Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bitcoin se propadl o 11 %. Co můžeme očekávat v dalších dnech?

Bitcoin se propadl o 11 %. Co můžeme očekávat v dalších dnech?

Bitcoin se propadl o 11 %. Co můžeme očekávat v dalších dnech?
Zdroj: microsoft.com

Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, zažila v noci ze středy na čtvrtek propad ceny o necelých 9 % z 46 000 dolarů až na 43 500 dolarů. Během pátku cena dále klesala až na hodnoty kolem 41 000 dolarů, což nám ve výsledku dává 11% pokles během dvou dnů. V článku si rozebereme co za propadem ceny stalo a jaká je odhadovaná prognóza do budoucna.

Bitcoin ve středu večer porušil důlaežitý support na 46 500 USD
Bitcoin ve středu večer porušil důležitý support na 46 500 USD
Zdroj: tradingview.com

Vývoj ceny BTC před propadem

Bitcoin se už od začátku prosince nachází v akumulační fázi v rozsahu od 40 000 do 52 000 dolarů, kam spadl po velké kaskádě likvidací longových pozic v noci ze 3. na 4. prosince – cena se tehdy celkem propadla o šílených 28 %.

Bouřlivou noc BTC zakončil na ceně 46 600 dolarů a tím pod sebou zanechal obří knot svíce až ke spodní hranici 40 000 dolarů. V této oblasti se nacházelo velmi velké množství likvidity a bylo jen otázkou času, než BTC klesne zpět do této oblasti a potvrdí lokální dno.

Graf BTC za prosinec 2021
Graf BTC za prosinec 2021
Zdroj: tradingview.com

Zmíněný předpoklad podporoval až do dnešního dne opravdu velkého množství buy orderů přímo na úrovni 40 000 dolarů. Na následujícím obrázku je vizualizace orderů pro burzu Coinbase Pro, kde můžeme vidět, že poptávka na 40 000 dolarech činí více než 378 BTC. Výrazný zájem se ve zdejší zóně nachází prakticky nepřetržitě od propadu 6. prosince.

Bitcoin - orderbook ve čtvrtek večer
Bitcoin – orderbook ve čtvrtek večer
Zdroj: BOOKMAP

Pozitivní vývoj nepřináší ani stále velmi vysoké hodnoty open interestu. Během nedávného propadu překvapivě k výraznému snížení nedošlo, v akumulačních zónách minulých propadů můžeme být svědky mnohem menších hodnot. I přes malé změny stál včerejší propad za likvidací více než 800 milionů dolarů v longových pozicích.

Akumulovaný Open Interest skrze největší kryptoměnové burzy
Akumulovaný Open Interest skrze největší kryptoměnové burzy
Zdroj: glassnode.com

Vysoké hodnoty OI, stabilizovaný downtrend a vícenásobné neúspěšné pokusy prorazit důležité klouzavé průměry byly silně vypovídajícími indiciemi blížícího se většího propadu.

Jak na propad BTC reagují ostatní kryptoměny?

Jak je již zvykem, když BTC padá, strhává všechno s sebou. Drtivá většina celého kryptoměnového trhu během posledních dvou dní klesla v rozmezí 10 – 20 %. Největší poklesy zaznamenaly kryptoměny Solana (SOL), Aave (AAVE), Gala (GALA), Kadena (KDA) nebo Sandbox (SAND).

Propad BTC ovlivnil většinu kryptoměnového trhu
Propad BTC ovlivnil většinu kryptoměnového trhu
Zdroj: cryptobubblez.net

Můžeme vidět pár velmi silných projektů vykazujících stabilní nárůst i v tomto velmi krušném prostředí. Příkladem je Harmony (ONE), Fantom (FTM) nebo Internet Computer (ICP).

Co se týče bitcoinové dominance, během propadu nenastaly žádné výraznější změny.

Dominance BTC na trhu se příliš nezměnila
Dominance BTC na trhu se příliš nezměnila
Zdroj: tradingview.com

Korelace s jinými investičními nástroji, vliv inflační politiky

Kryptoměny nejsou jedinou oblastí trhu vykazující silné poklesy. Propad BTC může být částečně připisován oznámení Fedu ze středečního večera o zvyšování sazeb. Na budoucí vývoj ceny nevrhá dobré světlo ani stále zuřící nová varianta koronaviru.

Fed už na začátku prosince oznamoval urychlení ukončení kvantitativního uvolňování (QE). Jedná se o program zaštiťující nákup dlouhodobých státních dluhopisů a cenných papírů. Rozvaha centrální banky ve spojených státech po nákupech dosahuje šílených 8,3 bilionu amerických dolarů. I toto číslo chce Fed postupně snižovat.

Výsledkem může být podobný efekt jako při zvyšování úrokových sazeb – růstový potenciál jak akcií, tak i kryptoměn bude zasažen.

Nynější vývoj ceny, prognóza

Bitcoin se v době psaní článku pohybuje kolem 41 600 dolarů, což je jen kousek od spodní hranice akumulační oblasti. Udržení spodní hranice akumulační oblasti na 40 000 dolarech na širších časových rámcích znamená zachování bullish struktury a technicky vzato stále pokračuje bull market.

Před finálním otestováním spodní hranice akumulační zóny je pravděpodobný mírný nárůst ceny. Tuto tezi podporuje vznikající bullish divergence indikátoru RSI s cenou na hodinovém grafu.

Bitcoin - bullish divergence na RSI
Bitcoin – bullish divergence na RSI
Zdroj: tradingview.com

Knot velké klesající svíce ze 6. prosince je kompletně vyplněn, což byla jedna z důležitých podmínek na cestě k novým ATH.

Co když BTC prorazí support u 40 000 dolarů?

Je nutné si uvědomit, že z dlouhodobého hlediska je pro BTC mnohem významnější support mezi 35 000 a 30 000 dolarů. I když technicky vzato bude struktura bull marketu v tomto scénáři porušena, je mnohem pravděpodobnější, že odraz BTC přijde z této oblasti.

Měsíční graf ceny BTC - zelené svíce značí agresivně rostoucí volume
Měsíční graf ceny BTC – zelené svíce značí agresivně rostoucí volume
Zdroj: tradingview.com

Během klesání ceny BTC nastávají i další změny v příkazech k nákupu a prodeji. Můžeme vidět vznikající buy ordery ve zmiňovaných oblastech – nejvíce se jich stále nachází u 40 000 dolarů, podstatné části ale vznikají právě na 30 000 a též pomalu na 35 000 dolarech. Přesvědčivé prolomení supportu u 40 000 dolarů se tedy setká se zájmem o nákup v mnohem nižších oblastech.

BTC - buy ordery jsou nyní v nižších oblastech, než dříve
BTC – buy ordery jsou nyní v nižších oblastech než dříve
Zdroj: BOOKMAP

Momentálně pro kryptoměnový trh nejsou pozitivně nakloněné ani fundamentální faktory. Během psaní článku navíc objem obchodů velmi klesá. Takto nízké hodnoty nejsou typické ani pro víkend. Budoucí vývoj trhu tedy není možné přesvědčivě určit a je jasné, že následující týdny budou pro BTC velmi bouřlivé.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-2%
Cena
$20 756
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2,9%
Cena
$1 185
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$234,6

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo