Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se konec dolaru? USA ztrácí kontrolu nad svým zadlužením!

Dluhový strop USA je pro rok 2024 významným tématem především pro prezidentské kandidáty. Jak to s dluhovým stropem je a kam celá situace může eskalovat?

Blíží se konec dolaru? USA ztrácí kontrolu nad svým zadlužením!
Zdroj: depositphotos.com

Problém amerického zadlužení již není pouze teoretický, ale v posledních měších nabírá stále na obrátkách. O tom, že investoři tuto situaci nepodceňují, svědčí i snížení dluhového ratingu USA agenturou Fitch v loňském roce, což je signál, že USA své dluhy přestávají zvládat.

V tomto článku se ohlédneme za tím, jak celá tato situace vznikla a také se podíváme do budoucnosti, jakým způsobem by se mohla vyvíjet. V článku se také opřeme o postřehy Bruce Liegela, bývalého manažerem fondu Millennium Management a Lockheed Martin Investment Management Company.

Zdroj: tradingeconomics.com
Sloupcový graf vývoje zadluženosti USA
Sloupcový graf vývoje zadluženosti USA

Otázka č.1: Jaké faktory přispěly ke vzniku současné extrémní zadluženosti USA?

Růst zadluženosti USA lze pozorovat od konce 90. let s tím, že tempo růstu postupem let eskalovalo. K postupnému růstu dluhu přispěla velmi benevolentní politika Fedu (americké centrální banky), který držel úrokové sazby příliš nízko, čímž vytvářel příležitosti k zadlužení jak státu, tak i soukromého sektoru.

Dalším důležitým faktorem je růst výdajů na sociální zabezpečení a zdravotní péči, které se skokově navýšily především v roce 2020 s vypuknutím pandemie. V tomto období můžeme také pozorovat počátek skokového růstu státního dluhu USA.

Cca 2/3 peněz si americké vládní instituce půjčily od domácích věřitelů, cca 1/3 dluhu je vůči Japonsku, Číně a Velké Británii.

Otázka č.2: Proč je problém, že výše dluhu přesáhla velikost americké ekonomiky?

Vládní dluh v současné době činní 31 bilionů dolarů a poměr dluhu k HDP je přes 120 %. To znamená, že se za posledních 20 let výše dluhu ztrojnásobila a poměr dluhu k HDP vzrostl na dvojnásobek. Již tato čísla sama o sobě budí hrůzu.

Dalším problémem je období vysokých úrokových sazeb v kombinaci s vyšší inflací, což vytváří mix faktorů, kvůli kterým klesá schopnost americké populace tento dluh splácet. Právě tyto faktory vyústily ve snížení ratingu USA agenturou Fitch v srpnu loňského roku.

Otázka č.3: Co se může stát, když bude dluhová krize USA dále eskalovat?

Bruce Liegel tvrdí, že v první řadě povede současná dluhová krize ke vzniku nedůvěry a oslabení pozice současného politického režimu USA, což může vyústit při letošních prezidentských volbách.

V souvislosti s vysokým dluhem by mohlo dojít ke změnám v rozpočtových otázkách, především v segmentech sociálního zabezpečení a financování zdravotní péče. Tyto dvě oblasti totiž stojí velkou měrou za současným růstem státního dluhu.

Otázka č.4: Jaký vliv mají vyšší úrokové sazby na státní dluh?

V první řadě je potřeba si uvědomit změny, které na trhu nyní nastaly. V minulých dekádách, v období nízké inflace, bylo možné dluh splácet jiným dluhem. K tomuto systému přispívaly právě nízké úrokové sazby. Jenže toto dnes již není možné. Pokud by centrální banky opět začaly do oběhu pouštět nové peníze, možná by to snížilo dlouhou zátěž, ovšem vzrostla by inflace.

Vyšší úrokové sazby také mohou mít vliv na soukromý segment, především pak investiční a hedgeové společnosti, které byly desetiletí zvyklé využívat nízkoúročených půjček a pomocí finanční páky budovat své bohatství.

Stejně tak akciové společnosti, které vybudovaly svůj současný byznys na dluhu, mohou mít s dlouhodobě vyššími úrokovými sazbami potíže, protože nebudou schopné splácet své půjčky z minulosti. Toto může být postupem času problém, který může způsobit vznik bear marketu (cenového poklesu) na akciových trzích.

Závěr

Výše státního dluhu USA se drží na svých historických maximech, kdy dluh dosáhl hodnoty 31 bilionů USD. USA si většinu peněz půjčila od tamního soukromého sektoru. Mezi největší zahraniční věřitele patří Japonsko, Čína a Velká Británie.

Snížení vládního dluhu bude velký problém, protože současná vysoká inflace a vyšší úrokové sazby brání vykoupení starých dluhů pomocí nových půjček. Dluhová zátěž se tak může přenést i na akciové trhy, kdy současné bohatství akciových společností, vybudované právě na dluhu, může vést kvůli jejich neschopnosti splácet ke krachům a třeba i k všeobecné recesi.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.