Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (30. listopadu – 4. prosince) – Trhy přibrzdily, ale i nadále přetrvává chuť nakupovat

Publikováno
Burza s odstupem (30. listopadu – 4. prosince) – Trhy přibrzdily, ale i nadále přetrvává chuť nakupovat

Listopad 2020 zůstane v paměti obchodníků jako jeden nejlepších a nejvíce výdělečných měsíců za posledních deset let. Se začátkem prosince se očekávalo, že obchodníci začnou vybírat zisky. K tomu došlo pouze částečně. Trhy zastavily svůj růst v prvním prosincovém týdnu, ale ke korekci nedošlo. Jakmile se některé akcie dostaly do záporných hodnot, hned se našel houf investorů, kteří je opět nakoupili. Investoři mají strach, že pokud by trhy znovu raketově rostly, ujel by jim vlak na závěr roku.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

I když v novinách můžeme neustále pozorovat čísla nakažených a zemřelých, zdá se, že trhy už považují koronavirus za uzavřenou kapitolu. Na nárůst pozitivně testovaných v USA, a ani na zprávu firmy Pfizer, že má problémy s výrobou vakcín, trhy prakticky nereagovaly.

Co však trhy teď zajímá, jsou reakce centrálních bank ohledně druhé vlny ekonomické pomoci. Už teď je jasné, že trhy se mohou těšit na další hotovost pocházející z kvantitativního uvolňovaní. Trhy jen čekají, jak veliká bude částka této pomoci. Pokud bude dostatečná, můžeme očekávat ještě větší růst.

Indexy: Přepisování nových rekordů v USA

V podstatě všechny světové trhy se konsolidovaly. Japonský Nikkei přidal 0,4 procent, zatímco v burza v Hongkongu ztratila 0,4 procent. Nejlépe z Asijských burz skončila ta v Šanghaji, kde vrostla o jedno procento.

Evropa s výjimkou britského FTSE, který vzrostl o 2,6 procenta, obchodovala v mírných ztrátách. Německý DAX 30 ztratil 0,5 procent, a Francouzský CAC40 odepsal jen 0,1 procenta.

Zatímco v zámoří si indexy vytvořily nové absolutní rekordy. Dow Jones si připsal 0,5 procent a zastavil se na hodnotě 30 218. Technologický Nasdaq100 přidal za týden 1,6 procent a jeho uzavírací hodnota byla 12 464 bodů. Připomeňme si z pohledu technické analýzy, že pokud Nasdaq100 uhájí hranici 12 000 bodů, zůstane nadále v růstové tendenci.

Firemní zprávy: Akcie Stocku v krizi ukázaly svoji sílu

Pražská burza nenabízí svým investorů mnoho zajímavých akcií, velká část titulů jsou především finanční společnosti. Když se zde v roce 2013 začala obchodovat likérka Stock, pro většinu českých investorů to byla příležitost diverzifikovat svoje portfolio velmi stabilním oborem, jako je výroba alkoholických nápojů. Jenomže hned po vstupu na burzu přišly problémy tvrdé konkurence na polském trhu, a následně se strhly hádky mezi vedením firmy a společností Western Gate Private Investments, která se stará o rodinné investice Luise Amarala. Western Gate Private Investments neustále tlačí na větší výplatu zisku svým akcionářům.

Tento rok však budou akcionáři spokojení. Společnost oznámila své výsledky za fiskální rok 2020, který končí v září, % růst prodaných objemů a 9% růst tržeb na 341 milionů EUR.

I přes omezení v gastronomickém průmyslu a zákaz velkých společenských akcí, se společnosti podařilo růst na klíčovém polském trhu. Polské tržby vrostly o 15 procent. V Česku tržby stagnovaly. Společnost dokázala výpadek z restaurací nahradit na maloobchodním prodeji.

Společnost se tak rozhodla vyplatit konečnou dividendu 6,78 centů na akcii. Spolu s prozatímní již vyplacenou dividendou tak celková dividenda bude 9,55 centů (3,5 % hrubý dividendový výnos). K této regulární dividendě představenstvo navrhuje ještě mimořádnou dividendu 11 centů (4,1 % hrubý dividendový. výnos), jelikož společnost v tomto roce neučinila žádnou akvizici.

Pokud společnost i v příštím roce bude štědrá, tak se akcie Stocku znovu mohou stát přitažlivé pro konzervativní investory. I během koronavirové krize se totiž potvrzuje smutné pravidlo, že konzumace alkoholu má rostoucí tendenci.

Komodity: Ropa na stoupající trajektorií

Rostoucí cenu ropy již nyní začínají pociťovat i čeští řidiči na benzinových pumpách. Ropa Brent se přiblížila k psychologické hranici 50 amerických dolarů za barel. Ropa WTI se obchodovala okolo 46,7 dolarů za barel. Zde bude zajímavé sledovat, kdy se WTI dostane na hodnotu přes 50 dolarů. Protože to je cena, při které se američtí břidlicoví těžaři dostávají do zisku. Pokud by se ropa udržela nějaký čas nad touto cenou, můžeme se dočkat nárůstu americké produkce a i zvýšení investic do amerických polí. Z čehož by jistě profitovaly subdodavatelské firmy pro ropný průmysl.

Komodity: Zlato zastavilo propad

Žlutý kov zastavil propad způsobený především raketovým růstem akcií. Trojská unce zlata se dostala zpět přes hranici 1800 dolarů a zakončila týden na hodnotách 1840 dolarů. Ještě lépe si vedlo stříbro, které se obchodovalo na úrovni 24,2 dolarů za unci.

Poznámka

Neměli bychom zapomenout sledovat i ostatní kovy. Měď a hliník taktéž vykazují v posledních dnech rostoucí tendenci. Ta souvisí s možností obnovení poptávky od výrobního sektoru, který se vrací k normálu. Cenám surovin taktéž pomáhá slabší dolar vůči euru. Za jedno euro nyní obdržíme 1,22 dolarů. Růst nerostných surovin však brzo přinese i nežádoucí problém v podobě inflace.

Silná inflace je dnes velkým rizikem pro centrální banky, které by byly nuceny zvednout svoje úrokové sazby. Cena komodit bude velmi důležitá v nadcházejícím čtvrtletí.

Slovo závěrem: Konec roku 2020 se pomalu blíží

Dlouhodobý investor by neměl zapomenout, že prosinec je posledním měsícem v roce, kdy velké fondy mohou fiskálně optimalizovat své portfolia. Tato optimalizace vede fondy k uzavírání ztrátových pozic. V tomto období se stává, že některé akcie se mohou dostat do výprodejního tlaku. Z výprodeje může těžit dlouhodobý investor a to především pokud hledá dividendové tituly.

Co víc si přát pod stromeček než kvalitní dividendový titul?

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎