Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin explodoval na 35 000 USD díky možnému schválení ETF! Poroste teď rovnou na 42 000 USD?

Publikováno
Bitcoin explodoval na 35 000 USD díky možnému schválení ETF! Poroste teď rovnou na 42 000 USD?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin agresivně posílil na 35 000 USD, čímž došlo k velkému technickému posunu. Je to tak druhý agresivní kurzový růst za relativně krátký časový interval. Trh dostal totiž dva stejné impulsy, které jsou v podobě potenciálního schválení spotového ETF na bitcoin. První zpráva publikovaná na sociálních sítí webu Cointelegraph se ukázala falešná, ale zanedlouho se objevila další informace, že se chystá zalistování spotového ETF od BlackRock na Nasdaq.

Bitcoin byl na pohyb připravený, respektive se trh na to chystal měsíce. Čekalo se jen na impuls. Nakonec se i ukazuje, že ty informace o schválení spotového ETF nebyly dost možná tak zcela vymyšlené. Hodně z toho může být naprostá fabulace, jiné informace však mohou mít reálný základ. Přece jenom je spousta insiderů, kteří vědí, jestli dojde nebo nedojde ke schválení spotového ETF.

Varování

Dávejte si pozor na teze, že se spotovým ETF na bitcoin půjde cena někam do jiné galaxie. Investoři měli úplně stejnou logiku i v době, kdy se v roce 2017 schvalovalo futures na bitcoin. Davy si malovaly, že cena půjde rychle na 100 000 USD. Nicméně tržní vývoj šel brzy úplně opačným směrem. To souvisí s tím, že velcí hráči mají dávno předtím nakoupeno. A jakmile je událost fait accompli, začnou to ve velkém prodávat hamižnému retailu. Je to jednoduše pořád dokola ta samá historie.

Dojde ke schválení spotového ETF na bitcoin?

Jak bylo řečeno v úvodu, první cenová pumpa nastala ve chvíli, kdy Cointelegraph zveřejnil informaci, že ETF bylo ze strany SEC schváleno. To se posléze ukázalo jako falešná zpráva. Přesto si bitcoin udržel slušné kurzové zisky a zároveň to pro nás byl důkaz, že trh čeká na cokoliv, co by ho poslalo výš.

Posléze se objevila zpráva, že spotové ETF od BlackRock iShares se objevila v seznamu Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), což je americká finanční společnost založená v roce 1999, která poskytuje kompenzační a vyrovnávací služby pro finanční trhy. Respektive jde o instituci, prostřednictvím které se vypořádávají všechny burzovní obchody.

Hned se proto objevily názory, že když je v seznamu tohoto clearingového centra, je to jeden krok od schválení ETF. Dále jsem tohle téma nezkoumal. Sleduji ovšem, že mainstream už počítá s tím, že SEC spotové ETF na bitcoin schválí a že je to pouze otázka času. Jak jsem ale psal výše, je to spíše polibek smrti. Osobně to beru tak, že velcí hráči mají dávno nakoupeno a tohle berou jako příležitost hodit vše nic netušícímu retailu na hlavu.

Bitcoin potřebuje k růstu mnohem více než schválení ETF. Potřebuje, aby bylo stabilní makroekonomické prostředí. To znamená nízké úrokové sazby a inflace. Dále je z technologického hlediska nutné, aby kapacita bitcoinové sítě byla mnohem více robustnější. Při představě masové adopce, by to bylo pomalé jako poštovní holub. Jakmile se vše zmíněné vyřeší, pak může cena klidně “na milion USD”.

Posílí nyní cena bitcoinu až na 42 000 USD?

Bitcoin z pondělí na úterý velmi agresivně posílil a to až na 35 000 USD. Bitcoin tak jednoznačně začal dohánět tu velkou mezeru, která se vytvořila mezi trhem kryptoměn a akciemi. Uvědomme si, že širší akciový trh se dostal vcelku blízko ke svým historických maximům.

Proto jsem několik měsíců říkal, že díky AI akciový trh v podstatě bitcoin vysával. Šlo totiž měsíce sledovat, že jakmile se akciový trh začal stahovat, pro bitcoin to byl impuls k růstu. Bylo to pouhým okem viditelné a tuším, že dřív jsme si i ukazovali, že mezi akciovými indexy a bitcoinem panuje slabší negativní korelace.

Nyní jsou však akcie ve stavu, kdy zcela ztratily momentum, které je dostalo tak vysoko. Spekulanti proto začali obracet svou pozornost jinam, kde je ještě potenciální prostor pro posílení. Ideálním kandidátem byl v jejich očích právě bitcoin, protože cena zaznamenala malý retracement. Trh smazal jenom asi 25 % ztrát, nyní však skoro skoro 38% retracement. V porovnání s velkými akciovými indexy to nebylo nic. Bylo proto tedy jenom otázkou času, než cenu něco vymrští nahoru.

Poznámka

Samozřejmě na trhu není nikdy nic jisté. Leč poklesy akciového trhu jsou známkou vybírání zisků a ty zisky někam musely jít. Tak proč ne nyní do bitcoinu?

Zdroj: tradingview.com
Cena bitcoinu na denním grafu
Cena bitcoinu na denním grafu

Kurz bitcoinu během několika týdnů od lokálního low po high posílil o více jak 41 %. Za tak krátký čas je to skvělý výsledek. Od low z minulého roku nacházející se na 16 000 USD je to zhodnocení o cca 127 %. Od vytvoření low z minulého roku je to též úctyhodné, přestože se kurz bitcoinu celé měsíce vyvíjel jenom stranově.

Zdroj: tradingview.com
Cena bitcoinu na denním grafu
Cena bitcoinu na denním grafu

V současnosti je trh lidově řečeno hodně přepálený. Dle RSI indikátoru by měl kurz zaznamenat pullback. Nejlépe k cenám okolo 31 000 USD, protože hodnoty RSI jsou již na cca 88 bodech. Tak vysoko jsme byli posledně začátkem letošního roku. Samozřejmě to neimplikuje jistotu pullbacku, jen se zvyšuje pravděpodobnost.

Když se ještě vrátíme k prvnímu grafu, další nejvýznamnější rezistencí je podle mě pásmo okolo 42 000 USD. Už začátkem jara jsem říkal, že je to nejpravděpodobnější úroveň pro další obrat. Jen jsem akorát nečekal, že to potrvá až tak dlouho, než se sem zase dostaneme. Netušil jsem totiž, že se investoři a spekulanti tolik zaměří na AI tituly.

Závěrem: Bitcoin má pořád kam růst?

Bitcoin má určitě ještě dost prostoru kam růst. Nevsadil bych ovšem ani jeden cent, že je tohle pokračování býčího trhu. Podle mě se akorát opakuje to samé, co jsme sledovali v technologickém segmentu akciového trhu. Zisky se akorát přelévají z jiných aktiv a jakmile se vytvoří dostatečný výnos, vše se zase přelije jinam. Ještě předtím nás ovšem může bitcoin dost překvapit. Je to malý trh, takže není vůbec těžké cenu dostat hodně vysoko za vcelku krátký čas.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.