Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Burza s odstupem (30. listopadu – 4. prosince) – Trhy přibrzdily, ale i nadále přetrvává chuť nakupovat

Burza s odstupem (30. listopadu – 4. prosince) – Trhy přibrzdily, ale i nadále přetrvává chuť nakupovat

Burza s odstupem (30. listopadu – 4. prosince) – Trhy přibrzdily, ale i nadále přetrvává chuť nakupovat

Listopad 2020 zůstane v paměti obchodníků jako jeden nejlepších a nejvíce výdělečných měsíců za posledních deset let. Se začátkem prosince se očekávalo, že obchodníci začnou vybírat zisky. K tomu došlo pouze částečně. Trhy zastavily svůj růst v prvním prosincovém týdnu, ale ke korekci nedošlo. Jakmile se některé akcie dostaly do záporných hodnot, hned se našel houf investorů, kteří je opět nakoupili. Investoři mají strach, že pokud by trhy znovu raketově rostly, ujel by jim vlak na závěr roku.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

I když v novinách můžeme neustále pozorovat čísla nakažených a zemřelých, zdá se, že trhy už považují koronavirus za uzavřenou kapitolu. Na nárůst pozitivně testovaných v USA, a ani na zprávu firmy Pfizer, že má problémy s výrobou vakcín, trhy prakticky nereagovaly.

Co však trhy teď zajímá, jsou reakce centrálních bank ohledně druhé vlny ekonomické pomoci. Už teď je jasné, že trhy se mohou těšit na další hotovost pocházející z kvantitativního uvolňovaní. Trhy jen čekají, jak veliká bude částka této pomoci. Pokud bude dostatečná, můžeme očekávat ještě větší růst.

Indexy: Přepisování nových rekordů v USA

V podstatě všechny světové trhy se konsolidovaly. Japonský Nikkei přidal 0,4 procent, zatímco v burza v Hongkongu ztratila 0,4 procent. Nejlépe z Asijských burz skončila ta v Šanghaji, kde vrostla o jedno procento.

Evropa s výjimkou britského FTSE, který vzrostl o 2,6 procenta, obchodovala v mírných ztrátách. Německý DAX 30 ztratil 0,5 procent, a Francouzský CAC40 odepsal jen 0,1 procenta.

Zatímco v zámoří si indexy vytvořily nové absolutní rekordy. Dow Jones si připsal 0,5 procent a zastavil se na hodnotě 30 218. Technologický Nasdaq100 přidal za týden 1,6 procent a jeho uzavírací hodnota byla 12 464 bodů. Připomeňme si z pohledu technické analýzy, že pokud Nasdaq100 uhájí hranici 12 000 bodů, zůstane nadále v růstové tendenci.

Aktuální hodnota indexu Nasdaq
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Firemní zprávy: Akcie Stocku v krizi ukázaly svoji sílu

Pražská burza nenabízí svým investorů mnoho zajímavých akcií, velká část titulů jsou především finanční společnosti. Když se zde v roce 2013 začala obchodovat likérka Stock, pro většinu českých investorů to byla příležitost diverzifikovat svoje portfolio velmi stabilním oborem, jako je výroba alkoholických nápojů. Jenomže hned po vstupu na burzu přišly problémy tvrdé konkurence na polském trhu, a následně se strhly hádky mezi vedením firmy a společností Western Gate Private Investments, která se stará o rodinné investice Luise Amarala. Western Gate Private Investments neustále tlačí na větší výplatu zisku svým akcionářům.

Tento rok však budou akcionáři spokojení. Společnost oznámila své výsledky za fiskální rok 2020, který končí v září, % růst prodaných objemů a 9% růst tržeb na 341 milionů EUR.

I přes omezení v gastronomickém průmyslu a zákaz velkých společenských akcí, se společnosti podařilo růst na klíčovém polském trhu. Polské tržby vrostly o 15 procent. V Česku tržby stagnovaly. Společnost dokázala výpadek z restaurací nahradit na maloobchodním prodeji.

Společnost se tak rozhodla vyplatit konečnou dividendu 6,78 centů na akcii. Spolu s prozatímní již vyplacenou dividendou tak celková dividenda bude 9,55 centů (3,5 % hrubý dividendový výnos). K této regulární dividendě představenstvo navrhuje ještě mimořádnou dividendu 11 centů (4,1 % hrubý dividendový. výnos), jelikož společnost v tomto roce neučinila žádnou akvizici.

Pokud společnost i v příštím roce bude štědrá, tak se akcie Stocku znovu mohou stát přitažlivé pro konzervativní investory. I během koronavirové krize se totiž potvrzuje smutné pravidlo, že konzumace alkoholu má rostoucí tendenci.

Komodity: Ropa na stoupající trajektorií

Rostoucí cenu ropy již nyní začínají pociťovat i čeští řidiči na benzinových pumpách. Ropa Brent se přiblížila k psychologické hranici 50 amerických dolarů za barel. Ropa WTI se obchodovala okolo 46,7 dolarů za barel. Zde bude zajímavé sledovat, kdy se WTI dostane na hodnotu přes 50 dolarů. Protože to je cena, při které se američtí břidlicoví těžaři dostávají do zisku. Pokud by se ropa udržela nějaký čas nad touto cenou, můžeme se dočkat nárůstu americké produkce a i zvýšení investic do amerických polí. Z čehož by jistě profitovaly subdodavatelské firmy pro ropný průmysl.

Aktuální cena ropy WTI
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Zlato zastavilo propad

Žlutý kov zastavil propad způsobený především raketovým růstem akcií. Trojská unce zlata se dostala zpět přes hranici 1800 dolarů a zakončila týden na hodnotách 1840 dolarů. Ještě lépe si vedlo stříbro, které se obchodovalo na úrovni 24,2 dolarů za unci.

Neměli bychom zapomenout sledovat i ostatní kovy. Měď a hliník taktéž vykazují v posledních dnech rostoucí tendenci. Ta souvisí s možností obnovení poptávky od výrobního sektoru, který se vrací k normálu. Cenám surovin taktéž pomáhá slabší dolar vůči euru. Za jedno euro nyní obdržíme 1,22 dolarů. Růst nerostných surovin však brzo přinese i nežádoucí problém v podobě inflace.

Silná inflace je dnes velkým rizikem pro centrální banky, které by byly nuceny zvednout svoje úrokové sazby. Cena komodit bude velmi důležitá v nadcházejícím čtvrtletí.

Slovo závěrem: Konec roku 2020 se pomalu blíží

Dlouhodobý investor by neměl zapomenout, že prosinec je posledním měsícem v roce, kdy velké fondy mohou fiskálně optimalizovat své portfolia. Tato optimalizace vede fondy k uzavírání ztrátových pozic. V tomto období se stává, že některé akcie se mohou dostat do výprodejního tlaku. Z výprodeje může těžit dlouhodobý investor a to především pokud hledá dividendové tituly.

Co víc si přát pod stromeček než kvalitní dividendový titul?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo