především politikou. Avšak poptávka po ropě bude velmi silná po celý rok 2022.
Komodity: Zlato se začíná probouzet ze zimního spánku
Cena zlata se vyšplhala až na hranici 1860 dolarů za unci. Důvody byly samozřejmě dva: velká inflace v USA a napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Avšak zároveň se americké desetileté dluhopisy přehouply přes 2 %. To by mělo naopak tlačit cenu zlata dolů, protože zlato nenabízí oproti dluhopisům žádný úrok.
Ale zlato i tak rostlo. To může být první ze signálů pro růst cen zlata v roce 2022. Čím dál víc se ukazuje, že centrální banky neumí zkrotit inflaci. A tak bude růst zájem o zlato. Pokud nevěříte v zásahy centrálních bank, a to zejména FEDu a ECB, zlato pro vás může být dobrou volbou pro rok 2022.
Slovo závěrem: Dnes je důležité být trader
Při pohledu na čísla inflace si uvědomujeme, jak špatný byl odhad centrálních bankéřů. I pokud FED v březnu zvedne sazby, první výsledky by se podle teorie měly projevit za 9 měsíců. To bude již rok 2023, ve kterém by se podle těch stejných bankéřů, měla inflace vrátit ke 2 %. Tak tedy sazby vůbec zvedat? Centrální banky by měly trhy uklidňovat, ne zvyšovat nervozitu kroky, které lze považovat spíš za tápavé.
Můžeme však pracovat také s hypotézou, že ani centrální bankéři netuší, jaká bude situace za půl roku. V takovém případě by jediný způsob dnešního investování bylo otevírání časově velmi krátkých pozic.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.