Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Všechno bude jinak?! BlackRock tvrdí, že těchto 5 trendů může od základů změnit svět investování

Publikováno
Všechno bude jinak?! BlackRock tvrdí, že těchto 5 trendů může od základů změnit svět investování
Zdroj: moneycontrol.com

Ten, kdo není na finančních trzích první den, si jistě všiml, že se toto prostředí začíná pomalu ale jistě měnit. Nové technologie, nové lidské smýšlení, rozrůstání lidské populace a ekonomické vlivy, to vše vytváří nový koktejl, ve kterém se budou muset investoři začít brzy velmi rychle orientovat. Společnost BlackRock vydala přehled 5 nejdůležitějších trendů, které by měly mít podstatný vliv na formování finančních trhů budoucnosti. Tyto trendy se v současné době ujímají hlavního slova a my se na ně v tomto článku podíváme blíže.

1) Umělá inteligence (AI)

Největší vliv na budoucnost investování by měla mít podle BlackRock umělá inteligence. Nejenže se počítá se zapojením do vnitropodnikové infrastruktury, optimalizace podnikových procesů, marketingu, HR apod., ale AI může mít přímí vliv i na investory a jejich rozhodování. Například investoři budou moci využít mnohem rychlejší a kvalitnější predikční modely ve svých strategiích, budou schopni díky AI provádět mnohem hlubší analýzy společností, segmentů a trhů, nebo budou moci sledovat mnohem větší počet finančních aktiv.

Vypadá to, že společnost Nvidia odstartovala zbrusu novou technologickou éru. Podle BlackRock by z toho mohly těžit nejen technologické společnosti jako například Microsoft nebo Tesla, ale i ty, které vlastní “tréninková data” pro strojové učení a zlepšování schopností umělé inteligence.

TIP: Tržby společnosti Nvidia meziročně vzrostly o 84 % – Co byly největší katalyzátory růstu?
TIP: Tržby společnosti Nvidia meziročně vzrostly o 84 % – Co byly největší katalyzátory růstu?

2) Bezemisní ekonomika

Společnost BlackRock očekává přechod vyspělých zemí na nízkouhlíkovou nebo zcela bezemisní ekonomiku. Toto téma není žádnou novinkou, nicméně se jedná o pokrok, který velmi úzce souvisí jak s politikou, tak s ekonomickými možnostmi i s rozvojem technologií, které by bezemisní standardy splňovaly.

Investoři již dnes mají možnost investovat podle toho, jak jednotlivé společnosti přistupují k ekologii. Vodítkem může být index ESG (environmental, social and corporate governance). Tento index hodnotí úroveň společenské odpovědnosti firem a čím vyšším indexem společnost disponuje, tím lépe se chová k životnímu a sociálnímu prostředí.

TIP: ESG (zodpovědné investování): Nová módní vlna na poli investování – Jak investovat do ESG?

3) Nové ekonomické bloky

BlackRock očekává, že budou v budoucnu vytvářeny nové ekonomické bloky, ke kterým budou muset investoři přihlédnout. Již dnes může pozorovat tvorbu ekonomického bloku s názvem BRICS, který se snaží svou ekonomickou spoluprací konkurovat současné americké ekonomice. Spolupráce této skupiny je v posledních měsících stvrzována výpověďmi především komoditních kontraktů.

Například Čína vypověděla část smlouvy na dodávky kukuřice Spojeným státům a začala tuto komoditu odebírat od Brazílie. K výpovědi došlo na základě informace, že kukuřice z USA je geneticky modifikována, a tudíž nesplňuje Čínské standardy.

Poznámka

BRICS: označení hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky

4) Stárnutí populace

Analytici BlackRock očekávají, že v nadcházejících dekádách bude mít vliv na ekonomiku stárnutí populace. To by se mělo dotknout především HDP jednotlivých států a budoucí vlády by k tomuto trendu měly přihlédnout ve svých výdajích.

Za určitou pomoc, ve snižující se produkci, považují analytici zvýšenou automatizaci v čele s aplikováním umělé inteligence do výrobních procesů. Tímto krokem by se měl do budoucna kompenzovat úbytek mladých pracovníků s tím, že by se zároveň zajistila udržitelná spotřeba starší generace. Pokud úbytek pracovní síly nebude nahrazen, bude se jednat o výrazný proinflační faktor, protože poptávka na straně neproduktivní populace, může výrazně přesáhnout možnosti aktivní populace.

5) Konsolidace bank

Určitých tendencí ke konsolidaci bankovního sektoru, při kterých dochází k úbytku malých bankovních domů, jsme si mohli již všimnout. Zpřísňující se úvěrové podmínky totiž vytváří tlak na spotřebitele, kteří si méně půjčují, což brání menším bankám generovat zisky.

Tento trend potvrdila i americká ministryně financí Janet Yellenová, která ve svém rozhovoru pro CNBC potvrdila, že Fed očekává určité konsolidační tlaky v bankovním sektoru s tím, že by se tento stav neměl dotknout velkých bank.

“Existuje možnost, že uvidíme nějakou konsolidaci v bankovním sektoru a nepřekvapilo by mě, kdyby se jednalo o dlouhodobější trend.”

Shrnutí

Investiční svět se nachází na prahu nových technologických možností, které mohou výrazným způsobem změnit jak samotné investování, tak i investiční nástroje. Společnost BlackRock vydala seznam 5 nejdůležitějších trendů, které mohou změnit investiční svět od základů. V tomto článku jsme si blíže jednotlivé trendy přiblížili. Někdy je investování jako šachy a je dobré vědět, jaký tah může následovat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎