Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin nezastavuje a míří k 48 000 USD. Retail přesto vyčkává

Publikováno
Bitcoin nezastavuje a míří k 48 000 USD. Retail přesto vyčkává

Trh s kryptoměnami je na impozantním vzestupu a jeho celková tržní kapitalizace nyní přesahuje 1,55 bilionu USD. Bitcoin (BTC) vede s nárůstem o 14,5 % za poslední týden, zatímco Ether (ETH) jej následuje s 11% zhodnocením. Oživení trhu také povýšilo Bitcoin na 9. největší obchodovatelné aktivum na světě.

Množství otevřených kontraktů (OI) na Bitcoinu prudce vzrostlo, přičemž objemy obchodů se za poslední týden zvýšily o 25 %. Mezi faktory, které podporují býčí nálady, patří optimismus ohledně očekávaného schválení amerického spotového ETF, snižování úrokových sazeb a potenciální přijetí Bitcoinu ze strany lídrů klíčových ekonomik. Odborníci nyní sledují hranici 48 000 USD.

Retailovým obchodníkům ujíždí vlak

Pakliže kurz kryptoměn prudce stoupá, očekávatelná reakce mezi maloobchodníky je zvýšené obchodní tempo v očekávání dalšího růstu. Zdá se ale, že většina retailových obchodníků zůstává k růstu skeptická. Svou roli ve vlažné reakci hrají i makroekonomické skutečnosti jako inflační prostředí a snížený zájem o úvěry.

Retailoví obchodníci se o cenu Bitcoinu nezajímají. Mnohem více je zajímá jestli zaplatí nájem a budou mít co k večeři. [Rajat Soni, CFA]

Někteří analytici situaci dramatizují, a stagnaci v zájmu o Bitcoin vysvětlují tím, že malí obchodníci trpí všeobecným nedostatkem prostředků.Retailoví obchodníci se o cenu Bitcoinu nezajímají. Mnohem více je zajímá jestli zaplatí nájem a budou mít co k večeři. Začne je to zajímat až u dalšího vrcholu, kdy většina zpanikaří a začnou obchodovat bez řádného průzkumu,” tweetoval Rajat Soni, CFA.

Chování maloobchodníků lze jen těžko odhadovat, neboť dosud neexistují metriky zaměřené přímo na retail. Sledují se vedlejší ukazatele a pokud se shodují, lze z nich usuzovat na konkrétní chování. Jelikož většina ukazatelů stagnuje, předpokládá se i stagnace na trhu, to ale nemusí být pravda. Například někteří analytici usuzují z rostoucího počtu uživatelů aplikace Coinbase, který ale může být způsoben nedávnou aférou Binance a vyšetřováním jejího ředitele.

Likvidace shortů

Jestli existuje skupina obchodníků, které růst ceny Bitcoinu příliš nerozveselil, jsou to shortující tradeři, kteří sázeli proti Bitcoinu. Jen v pondělí a v úterý byly zlikvidovány obchody za 160 milionů USD. Také vysoký objem likvidací mohl pomoci skokovému zvýšení ceny Bitcoinu na začátku tohoto týdne.

Likvidace v takovém objemu mohou signalizovat vrchol prudké cenové změny. Obchodníci se podle toho mohou zařídit, ale mnoho expertů předpokládá, že cena Bitcoinu dále poroste.

Příliv Bitcoinů od krátkodobých držitelů může umocnit kolísání ceny. Zatím dlouhodobí držitelé jsou považováni za stabilizační faktor. Je málo pravděpodobné, že by začali prodávat či nakupovat při epizodních výkyvech.

Chování držitelů ovlivňuje cenu

Poslední zpráva CryptoQuantu, poradenské společnosti v oblasti kryptoměn, naznačuje přímou souvislost mezi cenou Bitcoinu a chováním krátkodobých držitelů. Jako krátkodobí držitelé jsou označeni všichni, kteří vlastní Bitcoin šest měsíců a méně.

Krátkodobí držitelé jsou nejvýraznější silou, stojící za přílivem kryptoměn do burzovního obchodu. Většina kryptoměn, které se dostávají do burzovního obchodu, jsou vklady držitelů z kategorie “Ryba” (10 – 100 BTC) nebo z kategorie “Žralok” (100 – 1000 BTC). Většina Ryb a Žraloků zároveň patří do kategorie krátkodobých držitelů.

Příliv Bitcoinů od těchto uživatelů může rozkolísat cenu kryptoměny, respektive kolísání její ceny umocnit. Zatímco dlouhodobí držitelé jsou považováni za stabilizační faktor. Je málo pravděpodobné, že by začali prodávat či nakupovat při epizodních výkyvech.

Krátkodobí držitelé a shortující obchodníci mají velký potenciál cenu Bitcoinu ovlivnit. Tím, že se vrhají na příležitosti jak vydělat, mohou způsobit vyšší volatilitu trhu, a vytvořit atmosféru nejistoty pro ostatní obchodníky a investory.

Líbil se vám tento článek?
10
3

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.