Zatím nic nenasvědčuje tomu, že inflace ve světě klesne nebo se aspoň zastaví. Do konce roku, díky rostoucím cenám energií a nebo nákladů na přepravu všeho druhu, ceny porostou. Letošní Vánoce budou velmi drahé. Pokud tato hypotéza bude pravdivá, inflace v USA bude trvat minimálně 9 měsíců. To již v žádném případě není přechodná inflace. Právě zde jsou dvě velká nebezpečí pro trhy.
Prvním je prostý fakt inflace. Inflace ujídá pomalu kupní sílu obyvatel, ale i marže podniků. Aby si firmy zachovaly svůj současný model, budou muset akceptovat nižší zisky. Tím nepotěší své akcionáře. Nižší zisky znamenají nižší dividendy. Díky tomu poklesne číslo Per (Price earning ratio) neboli poměr ceny akcie k výnosům. To vytvoří tlak na cenu akcií a finanční trhy mohou zažít korekci. Problém je, že při současném velkém množství hotovosti na trhu, kde se obchodování na páku stalo standardem a kdy trhy neustále rostou a proto není potřeba chránit se před riskem, korekce nemusí být 5 %, ale 10 % nebo 20 % během jednoho týdne.
Druhým nebezpečím je nedůvěra v politiku Fedu. Fed velmi záměrně nedal přesný termín, do kdy bude inflace tolerovat. Z úst Jeroma Powela jsme neslyšeli vyjádření typu: “Pokud bude inflace delší než 6 měsíců, změníme měnovou politiku”. Šéf Fedu záměrně řekl přechodná, aby si nechal volné ruce. To je pochopitelné, protože kdyby inflace rostla pátý měsíc, mnoho spekulantů by začalo sázet na pokles trhu. Fed by musel zvýšit sazby a to by poslalo trhy do korekce. Nepřesný jazyk tohoto důvodu, většina investorů chápe. Ale čím dál víc se ozývají kritické hlasy, že Fed neví, jak dlouho bude inflace trvat.
Nabízí se dvě možnosti. Počáteční odhad mohl být špatný, což by nebylo dobré vysvědčení pro analytiky této slavné instituce. Anebo Fed od začátku věděl, že inflace bude trvalejší. Trvalejší inflace pomáhá především státu (nehrozí deflace a možnost nesplacení úvěrů a stát tak lépe splácí svůj nominální dluh) a škodí těm co mají úspory. I tato možnost ale podlamuje důvěru v Fed. Obě varianty mají jedno společné. Fed prostě nemůže zvednout radikálně sazby. Přitom reálná ekonomika to potřebuje, aby nechala prasknout investiční bubliny. Fed tak má svázané ruce. Pokud by se rozhodl v příštím týdnu snížit objem nákupu aktiv, je to v podstatě pouze snížení drogové dávky, nikoliv její zastavení, které by přišlo v podobě zvýšení úrokových sazeb.
Jediné co je dovoleno, je mít ještě pružnější měnovou politiku. V krátkodobém horizontu je to pro investory dobrá zpráva. V dlouhodobém velmi špatná, protože oddalovaný krach bude mnohem silnější, než kdybychom si propad trhů odbyli již dnes.
Nová tikající bomba: Čínský nemovitostní trh
V dobách levných peněz a stoupající inflace jsou nemovitosti jednou z nejlepších investic. Cena nemovitostí roste prakticky po celém světě. Navíc má tento trh konstantní růst. Investovat do nemovitosti byla jednou z nejlepších investic, kterou jste mohli udělat v posledních pěti letech. Vyrovnat se jí může snad jen nákup Bitcoinu a nebo akcií Tesly či Moderny. Všichni vědí, že na tomto trhu je bublina. Což ukazuje nedostupnost bydlení pro mladé rodiny, které nemovitost potřebují nejvíce.
Ceny nemovitostí ženou nahoru dvě věcí: uvolněná monetární politika neboli levná hypotéka a následně strach z inflace. Zatím nehrozí, že by se nejistota z budoucnosti rozptýlila v následujících letech. Ceny hypoték v Česku začaly pomalu stoupat, ale hypotéky v eurech prozatím žádné velké zdražovaní nečeká. V Česku budeme s napětím sledovat, jestli se úrokové sazby nějak promítnou do nemovitostního trhu. Pokud bude trvat 10 % růst cen nemovitostí, je velmi pravděpodobné, že se nic nestane. Odkud tedy může přijít nebezpečí?
Stejně tak jako v roce 2008 cena nemovitostí může poklesnout díky globálnímu krachu na tomto poli. Pověstným kamínkem co spustí lavinu může být dvojka mezi čínskými developery – podnik Evergrande. Tato firma se dostala do problému díky obrovskému zadlužení. Společnost nakumulovala dluh ve velikosti 258 miliard eur. Pro představu tento dluh je o něco větší než HDP celého Portugalska v roce 2020. Celkové zadlužení nepředstavuje ten nejvíce urgentní problém. Společnost má zaplatit splátku ve výši 35 miliard eur v příštích 12 měsících. Tak velká splátka je v současnosti nad možnosti firmy.
Agentura Moody snížila známku firmy na Ca, což je už kousek od spekulativní kategorie D. Ostatní agentury včetně čínských varovaly před možností krachu společnosti. V reakci na tyto negativní zprávy se akcie Evergrandu propadly na Hongkongské burze, kde se obchodují. Od začátku roku ztratily přes 90 % ze své hodnoty. Pokud by společnost zkrachovala, zásadně by to ovlivnilo čínský trh práce. Společnost přímo zaměstnává 200 000 zaměstnanců, avšak nepřímo jde o 3,8 milionů zaměstnanců. Pád této společnosti by mohl spustit lavinový efekt krachů v čínském stavebnictví. Evergrand už nyní z důvodů očekávané platební neschopnosti zastavil několik projektů.
Propad cen akcií Evergrandu má vliv i na dění v Evropě. Mezi akcionáře této společnosti patří investiční fond Blackrock a nebo velká evropská pojišťovna Allianz. Z Evergrandu se za posledních pár let stala společnost, která má více aktivit než pouze developerství.
Společnost provozuje zábavní parky, zprostředkovává přístup k internetu a podniká v oboru pojišťovnictví, nebo v oblasti elektromobilů, kde plánovala překonat Teslu. Právě její pád by ovlivnil mnoho sektorů, nejenom stavebnictví. Velké zadlužení společnosti ukazuje, že v Číně to není až tak statní sektor, který má dluhy, ale soukromý.
Strmý růst čínského HDP umožňoval, že si soukromé firmy mohly půjčovat na cokoliv. Zadlužení soukromého čínského sektoru vzrostlo z 110 % k HDP v roce 2010 na 170 % v roce 2020. To je hlavní problém, který se bude v příštích měsících pokoušet řešit čínská vláda.
Všichni očekávají, že čínská vláda převezme celou skupinu. Což by prakticky znamenalo znárodnění a akcionáři by přišli prakticky o všechny svoje peníze. Pro investora z toho plyne ponaučení, že i dlouholetý lídr v sektoru se může dostat do problémů. Je důležité nehledět na svoje investice iracionálně, když máme v oblibě některou z akcií, ale neustále kontrolovat fundamenty společnosti, zda nedošlo k růstu zadlužení.
Indexy: Pomalá degradace trhů
Při pohledu na většinu světových indexů si uvědomujeme, že nabraly sestupnou tendenci. Avšak tato sestupná tendence je z pohledu technické analýzy stále rostoucí v dlouhodobém horizontu. Kdo investuje z dlouhodobého hlediska, nemusí se ještě obávat změny trendu v blízkém horizontu. Japonská burza si oddechla a po 10 % růstu z minulých dvou týdnů přidala 0,4 %. Burza v Tokiu využívá odklonu investorů z čínských trhů. Kdo chce investovat v Asii, může považovat japonské společnosti za dobrou alternativu. Burza v Hongkongu zůstala pod tlakem a znovu se propadla do červených čísel a ztratila výrazných 5 %. Burza v Šanghaji taktéž odepsala 2,4 %
Nedařilo se burzám v Evropě. Nejlépe uspěla německá burza, která ztratila 0,77 %. O poznání hůře dopadl francouzský index CAC 40, který se propadl do týdenní ztráty 1,4 %. Londýnská burza odepsala 1,21 %.
V zámoří si díky poslední páteční seanci americké indexy polepšily. Průmyslový Dow Jones ztratil kosmetických 0,07 %. Index S&P 500 odepsal 0,57 %. Technologický Nasdaq100 taktéž skončil v červených číslech se ztrátou 0,47 %. Nejvíc tento index táhly dolů firmy jako Peleton Interactive -9,59 %, výrobce počítačových her Electronic Arts -7,75 %. Mezi poraženými znovu najdeme čínskou cestovní kancelář Trip.com, která ztratila 6,76 %. Na opačném konci úspěšných firem najdeme Incyte Corporation 6,85 %, Atlassian Corporation 6,48 % a Marriott International 6,09 %.
Komodity: Ropa a zemní plyn nadále zdražují
Od minulého týdne se znovu probouzejí trhy s ropou. Ropa Brent se dostala na hranici 76 dolarů za barel a lehká americká ropa se prodávala za 73 dolarů za barel. Růstovým impulzem pro cenu ropy může být i skutečnost, že roste cena elektrické energie. Jistá část ropné produkce je přeměněna na elektrickou energii. Čím bude elektrická energie dražší, tím poroste poptávka po surovinách, které nám jí umožní vyrábět.
Ceny elektrické energie ovlivňuje i cena plynu. Ten taktéž v posledních měsících roste. V Německu by plynové elektrárny měly nahradit výpadek z nedávno zavřených jaderných elektráren. Díky růstu cen energií už několik firem oznámilo, že budou mít problémy udržet ziskovost firem. Tato skutečnost se týká i tak velkých firem jako je německý koncern Basf.
Znovu se nedařilo zlatu. To se sice v úterý 14. září znovu dostalo na hranici 1800 dolarů, avšak v závěru týdne oslabilo na 1765 dolarů za unci. Stříbro následovalo v propadu zlato a na konci týdne se obchodovalo na úrovni 22,9 dolarů za unci.
Slovo závěrem: Akcie jsou in
I přes evidentní bublinu na světových trzích, akcie zůstávají velmi dobrou možností pro vybudování rodinného bohatství, které se bude předávat z generace na generaci. Právě v nejistých dobách můžeme udělat ty nejlepší obchody. Pokud se při současných propadech nebude zásadně měnit měnová politiku Fedu nebo Ecb, znamená to, že večírek na trzích jede dál. Dokud se nezvednou úrokové sazby, není se čeho bát. Naopak, kdyby přišla nějaká nepředvídatelná událost, centrální banky se zaradují a budou rády za nový důvod proč neměnit současnou monetární politiku. V každém případě kupujte jen firmy s velmi dobrým fundamentem a málo zadlužené, protože takové budou vyhledávány v každé době.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.