Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (7. – 11. prosince) – Konsolidace na světových trzích

Publikováno
Burza s odstupem (7. – 11. prosince) – Konsolidace na světových trzích

Po pěti týdnech růstu na světových trzích jsme vstoupili do fáze konsolidace. Trhy zaznamenaly menší ztráty díky horším makroekonomickým datům. K těm patří snížení odhadu růstu za třetí čtvrtletí z 13 procent na 12,5 procenta nebo čísla z německého exportu za říjen, kdy rostl pouze o 0,8 procent. Po nadějném létě to zatím v Evropě nevypadá na silné ekonomické oživení.

Další negativní zprávou je velká pravděpodobnost tvrdého brexitu. Na druhou stranu Evropská centrální banka rozšířila nákup aktiv, a tím znovu ujistila investory, že udržet akciové trhy a celý finanční systém zůstává i nadále prioritou.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Konsolidace není prasknutí bubliny

To, že trhy nepředvedly žádný velký růst v druhém prosincovém týdnu, automaticky neznamená, že dochází ke “krachu burzy”.

Vzhledem k raketovému růstu v měsíci listopadu je propad v rozmezí 5 až 10 procent zcela přirozený a v podstatě by se dalo říct ozdravný pro finanční trhy. Pokud by k takovému krátkodobému propadu došlo, pořád by to nezměnilo prozatím dlouhodobou rostoucí tendenci trhu. Obrat na trhu se prozatím nekoná. Indexy mají stále vysoké hodnoty. Připomeňme, že pokud dojde k změně tendence, bude to s velkou pravděpodobností externí událost jako například vnitřní konflikt v USA ohledně prezidenta, nová vlna šíření koronaviru anebo odmítnutí velkých zemí nechat své občany vakcinovat.

Indexy: Na světových trzích převládla červená barva

Asijské trhy nebyly výjimkou a tři hlavní asijské barvy vykázaly týdenní ztrátu. Nejmenší ztráta připadla na japonskou burzu, která odepsala 0,37 procent. Burza v Hongkongu ztratila 1,13 procent a burza v Šanghaji zaznamenala již znatelnou ztrátu 2,8 procent.

Taktéž v Evropě indexy nepředvedly žádný velký výkon. Francouzský CAC 40 ztratil 1,8 procent. O kousek lépe dopadl německý DAX, který ztratil 1,3 procent. Překvapení je vývoj britského FTSE, který zůstal na červené nule a to i přes hrozbu tvrdého Brexitu.

Dow Jones těsně uhájil hranici 30 000 bodů. Za týden však odepsal 1,4 procent. Nasdaq 100 ztratil ještě víc, 1,9 procent, ale i tak zůstává s velkou rezervou nad klíčovou hranici 12 000 bodů. Jeho aktuální hodnota je 18 747 .

Firemní zprávy: Airbnb zažilo zářivý vstup

Bylo to nejočekávanější IPO roku 2020, které bylo několikrát odloženo. Společnost Airbnb během roku 2020 plánovala tento prodej v rozmezí 44-50 dolarů za kus. Následně zvedla svůj odhad úpisu na 56 – 60 dolarů. Akcie však otevřely na víc než dvojnásobné hodnotě 144 dolarů. Druhý den na burze klesly těsně pod hranici 140 dolarů.

V každém případě velký úspěch pro Airbnb, protože firma patří k nejvíc zasaženým současnou krizí. Vedení firmy hned během první vlny koronaviru propustilo 1900 zaměstnanců, což je skoro 25 procent celého personálu. Firma se sice dokázala v létě dostat do zelených čísel, ale rok 2020 pro ni bude i tak silně ztrátový.

Poznámka

Jistě si řeknete, že tak vysoká cena akcií ukazuje, že trhy jsou překoupené a velmi brzy můžeme čekat burzovní “krach”, když i nevýdělečná firma udá svoje akcie tak draho. Ano, cena firmy je jistě nadhodnocená.

Správná otázka ale zní: nadhodnocená vůči čemu? Vůči svému fundamentu? Ano jistě. Vůči ceně podobných firem? Ano. Odpověď se však změní, pokud uvažujeme o trhu zaplaveném penězi centrálních bank. Vůči poptávce po akciích Airbnb? Odpověď je jednoznačně ne, protože právě zájem kupujících je obrovský. A dokud budou investoři chtít tuto akcií kupovat, její cena poroste.

Komodity: Ropa drží stoupající trend a zlato přešlapuje na místě

Ropa Brent velmi stabilně roste a dostala se na úroveň 50 dolarů za barel. Ropa WTI se taktéž přiblížila k hranici 47 dolarů. Rostoucí cena ropy se jistě nelíbí českým řidičům, ale je to dobrá zpráva pro všechny, protože rostoucí cena černého zlata naznačuje větší poptávku. Není žádným tajemstvím, že existuje přímá souvislost mezi růstem HDP a spotřebou energií. A pokud roste poptávka, roste i spotřeba, což se projeví růstem HDP. Ropa se nyní ustaluje v pásmu 47 až 51 dolarů.

Což jsou hraniční hodnoty z pohledu technické analýzy. Pokud dojde k brzkému proražení hodnoty 51 dolarů, můžeme očekávat i silnější růstový scénář.

Zlato přešlapovalo okolo hodnoty 1830 dolarů za unci. I přes poklesy akciových trhů během druhého prosincového týdnu nevedlo k růstu ceny zlata. To potvrzuje naši hypotézu, že se nejedná prozatím o “krach na burze”.

Investoři prodejem akcií hledají pouze hotovost pro další nákupy a nesnaží se nákupem zlata chránit.

Slovo závěrem: Trhy jsou napnuté

Čím víc trhy porostou, tím víc se budou objevovat komentáře věštící “krach”. S každým rostoucím dnem samozřejmě pravděpodobnost poklesu roste. Ve skutečnosti se však o “krach” ještě nejedná. Pouze se napínají ceny. Jistě dojde k fázi výrazného poklesu, vybíraní zisků a následné paniky. Co nás však musí zajímat je, jak se trh bude vyvíjet po tomto propadu. To bude rozhodující pro změnu trendu na akciových trzích.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎