Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Burza s odstupem (7. – 11. prosince) – Konsolidace na světových trzích

Burza s odstupem (7. – 11. prosince) – Konsolidace na světových trzích

Burza s odstupem (7. – 11. prosince) – Konsolidace na světových trzích

Po pěti týdnech růstu na světových trzích jsme vstoupili do fáze konsolidace. Trhy zaznamenaly menší ztráty díky horším makroekonomickým datům. K těm patří snížení odhadu růstu za třetí čtvrtletí z 13 procent na 12,5 procenta nebo čísla z německého exportu za říjen, kdy rostl pouze o 0,8 procent. Po nadějném létě to zatím v Evropě nevypadá na silné ekonomické oživení.

Další negativní zprávou je velká pravděpodobnost tvrdého brexitu. Na druhou stranu Evropská centrální banka rozšířila nákup aktiv, a tím znovu ujistila investory, že udržet akciové trhy a celý finanční systém zůstává i nadále prioritou.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Konsolidace není prasknutí bubliny

To, že trhy nepředvedly žádný velký růst v druhém prosincovém týdnu, automaticky neznamená, že dochází ke "krachu burzy".

Vzhledem k raketovému růstu v měsíci listopadu je propad v rozmezí 5 až 10 procent zcela přirozený a v podstatě by se dalo říct ozdravný pro finanční trhy. Pokud by k takovému krátkodobému propadu došlo, pořád by to nezměnilo prozatím dlouhodobou rostoucí tendenci trhu. Obrat na trhu se prozatím nekoná. Indexy mají stále vysoké hodnoty. Připomeňme, že pokud dojde k změně tendence, bude to s velkou pravděpodobností externí událost jako například vnitřní konflikt v USA ohledně prezidenta, nová vlna šíření koronaviru anebo odmítnutí velkých zemí nechat své občany vakcinovat.

Indexy: Na světových trzích převládla červená barva

Asijské trhy nebyly výjimkou a tři hlavní asijské barvy vykázaly týdenní ztrátu. Nejmenší ztráta připadla na japonskou burzu, která odepsala 0,37 procent. Burza v Hongkongu ztratila 1,13 procent a burza v Šanghaji zaznamenala již znatelnou ztrátu 2,8 procent.

Taktéž v Evropě indexy nepředvedly žádný velký výkon. Francouzský CAC 40 ztratil 1,8 procent. O kousek lépe dopadl německý DAX, který ztratil 1,3 procent. Překvapení je vývoj britského FTSE, který zůstal na červené nule a to i přes hrozbu tvrdého Brexitu.

Aktuální graf vývoje CAC 40
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dow Jones těsně uhájil hranici 30 000 bodů. Za týden však odepsal 1,4 procent. Nasdaq 100 ztratil ještě víc, 1,9 procent, ale i tak zůstává s velkou rezervou nad klíčovou hranici 12 000 bodů. Jeho aktuální hodnota je 14 421 .

Firemní zprávy: Airbnb zažilo zářivý vstup

Bylo to nejočekávanější IPO roku 2020, které bylo několikrát odloženo. Společnost Airbnb během roku 2020 plánovala tento prodej v rozmezí 44-50 dolarů za kus. Následně zvedla svůj odhad úpisu na 56 – 60 dolarů. Akcie však otevřely na víc než dvojnásobné hodnotě 144 dolarů. Druhý den na burze klesly těsně pod hranici 140 dolarů.

V každém případě velký úspěch pro Airbnb, protože firma patří k nejvíc zasaženým současnou krizí. Vedení firmy hned během první vlny koronaviru propustilo 1900 zaměstnanců, což je skoro 25 procent celého personálu. Firma se sice dokázala v létě dostat do zelených čísel, ale rok 2020 pro ni bude i tak silně ztrátový.

Jistě si řeknete, že tak vysoká cena akcií ukazuje, že trhy jsou překoupené a velmi brzy můžeme čekat burzovní "krach", když i nevýdělečná firma udá svoje akcie tak draho. Ano, cena firmy je jistě nadhodnocená.

Správná otázka ale zní: nadhodnocená vůči čemu? Vůči svému fundamentu? Ano jistě. Vůči ceně podobných firem? Ano. Odpověď se však změní, pokud uvažujeme o trhu zaplaveném penězi centrálních bank. Vůči poptávce po akciích Airbnb? Odpověď je jednoznačně ne, protože právě zájem kupujících je obrovský. A dokud budou investoři chtít tuto akcií kupovat, její cena poroste.

Komodity: Ropa drží stoupající trend a zlato přešlapuje na místě

Ropa Brent velmi stabilně roste a dostala se na úroveň 50 dolarů za barel. Ropa WTI se taktéž přiblížila k hranici 47 dolarů. Rostoucí cena ropy se jistě nelíbí českým řidičům, ale je to dobrá zpráva pro všechny, protože rostoucí cena černého zlata naznačuje větší poptávku. Není žádným tajemstvím, že existuje přímá souvislost mezi růstem HDP a spotřebou energií. A pokud roste poptávka, roste i spotřeba, což se projeví růstem HDP. Ropa se nyní ustaluje v pásmu 47 až 51 dolarů.

Aktuální cena Ropy Brent
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Což jsou hraniční hodnoty z pohledu technické analýzy. Pokud dojde k brzkému proražení hodnoty 51 dolarů, můžeme očekávat i silnější růstový scénář.

Zlato přešlapovalo okolo hodnoty 1830 dolarů za unci. I přes poklesy akciových trhů během druhého prosincového týdnu nevedlo k růstu ceny zlata. To potvrzuje naši hypotézu, že se nejedná prozatím o "krach na burze".

Investoři prodejem akcií hledají pouze hotovost pro další nákupy a nesnaží se nákupem zlata chránit.

Slovo závěrem: Trhy jsou napnuté

Čím víc trhy porostou, tím víc se budou objevovat komentáře věštící "krach". S každým rostoucím dnem samozřejmě pravděpodobnost poklesu roste. Ve skutečnosti se však o "krach" ještě nejedná. Pouze se napínají ceny. Jistě dojde k fázi výrazného poklesu, vybíraní zisků a následné paniky. Co nás však musí zajímat je, jak se trh bude vyvíjet po tomto propadu. To bude rozhodující pro změnu trendu na akciových trzích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo