Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: ECB zvedla poprvé svoje sazby, konec levných peněz, výsledky Goldman Sachs a IBM

Burza s odstupem: ECB zvedla poprvé svoje sazby, konec levných peněz, výsledky Goldman Sachs a IBM
Zdroj: Depositphotos.com

Z makroekonomického hlediska byl hlavní zprávou růst sazeb na euro o 50 bazických bodů. ECB se tak se značným zpožděním se vydala cestou utahování měnové politiky. Záporné nebo nulové sazby už mají na světě jen dvě země: Japonsko a Švýcarsko. Švýcarsko však sazby zvedlo v červnu a dá se předpokládat, že ve zvedání bude pokračovat v dalších týdnech. Japonsko i nadále vytrvává ve své politice nulových nebo velmi nízkých úrokových sazeb a to již notně dlouhou dobu. Země vycházejícího slunce měla sazby vyšší než 2 % naposled v první polovině devadesátých let. Japonskou měnovou politiku odnáší japonský jen, který se stává jednou z nejslabších měn.

Ale Japonské centrální bance to nijak zvlášť nevadí, protože japonská inflace, se stejně jako ve většině asijských zemí drží velmi nízko a dosahuje úrovně 2,5 %. Jelikož Japonsko je exportní a technologicky vyspělá země, dá se očekávat, že slabý jen export silně podpoří. Pro investora z toho vyplývá, že japonské akcie jsou pro nás díky slabému jenu levné, a zároveň mají japonské firmy šanci k dalšímu růstu. Ale vraťme se do našich zeměpisných šířek.

Zvednutí sazeb aspoň na nějakou chvílí dostalo Euro z parity na dolaru. Jenomže tento efekt bude krátkodobý. Zasedání Fedu je za rohem (27. července) a analytici očekávají zvednutí sazeb minimálně o 50 nebo 75 bazických bodů. Dolar tak euro zase předežene a měl by vůči euru znovu posílit. Euro má prostě zpoždění a ECB za něj bude platit slabším eurem. Na druhou stranu ECB je v mnohem těžší situaci než Fed, protože díky konstrukci společné měny mají jednotlivé státy eurozóny jiné zadlužení. Řecko, Itálie nebo Francie by potřebovali dlouhodobě velmi nízké sazby, zatímco země, jako Německo, Nizozemí a Finsko, by chtěly mít větší úrokové sazby, ale za to mnohem menší inflaci.

Zvedání sazeb ze strany ECB je tak přilití oleje do ohně do celkového napětí v EU. Do toho se samozřejmě pomalu blíží zima a většina evropských států si klade otázku, zda bude mít dostatek zásob zemního plynu pro svůj průmysl a obyvatelstvo. Právě přerozdělování plynu může byt další rozbuškou ve vnitřních záležitostech Evropské unie. ECB tak je v mnohem těžší situaci než ostatní centrální banky.

Důležitým bodem na tiskové konferenci ECB bylo prohlášení, že ECB bere jako závazek inflační cíl 2 %. Tudíž chce utahovat měnovou politiku tak dlouho, dokud se evropská inflace nepřiblíží k tomuto číslu. Jelikož dnes se evropská inflace pohybuje na úrovni 8,6 %, čeká nás ještě dlouhá cesta. ECB by tak měla od teď až do konce roku na každém zasedání své sazby zvedat. Ze snahy naší ČNB vidíme, že i zvednutí úrokových sazeb na 7 % inflaci ze dne na den nezastaví.

ECB tak čeká ještě dlouhá a trnitá cesta. Pro naší ČNB také není až tak dobrá zpráva, že ECB zvedá sazby. Nová bankovní rada nechce totiž české úrokové sazby dál zvedat, ale jelikož referenční kurz pro korunu je Euro, je velmi pravděpodobné, že česká koruna bude oslabovat. Slabší česká koruna by znovu zkomplikovala ČNB boj s inflací. ČNB tak buď bude muset i nadále zvedat svoje sazby nebo ještě masivněji používat devizové intervence na posílení koruny. V každém případě ČNB nečekají lehké časy.

Firemní zprávy: Goldman Sachs překvapil dobrými čísly

Výsledkovou sezonu v USA zahájily jako vždy americké banky. Těm se však nějak zvlášť nedařilo. Jelikož první pololetí 2022 akciové a finanční trhy hodně klesaly, pro investiční banky je obtížné vytvářet velké zisky. To byl důvod, proč výsledky Goldman Sachs byly velmi očekávané, protože pokud by i Goldman Sachs měla problémy, byl by to signál, že celý sektor amerického investičního bankovnictví je v problémech. To se však nestalo. Goldman Sachs publikoval lepší výsledky než byla očekávaní analytiků.

Zisky za druhé čtvrtletí klesly o 48 % na 2,79 miliard, což představuje zisk 7,73 dolarů na akcií. Analytici očekávali zisk 6,68 dolarů. Pokles zisků tak byl znatelný, jako u všech amerických bank, ale překvapením byl nárůst obratu z pevných výnosů. Operace banky s pevným výnosem dosáhly obratu 3,36 miliard dolarů při očekávání 2,89 miliard dolarů. Celkový obrat banky tak dosáhl 11,86 miliard dolarů, což je skoro o 1 miliardu více, než se předpokládalo.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Goldman Sachs! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Investiční banka Goldman Sachs vnímá současnou volatilitu jako výzvu. Situace na finančních trzích je sice velmi komplikovaná, ale právě to je to prostředí, kde jsou zkušenosti velmi platné. Právě know-how Goldman Sachs má přispět k tomu, aby pomohla svým klientům překonat toto těžké období. Akcie Goldman Sachs reagovaly na zveřejnění výsledku pozitivně, protože během obchodní seance vzrostly o 2,5 %. Avšak i přes pozitivní jednodenní růst, akcie GoldmanSachs ztrácejí od začátku roku přes 18 %.

Firemní zprávy: IBM i přes dobrá čísla akcie zaznamenaly propad

Úplně jiný typ výsledku než americké banky předvedla společnost IBM. Čísla společnosti IBM byla skvělá. Výsledky překonaly očekávání analytiků. Zisk na jednu akcii dosáhl 2,31 dolarů při očekávání 2,27 dolarů. Tržby dosáhly celkově 15,53 miliard oproti očekávaní 15,18 miliard dolarů. Na rozdíl od amerických bank tržby vykázaly meziroční růst a to skvělých 9 %. IBM tak potvrdilo, že má skvělý organický růst. Avšak akcie IBM se i po tak dobrých výsledcích propadly o 4 %. Jak je to možné?

Načítání
Načítání
Koupit akcie IBM! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky IBM nám potvrdily, že burza se nedívá na minulost, ale hlavně do budoucnosti. Vedení IBM neskrývá problémy. Ty jsou dvojí povahy. První je velmi silný dolar a druhým je blížící se světová recese. Díky silnému dolaru budou klesat IBM tržby především v Evropě. Zde se již naplno ukazuje negativní tvář rychlého zvedání sazeb Fedem.

Pokud bude Fed zvedat sazby i nadále stejně rychle, silný dolar začne působit problémy americkým globálním firmám. Zde vidíme značný rozdíl mezi Evropou a Amerikou.

V USA není prozatím tak velký problém růst úrokových sazeb, ale právě silný dolar. Ten bude jednak snižovat zisky amerických firem podnikajících mimo USA a také vytvářet tlak na cenu komodit. Ty začínají klesat, ale díky silnému dolaru k poklesu cen nedochází jinde než v USA. Zde se rýsuje nový důvod, proč zastavit zvedání sazeb. Není to už strach z recese, ale ze silného dolaru. Ve třetím čtvrtletí se u IBM, ale i u ostatních firem nacházejících se v obdobné situaci, projeví silný dolar.

Finanční ředitel Jim Kavanaugh podtrhl však ještě jedno další nebezpečí pro IBM. Firma nyní generuje polovinu příjmů z poradenství. Právě díky napjaté situaci na americkém trhu práce, rostou požadavky na zvýšení platů i u zaměstnanců IBM. Zvýšení platů amerických zaměstnanců ohrožuje zisky IBM z této divize. IBM má se svými velkými klienty podepsané dlouholeté kontrakty na své služby, takže nemůže zvýšené náklady do výsledné ceny svých služeb promítnout okamžitě. I přesto IBM zůstává velmi dobrou akcií a sázkou na jistotou. Od začátku roku akcie IBM poklesly o pouhých 5 %.

Centrální banky: Rusko snížilo své úrokové sazby

Ekonomické sankce vůči Rusku nejsou zřejmě příliš efektivní. Ruské ekonomice se daří a to zejména díky vysokým cenám energií. Ruská centrální banka se tak odhodlala k dalšímu snížení úrokových sazeb o 150 bazických bodů na 8 %. Snížením sazeb ekonomiku dále podpoří. Nyní jsou ruské úrokové sazby nižší, než byly před invazí na Ukrajinu.

Poznámka

Více o invazi na Ukrajinu: Jak to bylo se zlatým standardem?

Zbytek světa však pokračuje v utahování měnové politiky. Dánsko zvedlo svoje sazby o 50 bazických bodů a tím pádem se dostalo ze záporných sazeb. Nyní Dánsko má svoje úrokové sazby ve výšce 0,05 %. Svoje sazby zvedla Jižní Afrika o 75 bazických bodů na 5,5 %, Nigérie o 100 bazických bodů na 14 %.

Indexy: Světové burzy zažily dobrý týden

Zvednutí sazeb ECB přišlo až v závěru týdne. Do té doby se světové indexy vezly na pozitivní vlně. Tento optimismus by měl investor využít k zavírání svých ziskových pozic, protože zvedání úrokových sazeb Fedem znovu přinese prodejní tlak na burzu. Obchodování v Asií ještě není moc poznamenáno děním okolo velkých čínských developerů, kterým znovu hrozí krach. Japonský index Nikkei zaznamenal skvělý výsledek a vzrostl o 4,20 %. Index Hang Seng posílil o 1,53 %. Burza v Šanghaji vzrostla o 1,3 %.

Evropským burzám se dařilo. Německý Dax zaznamenal růst o 3,02 %. Identický růst předvedl i francouzský CAC40, který posílil o rovná 3 %. Britskému indexu FTSE se tolik nedařilo, ale i tak přidal 1,64 %.

Velmi dobrý týden má za sebou technologický Nasdaq 100. Ten vzrostl o 3,3 %. Z pohledu technické analýzy nyní index nevypadá špatně, protože má vytvořené silné rezistentní pozice okolo hodnot 12 300 bodů. Pokud investory nezklamou výsledky GAFAM, a to především Applu, můžeme se dočkat dalšího růstu. Další překážkou v růstu by mohlo být větší než očekávané zvýšení sazeb Fedem. Pokud nedojde k žádné z těchto nepříjemných událostí, tak graf Nasdaq 100 nevypadá špatně a má nakročeno k dalšímu růstu, a to i přes všechny obtíže současného světa.

Indexu S&P se taktéž dařilo a přidal 2,55 %. Průmyslový Dow Jones trochu zaostal za svými konkurenty a přidal méně výrazných 1,96 %.

Komodity: Ropa přešlapuje na místě

Po delší době se cena ropy stabilizovala okolo 100 dolarů za barel. Nic na tom nezměnila ani cesta amerického prezidenta na Blízký východ. Joe Biden chtěl přimět zejména Saudskou Arábii, aby zvýšila produkci černého zlata. Saudové se však rozhodli, že prozatím nic měnit nebudou. Během celé návštěvy Joe Bidena se projevovali velice chladně a dávali najevo, že chtějí svoji politiku vést nezávisle na svém spojenci. Zvýšení ropné produkce naopak oznámila Lybie.

Komodity: Cena kovů se stabilizuje

Předchozí týden znamenal katastrofu pro kovy. Nyní se jejich cena stabilizovala, a dokonce v některých případech i rostla. Nikl vzrostl o 12,9 % a Palladium přidalo 9,48 %. Avšak komoditou, která rostla nejvíc, byl zemní plyn, jehož cena se zvedla o 15,91 %. Důvodem bylo zpoždění opravy turbíny na plynovodu Nord Stream 1. Investory zprávy o zpoždění vyplašily. Nepříjemnou otázkou je, kam by se podívala cena plynu, kdyby Rusko zastavilo dodávky úplně.

Zlato se znovu dostalo přes 1 700 dolarů za trojskou unci. Avšak s ohledem na zvedání sazeb Fedu nemůžeme doufat ve zlatou jízdou v nejbližších dnech. Stříbro ještě víc oslabilo a dostalo se na úroveň 18,5 dolarů za unci. Což činní ze stříbra velmi levnou komoditu vzhledem k současné inflaci.

Slovo závěrem: Výsledky Applu rozhodnou o směru akciového trhu

Kromě zasedání Fedu nás čeká pokračování výsledkové sezony. Čekají nás těžké váhy: Microsoft, Alphabet, Visa, Coca-Cola, Meta, Boeing, Kraft Heinz, Amazon a především Apple. Právě výsledky Applu mohou udat zásadní směr vývoje na indexech. Vzhledem k tomu, že Apple má obrovskou váhu v indexu Nasdaq 100, výrazný propad nebo růst bude mít vliv na celé burzovní prostředí. Překvapí nás Apple, nebo budeme svědky silných akciových výprodejů?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.